DERBI SKUPINE E

Francuzi još teoretski nisu osigurali osminu finala, no samo ih veliko čudo može spriječiti u tome
France's forward Olivier Giroud (R) reacts after scoring his team's first goal during a Group E football match between Switzerland and France at the Fonte Nova Arena in Salvador during the 2014 FIFA World Cup on June 20, 2014. AFP PHOTO / ANNE-CHRISTINE POUJOULAT
 ANNE-CHRISTINE POUJOULAT / AFP

S velikim se zanimanjem očekivala utakmica u Salvadoru , u kojoj je dosta toga bilo u igri. Švicarci su vjerovali da mogu i moraju odigrati bolje nego protiv Ekvadora kad ih je u zadnjim sekundama pobjedničkim pogotkom spasio Seferović, dok je Francuzima nakon sigurne i dosta lagane pobjede nad Hondurasom ovo trebao biti pravi ispit vrijednosti. Osim toga, znalo se da će se pobjednik europskog derbija skupine E sasvim približiti prolasku u osminu finala i vrlo vjerojatno izbjeći Argentinu u drugom krugu.

Švicarski izbornik Ottmar Hitzfeld na klupi je ostavio Hrvata Drmića i povjerenje u vrhu napada ukazao spasitelju Seferoviću. Nije to bilo neočekivano, definitivno je veće iznenađenje priredio njegov francuski kolega Didier Deschamps koji je na klupi ostavio Pogbu umjesto kojeg je u vezi zaigrao Sissoko. Na klupi je ostao i Griezmann, Benzema je preselio na lijevu polušpicu, a u napadu je krenuo Giroud.

Te rotacije u napadu pokazale su se dobitnim potezom izbornika Tricolora, jer je Giroud bio ključan u slamanju švicarske obrane. Francuska je pokazala da je nakon ozljede Riberyja postala čvrsta i kompaktna momčad s odličnom veznom linijom i raznovrsnim ofenzivnim rješenjima. U vrhunskoj predstavi poigrala se sa Švicarskom koju su mnogi uoči Brazila smatrali potencijalnim iznenađenjem i fantastičnom pobjedom najavila da je sposobna za velike stvari u nastavku natjecanja.

Problemi za Hitzfeldovu momčad pojavili su se već u 7. minuti, kad je Giroud neopreznim udarcem kopačkom u glavu konautirao Van Bergena. Liječnici su odmah pokazali da nesretni stoper mora s terena, a zamijenio ga je Senderos.

SALVADOR - Arena Fonte Nova. Gledatelja 50.000. Sudac: Bjorn Kuipers 6,5. Pomoćnici: Van Roekel i Zeinstra (svi iz Nizozemske). Četvrti: Moen (Norveška). STRIJELCI: 0:1 - Giroud (17), 0:2 - Matuidi (18), 0:3 - Valbuena (40), 0:4 - Benzema (67), 0:5 - Sissoko (73), 1:5 - Džemaili (81), 2:5 - Xhaka (87).

ŠVICARSKA (4-2-3-1): Benaglio 5,5, Lichtsteiner 5, Djourou 5, Von Bergen - (od 9. Senderos 5), Rodriguez 5, Behrami 5 (od 46. Džemaili 6), Inler 5, Shaqiri 5, Xhaka 6, Mehmedi 5,5, Seferović 5 (od 69. Drmić -). IZBORNIK: Ottmar Hitzfeld 5.

FRANCUSKA (4-3-2-1): Lloris 6, Debuchy 6,5, Varane 7, Sakho 7 (od 66. Koscielny 6), Evra 6,5, Sissoko 7,5, Cabaye 7,5, Matuidi 7,5, Valbuena 7,5 (od 82. Griezmann -), Benzema 7,5, Giroud 8 (od 63. Pogba 7). IZBORNIK: Didier Deschamps 8.

ŽUTI KARTON: Cabaye (88), CRVENI KARTONI: -. IGRAČ UTAKMICE: Olivier Giroud.

1:0 Giroud (17)

U samo dvije minute Francuzi su s dva pogotka šokirali Švicarce. U 17. minuti iz kuta je s desne strane ubacio Valbuena, a na desetak metara visoko je skočio Giroud i glavom pogodio gornji lijevi kut vratara Benaglia koji je bio na toj lopti, ali je nije uspio zaustaviti. Bio je to stoti pogodak za Francusku na svjetskim prvenstvima.

2:0 Matuidi (18)

Tek što su Hitzfeldovi izabranici krenuli s centra Behrami je poklonio loptu Benzemi koji je na lijevoj strani uposlio Matuidija. Veznjak PSG-a je iskosa s lijeve strane lijevom nogom poslao prizemnu loptu u bliži kut vratara Benaglia, koji je i u ovoj situaciji mogao bolje reagirati.

U 29. minuti Mehmedi je povukao polukontru i opalio iz daljine, a Lloris je odbio do Shaqirija koji s lijevog ruba šesnaesterca šalje loptu malo pokraj suprotne vratnice.

Cabaye je u 31. minuti odlično uposlio Benzemu koji se sjurio u kazneni prostor, a s leđa ga je bez potrebe srušio Djourou dok je Francuz već bio pokraj aut crte. Jedanaesterac je izveo Benzema, ali je Benaglio pogodio stranu i obranio udarac Realovog napadača. Na odbijenu loptu natrčao je Valbuena, svi su već vidjeli loptu u mreži, ali je iz neposredne blizine francuski ofenzivac pogodio gredu. Zanimljivo je da je Benzema prvi Francuz u povijesti koji nije realizirao jedanaesterac na svjetskim prvenstvima.

3:0 Valbuena (40)

Sjajan kontranapad izvela je Francuska u 40. minuti. Nakon kornera Švicarske Benzema je kratko vratio Matudiju koji je izvrsnom dubinskom loptom uposlio Girouda. Ovaj je pobjegao po lijevoj strani i na drugoj vratnici pronašao Valbuenu koji je ovaj put bio precizniji te je postavio visokih 3:0.

4:0 Benzema (67)

I u nastavku su Tricolori nastavili nemilosrdno puniti švicarsku mrežu, a od još većeg poraza svoju je momčad s nekoliko obrana spasio Benaglio. No, bio je nemoćan u 67. minuti kad je Pogba sjajno asistirao Benzemi koji je iz blizine pogodio za 4:0.

5:0 Sissoko (73)

Uskoro je pukla i 'petarda', razigrani Benzema upisao je i drugu asistenciju, a u strijelce se upisao Sissoko.

1:5 Džemaili (81)

Odlično izveden slobodan udarac i loše postavljen živi zid. Barem neka utjeha Švicarskoj.

2:5 Xhaka (87)

Opuštenost Francuza iskoristio je i Xhaka za jako lijep pogodak i novu utjehu.

Francusku u 3. kolu čeka Ekvador, dok će Švicarska frustracije pokušati zaliječiti pobjedom protiv Hondurasa.

4. Honduras 2 0 0 2 1-5 0

ŠVICARSKA - FRANCUSKA 2:5 (Giroud 17', Matuidi 18', Valbuena 40', Benzema 67', Sissoko 72' / Dzemaili 81', Xhaka 87')

ŠVICARSKA: Benaglio, Lichtsteiner, Von Bergen, Inler, Seferovic, Xhaka, Behrami, Rodriguez, Mehmedi, Djourou, Shaqiri

FRANCUSKA: Lloris, Debuchy, Evra, Varane, Sakho, Cabaye, Valbuena, Giroud, Benzema, Matuidi, Sissoko

KRAJ UTAKMICE

93. minuta - Benzema je postigao predivan pogodak, ali izgleda kako je sudac već ranije označio kraj

GOOL 87. minuta - Inler je dao izvanrednu loptu za Xhaku koji je potegnuo isprve i poslao loptu iza leđa Llorisa

GOOL 81. minuta - Dzemaili je potegnuo s tridesetak metara iz slobodnog udarca i fenomenalnim pogotkom smajnio sramotu Švicaraca u Salvadoru

GOOL 72. minuta - Nakon dobre akcije Francuza, Benzema je dodao do Sissoka koji s desetak metara iskosa šalje loptu u suprotan kut za povećanje vodstva

GOOL 67. minuta - Pogba je dao odličnu loptu u prostor za Benzemu koji ju je potom uspio zavuči ispod vratara Benaglija za povećanje vodstva Francuske

60. minuta - Valbuena je odlično dodao do Benzeme koji je s desetak metara pogodio Djouroa

57. minuta - Odlična akcija Švicaraca! Nakon puno kombiniranja lopta je stigla do Xhake koji je pucao s dvadesetak metara, ali lopta je otišla visoko iznad grede

48. minuta - Benzema je dodao kratko do Girouda, koji je pokušao pucati, ali njegov udarac završio je u bloku Švicaraca

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

GOOL 40. minuta - Giroud je povukao loptu na lijevo strani, poslao loptu na drugu stranuza Valbuenu kojem nije bilo teško poslati ju u praznu mrežu

32. minuta - Benzema je izborio jedanaesterac, ali ga nije uspio pretvoriti u pogodak. Na odbijenu loptu naletio je Valbuena, ali s pet metara nije uspio poslati loptu u praznu mrežu

30. minuta - Švicarska je povukla brzu kontru, Mehmedi je pucao s dvadesetak metara, a na odbijenu loptu naletio je Shaqiri, ali lopta je prošal malo pored lijeve vratnice vratara Benaglija

25. minuta - Nakon udarca iz kuta lopta se odbila do Xhake koji je postigao pogodak, ali sudac je već ranije označio zaleđe

GOOL 18. minuta - Behrami je nakon pogotka izveo loptu s centra, a nju je odmah presjekao Benzema, guruo za Matuidija koji hladno šalje loptu pored Benaglija za povećanje vodstva

GOOL 17. minuta - Valbuena je ubacio iz kornera, a najviši u skoku bio je Giroudi s desetak metara poslao loptu iza leđa Benaglia

9. minuta - Giroud je vrlo neoprezno startao na braniča Švicarske Von Bergena tako da je Ottmar Hitzfeld bio prisiljen mijenjati već na samom početku utakmice. Umjesto Von Bergena u igru je ušao Philippe Senderos

6. minuta - Prva prilika za Francuze! Benzema se izvukao na udarac i opalio s ruba šesnaesterca, ali lopta je prošla malo pored lijeve vratnice

1. minuta - Utakmica je počela!

21. rujan 2024 06:41