![Butch Wilmore i Suni Williams uoči lansiranja Boeignovim Starlinerom 5. lipnja](https://static.jutarnji.hr/images/slike/2024/08/22/k_34860287_640.jpg)
Ogrlica s vjenčanja, poljski pierogi i fotografija prvog mađarskog astronoma, neki su od predmeta koje će posada misije Axiom 4 ponijeti na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS). Misija Axiom 4 bit će lansirana vjerojatno u svibnju, a posadu letjelice Dragon kompanije SpaceX čine četvero astronauta: NASA-ina veteranka Peggy Whitson, Poljak Sławosz Uznański-Wiśniewski, Mađar Tibor Kapu i Indijac Shubhanshu Shukla. Kako bi se pobliže predstavili javnosti, članovi misije prije nekoliko dana gostovali su u Znanstvenom centru Kopernik u Varšavi gdje im je društvo pravio poljski premijer Donald Tusk. Astronauti su tada priznali što sa sobom nose na ISS tijekom misije koja će trajati 16 dana.
Sławosz Uznański-Wiśniewski (40), kojemu je ovo prvi let u svemir, odlučio je ponijeti liofilizirane (osušene smrzavanjem) tradicionalne poljske pieroge, ali i pjesme Wisławe Szymborske, dobitnice Nobelove nagrade za književnost 1996. godine, glazba Frédérica Chopina, komad jantara, i malo soli iz povijesnog rudnika soli Wieliczka. Imat će i malu nacionalnu bijelo-crvenu zastavu koju je prvi Poljak u svemiru, Mirosław Hermaszewski, nosio na svom odijelu 1978. godine. Doktor elektronike Uznański-Wiśniewski 11 godina je radio u CERN-u kod Ženeve, a od 2022. godine je astronaut u Europskoj svemirskoj agenciji (ESA).
Mladi mađarski astronaut Tibor Kapu (33) rekao je da će ponijeti fotografiju, Bertalana Farkasa, prvog Mađara u svemiru koji je letio 1980. godine, ali i obiteljske fotografije i mađarsku zastavu. Rekao je da je njegova fascinacija svemirom došla iz filmova Ratovi zvijezda.
Umirovljena američka astronautkinja Peggy Whitson (65), zapovjednica je misije, a na ISS nosi ogrlicu koju je nosila na vjenčanju s NASA-inim biokemičarem Clarence F. Samsom, zajedno s obiteljskim i fotografijama posade.
- Smatram da je svemir u velikoj mjeri mjesto gdje dobivate drugačiju perspektivu. U toj perspektivi vidite Zemlju u svoj beskrajnosti svemira i cijenite tu perspektivu činjenice da je naš planet u osnovi poput svemirskog broda Zemlje i da se moramo brinuti o njemu. To nam je vrlo dragocjeno – rekla je Peggy Whitson za AP. Doktorica biokemije Peggy Whitson NASA- ina je rekorderka jer je tijekom nekoliko misija u svemiru je provela 675 dana. Kada je zadnji put boravila na ISS-u 2017. godine imala je 57 godina.
Pilot misije, Shubhanshu Shukla (39) iz Indije, nije mogao prisustvovati medijskom događaju u Varšavi pa nije poznato što namjerava ponijeti u svemir.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....