ČAŠA JE POLUPRAZNA

SRUŠEN MIT O VODI: Dvije litre dnevno štete zdravlju. To je marketinški trik proizvođača flaširane vode. Pijte onoliko koliko ste žedni!

 ThinkStock
Britanski znanstvenici tvrde kako nije dokazano da pijenjem velike količine vode poboljšavamo zdravlje

ZAGREB - Vruće je. Temperature dosežu i 40 stupnjeva pa je prekomjerno znojenje neizbježno. Više nego ikad dosad stručnjaci upozoravaju - pijte što više vode, barem litru i pol dnevno, a najbolje dvije. I baš kad nigdje ne idemo bez plastičnih bočica s vodom, stiže bombastična vijest koja ruši mit o tome da puno vode znači i puno zdravlja.

British Medical Journal (BMJ) objavio je istraživanje kojim se ruše prednosti pijenja velike količine vode, posebice teorija da će dvije litre dnevno spriječiti oštećenje bubrega, smanjiti kilograme i povećati koncentraciju.

Individualni pristup

Njihov je zaključak da količina vode koju dnevno pijemo ovisi o osobnim faktorima kao što su spol i dob, ali i osobnom osjećaju žeđi, a ne o teoriji prema kojoj dnevno svima treba osam čaša vode.

Dr. Margaret McCartney kaže da piti osam čaša vode dnevno može biti čak štetno i da su dugogodišnje smjernice o pijenju vode - gluposti, a mit o opasnostima dehidracije treba zaboraviti. Medicinska biokemičarka doc. dr. Donatella Verbanac ističe da je jedini pravi pristup individualizirani. - Koliko ćemo piti ili jesti ovisi u velikoj mjeri o tome čime se bavimo, kakav nam je metabolizam, koliko smo stari. Dakle, količina vode potrebna svakom od nas je različita - kaže doc. dr. Verbanac. Dodaje da jedino treba voditi brigu o tome koliko piju starije osobe jer se s godinama gubi osjećaj za žeđ.

Dapače, stručnjaci tvrde da su mit o “zdravoj vodi” pojačali proizvođači flaširane vode, poglavito se apostrofiraju Danone, Volvic i Evian. U Velikoj je Britaniji u 10-ak godina potrošnja flaširane vode udvostručena, što se pripisuje njihovu pojačanom marketingu. Pritom se veliki proizvođači brane da se zapravo drže uputa Europske agencije za sigurnost hrane prema kojima, kaže direktor Danonea, David Graham, treba piti osam čaša dnevno. No, analizom nekoliko svjetskih studija uvidjelo se da nema nikakvih dokaza koji bi govorili u prilog teoriji prema kojoj su oni koji piju osam čaša vode dnevno zdraviji od onih koji to ne čine, odnosno piju kad su žedni.

Opasna dezinfekcija

Dr. McCartney ističe da pijenje vode i kad nismo žedni prije može oštetiti koncentraciju nego je pojačati, kako se to nerijetko ističe. Neka istraživanja čak govore da kemikalije koje se koriste za dezinfekciju boca mogu imati dodatno štetan utjecaj na zdravlje. Pijenje previše vode može čak utjecati na spavanje jer se u tom slučaju ljudi češće noću bude zbog mokrenja. Neke su studije ukazale i na štetnost velike količine vode za bubrege.

Zabrinjavajuće je da, kaže dr. McCartney, previše vode može izazvati tzv. hiponatremiju, odnosno pad soli u organizmu i oticanje mozga. Upravo to dogodilo se glumcu Antonyju Andrewsu tijekom proba za ulogu u West Endu.

Kako djeluje na ljudski organizam

Kalij - regulira rad mišića i živčanog sustava

Kalcij - važan za kosti i zube, za rad srca, krvotok i zgrušavanje krvi, sudjeluje u prijenosu impulsa u živčanim i mišićnim stanicama

Natrij - održava napetost tkiva i regulira količinu vode u tijelu

Magnezij - sudjeluje u prijenosu živčanih impulsa, regulira metabolizam

Klor - regulira ravnotežu vode i dio je želučane kiseline

Jod - sinteza hormona štitnjače, regulira rast

Fluor - potreban za gradnju kosti i zuba, sprečava zubne naslage

DA, treba piti puno vode jer...

- pomaže u mršavljenju, smanjenju apetita i jačanju metabolizma

- prevenira glavobolju i nesvjestice zbog dehidracije

- prevenira bubrežne i urinarne infekcije jer češće mokrenje brže eliminira bakterije koje ih uzrokuju

- povećava koncentraciju

- nedovoljna količina vode isušuje kožu, a više vode pomaže da koža bude napetija

NE treba piti puno vode jer...

- nema dokaza da poboljšava zdravlje

- može poremetiti san zbog čestog noćnog mokrenja

- može izavati hiponatremiju, odnosno pad soli u organizmu

- ne ubrzava metabolizam i ne smanjuje apetit

- ne smanjuje bolesti bubrega

- ne povećava koncentraciju

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. studeni 2024 17:23