NEVIDLJIVI STRUČNJACI

Medicinski fizičari su sve bitniji, ali su im status i plaće loši

Doc. dr. Hrvoje Hršak: Po pitanju specijalističke edukacije iz medicinske fizike vjerojatno smo posljednja članica EU u kojoj ta profesija nije regulirana i specijalizacija nije uvedena

 Vanesa Pandzic/Cropix
Njihova profesija nije zakonski regulirana kao zdravstvena. Ne postoji strukturirana formalna specijalistička edukacija medicinskih fizičara

Iako je bez njih nemoguće zamisliti radioterapijsko liječenje onkoloških bolesnika, većini pacijenata nisu vidljivi.

Medicinski fizičari važni su članovi timova za liječenje onkoloških bolesnika: izrađuju planove zračenja, kontroliraju uređaje i predlažu nove tehnike. Ipak, u našoj zemlji medicinska fizika nije priznata kao zdravstvena profesija.

- U Hrvatskoj trenutačno ima gotovo 80 medicinskih fizičara koji rade u području radioterapije, nuklearne medicine, dijagnostičke i intervencijske radiologije te zaštite od zračenja. Rade u većim i manjim, javnim i privatnim zdravstvenim ustanovama. S obzirom na to da se sada nabavlja mnogo radioterapijske opreme, a otvaraju se i novi javni i privatni centri, broj medicinskih fizičara i dalje raste. Nažalost, u Hrvatskoj medicinska fizika nije prepoznata kao zdravstvena profesija - kaže doc. dr. Hrvoje Hršak iz KBC-a Zagreb, predsjednik Hrvatskog društva za medicinsku fiziku.

- Kako ne postoji zakon o djelatnosti medicinske fizike, ne postoji ni strukturirana formalna specijalistička edukacija medicinskih fizičara u trajanju tri ili četiri godine. Ta edukacija na kraju treba rezultirati specijalistom medicinske fizike koji ima licencu da svoje znanje primjenjuje u dijagnostičkim i terapijskim postupcima s pacijentima i opremom. Hrvatska je po pitanju specijalističke edukacije iz medicinske fizike vjerojatno posljednja članica EU u kojoj ta profesija nije regulirana i specijalizacija nije uvedena - pojasnio je Hršak.

Naš sugovornik i njegovi kolege već godinama vode borbu za zakonsku regulaciju profesije medicinskih fizičara i uvođenje specijalizacije iz medicinske fizike. Na to je našu vladu upozorila i Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), a ministru zdravstva Viliju Berošu slične su preporuke poslali EFOMP (Europska federacija organizacija za medicinsku fiziku) te IOMP (Međunarodna organizacija za medicinsku fiziku).

- IAEA je imala dvije regulatorne misije u Hrvatskoj 2015. i 2019. godine tijekom kojih je provela pregled regulatornog okvira u državi vezano za zaštitu od zračenja. U izvještaju iz 2015. godine IAEA je navela svoju preporuku da Vlada RH prizna medicinsku fiziku kao zdravstvenu profesiju te da uvede specijalizaciju iz medicinske fizike kako bi se poboljšala usluga primjene ionizirajućeg zračenja u dijagnostičkim i terapijskim postupcima. Onda je 2019. godine bila naknadna kontrolna misija IAEA-e, i ponovno su bile iste primjedbe da medicinska fizika nije priznata kao profesija i nije uvedena specijalizacija - rekao je Hršak.

Tijekom proteklih pet godina Hrvatsko društvo za medicinsku fiziku više je puta, formalnom i neformalnom komunikacijom, slanjem dopisa čak i pučkoj pravobraniteljici, javljanjem na e-savjetovanje Ministarstva zdravstva, tražilo da se riješi problem profesije medicinskih fizičara od interesa za RH te da se uvede specijalizacija iz medicinske fizike. - Mi sad imamo i potporu akademske zajednice, podržavaju nas i Medicinski fakultet i Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu. S dekanima tih dvaju fakulteta proljetos smo imali sastanak te s prof. Silvijem Bašićem, bivšim državnim tajnikom u Ministarstvu zdravstva. Nedavno smo održali i drugi sastanak s novom državnom tajnicom, docenticom Irenom Hrstić. Zahtijevali smo da se taj problem riješi, no dosad nismo dobili odgovor - naglasio je Hršak. Budući da njihova profesija nije priznata kao zdravstvena, medicinski fizičari nisu ni primjereno plaćeni.

- Nedavno povećanje plaća za nas je bilo minorno, što utječe da nam fizičari odlaze u privatne zdravstvene institucije. Teško je i dobiti novog čovjeka ako negdje drugdje može dobiti veću plaću. Naša je plaća nesrazmjerna u odnosu na složenost posla i odgovornosti koje imamo: ako mi nešto krivo napravimo, to će se odraziti na pacijentu - upozorio je Hršak.

Što Ministarstvo zdravstva planira učiniti kako bi se regulirao status medicinskih fizičara, nismo uspjeli saznati jer na naš upit, poslan u srijedu, nismo dobili odgovor do zaključenja izdanja.

Kada je Hrvoje Hršak 2003. godine počeo raditi u KBC-u Zagreb, tamo su bila samo trojica medicinskih fizičara. Danas ih je 20.

- Potreba je velika: u Hrvatskoj se, nažalost, povećava broj oboljelih od malignih bolesti pa raste broj ljudi koji prolaze onkološko liječenje i dijagnostičke postupke. Stoga raste i broj uređaja koji koriste ionizirajuće zračenje. Tehnologija jako napreduje, postaje sve kompliciranija, sve je više različitih protokola i uređaja pa stvari postaju sve složenije. Sve to utječe na porast potrebe zapošljavanja medicinskih fizičara u zdravstvenom sustavu, a koji bi trebali imati pravo specijalističko obrazovanje - naglasio je Hršak.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 13:50