Povijesni trenutak ispisao se u subotu u Tehničkom muzeju Nikole Tesle, odakle je nakon tri godine predanog rada, u bespuća svemira lansiran prvi hrvatski satelit CroCube.
"Mnogi su nas čudno gledali, govorili da ovo ne radimo u Hrvatskoj, kako smo preambiciozni... No, sve smo prepreke prešli. Na brojnim predavanjima u osnovnim školama djeci sam CroCube prezentirala kao malu kockicu, ali ono što smo stvorili mnogo je više od toga. Mi smo pokazali da se hrvatsko znanje, upornost i entuzijazam mogu ujediniti u nešto fantastično. Svaki korak bio je pobjeda u malom", rekla je Daniela Jović, začetnica i voditeljica misije CroCube, netom prije nego što je satelit, točno u 12 sati i 34 minute prema našem vremenu, glasnim pljeskom ispraćen na dug put iz američke svemirske baze Vandenberg, smještene u Kaliforniji.
Golem je to i hvale vrijedan uspjeh prve domaće ekipe, koja je zaista došla do lansirne rampe, prve koja je prošla sve rigorozne testove, i na kraju ovoj maloj naciji dokazala da možemo sanjati snove o svemiru.
"Ovo nije priča o satelitu nego o mladim inženjerima koji neće sumnjati možemo li mi to, nego će im biti normalno reći - mi to možemo", poručuje Jović, inače glavna voditeljica poslovanja tvrtke Spacemanic i znanstvenica koja je već radila na lansiranju nekoliko satelita – VZLUSAT-2, BDSat i Planetum-1.
A ono što su ona i daroviti volonteri nakon brojnih neprospavanih noći stvorili i poslali među zvijezde, pametan je nanosatelit, mase svega 1,1 kg, koji će iz svoje orbite na visini od 510 km, tijekom sljedeće dvije godine, fotografirati Zemlju i provoditi znanstvena mjerenja. CroCube je opremljen znanstvenim eksperimentom Astrotron 1000 za mjerenje postupne degradacije komercijalno dostupnih čipova u okružju niže orbite, kamerom te s dva radijska odašiljača.
Podaci koje će prikupiti bit će od velike koristi za znanstvenike, s čime se slaže i naš poznati astronomom i stručnjak za svemirske letove Ante Radonić, koji je pratio i iz minute u minutu komentirao kako ulazimo u prestižno zvjezdano društvo.
"Lansiranje prvog hrvatskog satelita jako nam je važno, kako bi Hrvatska što prije postala pridružena članica agencije ESA. Naši susjedi Slovenija i Mađarska daleko su ispred nas na polju svemirske tehnologije, a Slovenija već ima svoje satelite", istaknuo je popularizator znanosti, a onda je CroCube, u 15 sati i 15 minuta, u Zagreb poslao svoj prvi signal.
Bila je to finalna potvrda da se sav trud isplatio, a ova moćna kockica naš bi planet mogla motriti već krajem godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....