POMAMA ZA DROGOM

Indijanci traže zaštitu pejotla, ‘svetinje‘ u vjerskim ritualima, ugrožene potražnjom za psihodelicima

Kaktus pejotl sadrži meskalin

 Robert Fajt/cropix/Cropix
Pejotl raste u dolinama rijeka Rio Grande i Pecos u Teksasu te u srednjem i sjevernom dijelu Meksika

Kaktus pejotl, "svetinja" koju Indijanci koriste u vjerskim ritualima, opasno je ugrožen rastućom potražnjom za psihodelicima, upozorava The Guardian.

Pejotl raste u dolinama rijeka Rio Grande i Pecos u Teksasu te u srednjem i sjevernom dijelu Meksika. Taj kaktus sadrži niz psihoaktivnih alkaloida, od kojih je primarni halucinogeni meskalin. Indijanska plemena već stoljećima koriste pejotl kao opojno sredstvo, osobito pri religijskim obredima. Biljka se žvače ili se piju njezini fermentirani, odnosno alkoholni napici, pri čemu kod konzumenta izaziva ugodno psihičko stanje, euforiju, s različitim priviđenjima u bojama te gubitkom osjećaja za vrijeme.

Iako je pejotl tvar kontrolirana prema saveznom zakonu, izuzeće je dopušteno amandmanom na Zakon o vjerskoj slobodi američkih Indijanaca iz 1994. godine. To je omogućilo Indijancima da koriste, posjeduju i transportiraju pejotl u tradicionalne vjerske svrhe. Rašireno je vjerovanje da je pejotl neka vrsta prirodnog iscjelitelja koji je pomagao indijanskim zajednicama u očuvanju fizičkog i mentalnog zdravlja dok su se nosile s traumama kolonizacije, raseljavanja i erozije kulture, religije i jezika.

No 1960-ih je, tijekom uspona kontrakulturnog, odnosno hipi pokreta u Americi, meskalin postao popularna droga koju su među ostalima uzimali Allen Ginsberg, William Burroughs i Aldous Huxley. Zatim je 1970-ih postao ilegalan, ali je potražnja za njim porasla posljednja dva desetljeća. Razlog tome su zahtjevi zagovornika psihodelične renesanse koji žele dekriminalizirati pejotl i učiniti ga dostupnijim za medicinska istraživanja i liječenje raznih bolesti. Savezne države Colorado i Oregon već su legalizirale prirodne psihodelične spojeve, uključujući pejotl, bez odgovarajuće konzultacije s indijanskim skupinama. No pretjerana berba pejotla, koji je spororastući kaktus za čije sazrijevanje treba deset do 12 godina, ugrožava tu vrstu. Nadalje, poljoprivreda, stambena izgradnja, vjetroelektrane u regiji i granični zid s Meksikom također oštećuju osjetljivo stanište pejotla. Stoga indijanski praktičari pejotizma, odnosno Native American Church, čiji se broj u SAD-u procjenjuje na 400.000, već nekoliko godina traže da se pejotl, koji s poštovanjem nazivaju "lijekom", zaštiti.

- Ovo je sveti lijek američkih Indijanaca i ne želimo da bijelci petljaju s njim - rekao je za The Guardian jedan pripadnik naroda Navaho iz zajednice u Rio Grande Cityju u Teksasu, koji je želio ostati anoniman.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. siječanj 2025 07:12