CLIMATEGATE

'Hakirana pisma govore protiv utjecaja čovjeka na klimu'

 AFP

Hakirana elektronska pošta stručnjaka za klimatske promjene pokazuje da globalno zagrijavanje ne uzrokuju ljudi, već priroda, upozorio je danas vodeći pregovarač o klimi iz Saudijske Arabije.

Mohammad Al-Sabban ističe da bi taj slučaj mogao ozbiljno potkopati vjerodostojnost klimatske konferencije koja se sljedeći tjedan održava u Kopenhagenu i poslužiti kao argument zemljama koje nisu voljne smanjiti svoje emisije CO2.

Stotine pisama, koja su znanstvenici iz Climatic Research Unita (CRU) slali svojim kolegama, prije dva tjedna objavljene su na webu, a policija još nije sa sigurnošću utvrdila jesu li procurila ili su hakirana.

CRU ima jednu od najvažnijih baza podataka o globalnim promjenama temperatura u svijetu.

Iako je većina znanstvenika na temelju brojnih istraživanja uvjerena da ljudske aktivnosti - povećana emisija CO2 i drugih stakleničkih plinova - imaju ključan utjecaj na globalno zagrijavanje koje je nedvojbeno potvrđeno, klimatski skeptici smatraju da je ono posljedica prirodnih ciklusa. Prema njima rezanje emisija neće imati nikakvog učinka, a usporit će gospodarski razvoj mnogih zemalja.

Neki kritičari čak tvrde da je problem globalnog zagrijavanja svojevrsna zavjera bogatih i moćnih zemalja koje nastoje ograničiti razvoj novih gospodarstava, odnosno zadržati kontrolu nad njima, a curenju sadržaja mailova nadjenuli su zvučno ime 'ClimateGate' (prema Watergateu).

- Iz pojedinosti ovog slučaja proizlazi da ljudske aktivnosti nemaju nikakve veze s klimatskim promjenama – izjavio je za BBC Mohammad Al-Sabban. – Klima se mijenja već tisućama godina, međutim, zbog prirodnih, a ne ljudskih uzroka – dodao je.

Neke zemlje dijele ovo uvjerenje i traže da se provede temeljita istraga 'ClimateGatea'.

S druge strane neki stručnjaci upozoravaju kako ovakav stav i priliči zemlji koja je jedan od najvećih proizvođača fosilnog goriva u svijetu.

- Saudijci se vraćaju u dane kada su bili otvoreni poricatelji klimatskih promjena što ne čudi za zemlju čije gospodarstvo ovisi o fosilnim gorivima, međutim, to je kratkovidno i nikako nije u skladu s politikom ostalih zemalja u razvoju – komentirao je Malini Mehra, direktor Centra za društvena tržišta u Indiji.

Dodao je kako se vodeći svjetski znanstvenici slažu da je ono što nam se događa posljedica ljudskih aktivnosti, a ne prirodnih promjena.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. studeni 2024 09:26