ČELJUST KOD POTOKA

FOTO: RENOMIRANI ZNANSTVENICI PRONAŠLI ADAMA! 'Vjerujemo da smo otkrili najstariji fosil ljudske vrste'

 AFP

Grupa znanstvenika u Etiopiji pronašli je kosti čeljusti koja je, oni tvrde, pripadala prvim ljudima na Zemlji. Vjeruju da je kost stara oko 2,8 milijuna godina što je 400,000 godina starije od kosti koja se do danas mislila da je najstarija na svijetu. Lovci na fosile pronašli su čeljust na stjenovitom brdu udaljenom oko 250 kilometara od Addis Ababe.

- Kost je vjerojatno od nove vrste, ona je fragment najstarijeg ljudskog fosila koji je ikad pronađen. Ona otkriva da je čovjek nastao pola milijuna godina ranije nego što se mislilo - rekao je vođa istraživačkog tima i profesor sa sveučilišta u Nevadi Brian Villmoare.

Ovo otkriće bi moglo rasvijetliti period ljudske evolucije koji se odigrao u tom radzoblju (prije 2 ili 3 milijuna godina), kada se dogodila ključna transformacija ljudi iz majmunolike životinje do vrste koja koristi alate i pomalo nalikuje modernim ljudima.

Zanimljivo, novi fosil je pronađen na mjestu koje se zove Ledi-Geraru, a samo 40 kilometara dalje bila je iskopana tri milijuna godina stara Lucy. No, ova nova čeljust ima puno više modernih osobina, dok je Lucy roda Australopithecus afarensis, za koje se smatra da je najstariji predak ljudskog roda.

Znanstvenici već godinama vode utrku u tome tko će pronaći najstariju ljudski vrstu. Do sada je najstariji 'Homo' datirao od prije 2,3 milijuna godina, ali rezultatom istraživanja objavljenim u časopisu Science su ga 'pretekli'.

- Zanimljivo je i mjesto gdje smo ga pronašli. Na jednom brežuljku, koji je inače prebogat fosilima, postoji potok gdje se inače skupljaju kosti uginulih životinja. Između tih kostiju pronašli smo i drevnu čeljust.

Znanstvenici još pokušavaju utvrditi pripada li ovaj fosil novoj vrsti ili nekoj već poznatoj vrsti izumrlih predaka modernog čovjeka.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 00:48