ČOVJEČANSTVO PLAĆA CIJENU

DRAMATIČNO UPOZORENJE ZNANSTVENIKA 'Nalazimo se usred masovnog izumiranja vrsta, biološkog istrebljenja koji prijeti opstanku ljudske civilizacije!'

Ilustracija
 Ahmad Masood / David Gray / Philimon Bulawayo / Reuters
 

Zemlja se nalazi usred šestog masovnog izumiranja vrsta, to jest "biološkog istrebljenja" vrsta, zaključak je nove studije objavljene u listu Akademije znanosti SAD-a, piše urednik rubrike za okoliš britanskog Guardiana, Damian Carrington.

Znanstvenicu su analizirali rijetke, ugrožene, ali i "česte" vrste te su otkrili da su izgubljene milijarde regionalnih ili lokalnih populacija. Kao uzroka za to navode veliki rast i širenje ljudske populacije (danas nas na planeti ima oko 7,5 milijardi), kao i veliko korištenje resursa - znanstvenici upozoravaju da je u slučaju nastavka ovog trenda upitan opstanak ljudske populacije. Prema njima, imamo tek malo vremena za djelovanje i promjenu takvog ishoda.

Studija koristi neuobičajeno dramatičan jezik za akademske radove, a profesor Gerardo Ceballos, sa sveučilišta Autónoma de México, koji je vodio istraživanje to tumači riječima:

- Situacija je postala toliko loša da ne bi bilo etički da nismo koristili snažne riječi.

U proteklih 500 milijuna godina bilo je pet "masovnih izumiranja" na Zemlji tijekom kojih je 75 posto vrsta nestalo. Posljednji put zbilo se to prije 66 milijuna godina, kada je nestalo 76 posto svih vrsta uključujući dinosaure zbog vulkanskih aktivnosti, promjena klime i udara asteroida.

Studiju su proveli znanstvenici sa sveučilišta Stanford i Nacionalnog autonomnog sveučilišta iz Meksika. Ona obuhvaća 27.600 kopnenih kralježnjaka i detaljniju analizu 177 vrsta sisavaca izloženih izumiranju između 1900. i 2015. godine. Pokazala je izuzetno visok stupanj opadanja populacije u skupini kralježnjaka.

Od 27.600 vrsta koje obuhvaćaju gotovo polovicu poznatih kralježnjaka, trećina njih ili 8851 u padu je brojem jedinki, ali i po geografskom prostoru, iako se te vrste ne smatraju ugroženima.

Jan Nazcau / NASA / Yannis Behrakis / Reuters

U skupini 177 sisavaca obuhvaćenih studijom, svi su izgubili 30 ili više posto staništa, a u više od 40 posto tih 177 vrsta populacija je pala iznad 80 posto. "Nekoliko vrsta sisavaca koje su smatrane relativno sigurnima prije desetljeće ili dva sada su ugrožene", piše u studiji.

Kao primjer citira se golem pad populacije geparda, orangutana, lavova, ljuskavaca i žirafa.

Opadanje broja jedinki i izumiranje "zastrašujući je napad na temelje ljudske civilizacije", navodi se u izvješću i upozorava da će taj proces "imati ozbiljne ekološke, gospodarske i socijalne posljedice".

- Čovječanstvo će u konačnici platiti visoku cijenu za desetkovanje vrsta - na jedinom planetu koji poznajemo u svemiru, upozorava se.Odgovorni za taj proces su "biotičko razaranje, prenapučenost ljudi te stalan rast stanovništva, pretjerana potrošnja, napose onih bogatih".

Prostor za akciju je vrlo sužen - najviše dva do tri desetljeća.

- Svi pokazatelji upućuju da slijedi još snažniji napad na bioraznolikost idućih desetljeća i pred nama je sumorna sliku budućeg života, uključujući ljudske vrste - zaključuje studija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 15:39