Slučaj 11-mjesečnog Charlieja Garda, koji je na aparatima za umjetno održavanje života još od listopada, sada je konačno zaključen. Nakon dugotrajne pravne bitke, odvjetnik Grant Armstrong koji zastupa roditelje malenog dječaka, Chrisa Garda i Connie Yates, rekao je na sudu kako je "isteklo vrijeme" za maleno djetešce.
Roditelji su se uporno borili svim pravnim sredstvima da mu pokušaju spasiti život eksperimentalnim liječenjem u SAD-u i u tu su svrhu skupili donacije u iznosu 1,3 milijuna funti. Maleni Charlie boluje od mijelodisplastičnog sindroma, zbog čega ima oštećenje mozga i ne može pomicati svoje ruke i noge.
Sudac Nicholas Francis s Visokog suda u Londonu još je u travnju odlučio da liječnici mogu prestati pružati umjetno održavanje života. No, roditelji se nisu predavali i obratili su se za pomoć Prizivnom sudu, zatim Vrhovnom sudu, a nakon toga i Europskom sudu za ljudska prava koji se na koncu 27. lipnja oglasio s odlukom da se ne želi mješati.
No, u tim sudskim natezanjima bebi je iscurilo vrijeme za borbu za život i američki neurolog dr. Michio Hirano zaključio je nakon rezultata prošlotjednog MRI skeniranja da je prekasno za eksperimentalnu terapiju. Zato su i roditelji na koncu odlučili odustati od nastavka pravne bitke.
"Mi smo mu samo željeli dati šansu za život", kazala je Charliejeva majka Connie Yates i dodala kako se nada da njegov život neće biti uzaludan.
Chris Gard i Connie Yates sada žele osnovati fond kako bi se Charliejev glas "dalje mogao čuti", prema riječima njihovog odvjetnika.
Izvan sudnice su prosvjednici ljutito reagirali i vikali da suca i bolnicu mora biti sram, kako izvještava BBC.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....