BEZ KONTROLE

ZAŠTO ZIJEVAMO I ZAŠTO JE TO TOLIKO ZARAZNO? Otkriven jedan od od najvećih životnih misterija

Sinj, 050812.Alkarsko trkaliste u Sinju.Vitesko natjecanje 297. Sinjska Alka u kojem se za slavodobitnika natjece 16 kopljanika.Na fotografiji: Zoran Milanovic zijeva.Foto: Duje Klaric / CROPIX
 Duje Klaric / CROPIX

Jedna od najvećih životnih misterija jest odgovor na pitanje zašto zijevamo. Što nas to tjera da širom otvorimo usta i polako napunimo svoja pluća do kraja i isto tako polako ispustimo zrak?

Većina misli da se zijevanje događa kada smo pospani, umorni i kada nam je dosadno. No Dr. Nick Knight za Independent ističe kako je zijevanje puno kompleksnija pojava.

Studije čak pokazuju kako fetus star samo 11 tjedana i velik samo 4 centimetra, zijeva u maternici. Dr. Knight daje tri objašnjenja za taj refleks.

Prva je fiziološka teorija koja govori kako zijevamo zbog nakupljanja ugljičnog dioksida u tijelu, te ga zijevanjem izbacujemo van i ujedno nadoknađujemo razinu kisika. Druga teorija je evolucijska koja govori kako zijevamo uglavnom u grupama i kako zijevanjem zapravo povećavamo pozornost. Naime, kad jedna osoba zijevne, a onda za njim i druga, svi postaju svjesni da nisu dovoljno na oprezu. Posljednja jest termoregulacijska teorija koja tvrdi kako zijevanjem zapravo 'hladimo' pregrijani mozak. Ovo je ujedno i najnovija teorija, a tvrdi da kada se krv u mozgu previše zagrije moramo udahnuti hladniji zrak i 'ohladiti' mozak.

Također, zijevanje je vrlo zarazno. Znate li zašto imamo potrebu zijevnuti kada to netko prije nas učini i zašto tu pojavu ne možemo spriječiti?

Dr. Knight objašnjava kako to nije još uvijek dokazano, no kako znanstvenici smatraju da se neuroni u čeonom režnju stimuliraju kada osoba vidi ili čuje zijevanje.

via GIPHY





Sigurni smo da ste dosad čitajući ovaj članak zijevnuli nekoliko puta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 15:47