1. Test za provjeru vida
Što trebate učiniti: Pogledajte u okvir vrata ili veliki prozorski okvir u sobi prvo desnim okom (prekrijte dlanom lijevo oko tijekom 30 sekundi), a onda to učinite lijevim okom.
Što to znači: Trebali biste vidjeti rubove okvira kao vertikalne i horizontalne paralelne linije. Ako vam rubovi okvira izgledaju iskrivljeni ili djeluju krivudavo, to može značiti da imate makularnu degeneraciju.
Senilna makularna degeneracija, koja je uobičajena kod osoba starijih od 50 godina, može dovesti do sljepoće, a jedan od prvih znakova koji ukazuju na nju mogu se javljati u obliku valovitih ili iskrivljenih linija, sve manjeg centralnog vida i slabijeg intenziteta ili živosti boja. Što prije obavite liječnički pregled.
2. Test za provjeru zadaha pomoću žlice i vrećice
Što trebate učiniti: Rubom žlice postružite po vrhu jezika što dublje možete, do stražnjeg dijela jezika. Zatvorite žlicu u plastičnu vrećicu i stavite je pod svjetlost lampe na minutu, a zatim pomirišite.
Voćni miris može ukazivati na ketoacidozu (što može biti znak dijabetesa).
Premaz jezika treba biti čist, ali ako je gust, obojen ili ima neugodan miris, to može biti rani znak problema s respiratornim sustavom, jetrom, bubrezima, poremećajem rada hormona ili crijevima. Miris amonijaka može ukazivati na probleme s bubrezima, a neugodni mirisi mogu ukazivati na probleme sa želucem i plućima.
Međutim, istraživanja pokazuju da u 90 posto svih slučajeva zadah iz usta ukazuje na manje zlokobne bolesti kao što su bolesti desni, oštećene plombe ili karijes pa što prije posjetite stomatologa.
Ovaj test je ujedno najbliži pokazatelj kako vaš dah miriše drugim ljudima.
3. Test za začepljene arterije
Legnite na krevet i podignite obje noge na jastuk pod kutom od 45 stupnjeva. Držite ih tako jednu minutu, a zatim brzo objesite prema dolje preko ruba kreveta pod 90 stupnjeva.
Ako jedno ili oba stopala poblijede kada su na povišenom i treba im nekoliko minuta da im se vrati normalna ružičasta boja ili postaju svijetlocrveni kada vise, to može ukazivati na blokirane arterije i povećani rizik od srčanih bolesti. Faktori rizika uključuju visoki krvni tlak, visoku razinu kolesterola i dijabetes.
Kod zdravih osoba normalna ružičasta boja trebala bi se vratiti u roku od 10 do 30 sekundi.
4. Podrigivanje za kontrolu želučane kiseline
Umiješajte žličicu sode bikarbone u čašu vode iz slavine, promiješajte i popijte odjednom na prazan želudac. Glasno podrigivanje u roku od pet minuta ukazuje na zdrave razine želučane kiseline. Naime, miješanje natrijeva bikarbonata sa želučanim kiselinama stvara reakciju koja uzrokuje podrigivanje. Ako nema takve reakcije, razlog je u nižoj razini želučane kiseline koja kod nekih ljudi opada nakon 40., što uzrokuje slabu probavu i slabiju apsorpciju hranjivih tvari. Niske razine kiseline mogu prouzročiti žgaravicu, pa izbjegavajte prekomjerno korištenje antacida jer stvar mogu učiniti još gorom.
5. Test za demenciju uz pomoć sata
Nacrtajte sat rukom na papiru, dodajte brojeve i napravite kazaljke na 3.40 sati. Svaka teškoća crtanja sata, ako brojevi nisu u ispravnom redoslijedu, može biti znak blagog kognitivnog oštećenja ili početka demencije. Ovaj test govori o širokom rasponu kognitivnih sposobnosti, uključujući pamćenje i rješavanje problema te izvršnim funkcijama kao što je planiranje.