KORISNE UPUTE

KAKO NESTATI S INTERNETA Slijedite ovih devet savjeta i surfajte anonimno bez ikakvog traga

 Getty Images

Web hosting tvrtka je kreirala vodič u devet koraka kojim se objašnjava kako učiniti sebe nevidljivim na internetu.

Koraci uključuju deaktiviranje računa, uklanjanje linkova iz rezultata pretraživanja te sugestije kako ukloniti svoje ime iz različitih popisa. Tu su i savjeti za one koji bi radije samo ostali skriveni, a da ne moraju deaktivirati račun. Vodič također daje savjete o tome kako koristiti internet anonimno.

Društvene mreže napravile su od naših života otvorenu knjigu, koja je ponekad zaista previše otvorena. Za ljude koji su zabrinuti za svoje osobne podatke koji ih potencijalno mogu koštati poslova i osobnih kontakata, odluka da se 'izvuče utikač' postaje vrlo atraktivna, kazali su u tvrtki WhoIsHostingThis (WIHT).

Na prvi pogled čini se kako je teško ili nemoguće postati 'nevidljiv' na internetu, ali je to zapravo prilično jednostavno. Postoje brojne web stranice koje omogućuju korisnicima da izbrišu svoje informacije, a među njima su DeleteMe i JustDelete.me.

Međutim, za one koji to žele učiniti ručno, WhoIsHostingThis nudi devet koraka potrebnih kako bi se u potpunosti nestalo s weba.

Prvi korak uključuje deaktiviranje osnovnih računa, kao što su Facebook, Twitter, Google+ i LinkedIn.

U drugoj fazi WIHT preporučuje korisnicima da pretražuju sebe na internetu. To otkriva na koje se stranice korisnik prijavio u prošlosti, ali i one koje više ne koriste, poput MySpacea. Tražilice mogu pomoći pri traženju starih aktivnosti na webu.

Treći korak u WIHT-ovom vodiču uključuje učitavanje lažnih podataka na račune koje se ne može izbrisati, uključujući lažna imena i lokacije. Ovaj korak donosi dvostruku korist uklanjanja podataka s weba, a istovremeno omogućuje korisniku da koristi web pomoću svog alter ega.

Četvrti korak je odlazak s mailing lista i to koristeći e-mailove u dolaznoj pošti i junk folderu kao polaznu točku.

Ako korisnici naiđu na svoje ime na Googleu, mogu od tražilice zatražiti da se njihovo ime ukloni. Google ima alat za uklanjanje URL-ova. Međutim, Google nije obvezan ukloniti linkove, pogotovo ako je web stranica u vlasništvu druge tvrtke. U tom slučaju WIHT preporuča kontaktiranje web stranice izravno sa zamolbom da se uklone svi traženi rezultati.

Postoje i online tvrtke koje prikupljaju informacije s web-stranica te ih prodaju oglašivačima, a WIHT priznaje da je tu uklanjanje podataka vrlo teško i da je važno biti uporan s telefonskim pozivima i pismima.

Zadnja dva koraka uključuju kontaktiranje telefonskih tvrtki i online imenika i upućivanje molbe da se podaci ne prikazuju pri pretraživanju.

'Kako bi se zadržala novostečena anonimnost mora se savladati upravljanje ugledom, naučiti koristiti lažne račune i iskoristiti prednost anonimnog traganja na stranicama kao što je Duck Duck Go", kazali su u WIHT-u.

'Nestajanje s interneta nije za svakoga. Ali, ako ste ozbiljni u vezi svoje privatnosti, svoje sigurnosti i ugleda, trošenje vremena za postizanje nevidljivosti na internetu je isplativo.', kažu u tvrtki WIHT.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 07:17