FLACON HEAVY

FOTO: SVE JE SPREMNO ZA VELIKO LANSIRANJE Musk u svemir šalje najsnažniju američku raketu još od vremena kada je NASA slala astronaute na Mjesec!

Falcon Heavy na lansirnoj rampi u Cape Canaveralu
 Profimedia, UPI
 

Grimizni Tesla Roadster iz Muskove pionirske električne automobilske industrije spreman je ovoga tjedna otići tamo gdje dosad nije otišao niti jedan sportski automobil – u svemir.

U utorak navečer, naime, očekuje se testni let nove Falcon Heavy 'jumbo' rakete koju je izgradilo transportno poduzeće Space Exploration Technologies, a koje je osnovao, kao i kompaniju Tesla Motors, poduzetnik Elon Musk.

Ako to lansiranje uspije, Falcon Heavy će postati najsnažnija raketa koja postoji i najmoćnije svemirska letjelica koja će uzletjeti iz SAD-a otkad je NASA raketama Saturn 5 posljednji put prevela astronaute na Mjesec prije 45 godina.

Uspjeh tog lansiranja vjerojatno će kalifornijskoj tvrtki SpaceX osigurati prednost nad konkurentima koji traže velike ugovore s NASA-om, američkim vojnim i satelitskim tvrtkama, pa čak i plaćaju svemirske turiste.

A SpaceX Falcon Heavy rocket stands on historic launch pad 39A as it is readied for its first demonstration flight at the Kennedy Space Center in Cape Canaveral, Florida, U.S., February 5, 2018.  REUTERS/Joe Skipper
Joe Skipper / REUTERS
Falcon Heavy na lansirnoj rampi u Cape Canaveralu

Falcon Heavy, pogonjen s 27 motora koji mu daju potisak, izgrađen je od tri Falcon 9 raketa – jedna je u sredini, a dvije na bokovima služe kao pojačala. Te dvije rakete trebale bi se nakon lansiranja spustiti padobranima na Cape Canaveral, dok bi središnja raketa nakon leta trebala sletjeti na brod u Atlanti.

Svemirska letjelica već je postavljena na lansirnoj platformi u Kennedyevom svemirskom centru u Cape Canaveralu u Floridi, koju je koristio Saturn 5 noseći tročlanu ekipu Apollo 11 na svojoj povijesnoj misiji 1969. godine, koja je kulminirala prvim koracima Neil Armstronga i Buzz Aldrina na mjesečevoj površini.

Putnik koji će se voziti na vrhu Falcon Heavya bit će Tesla Roadster, te će tako, uspije li misija, biti prvo vozilo poslano u sunčevu orbitu.

"Volim pomisao o automobilu koji beskonačno vozi kroz svemir. Možda ga otkriju izvanzemaljska rasta u budućnosti", poručio je na Twitteru milijarder, poduzetnik i osnivač Tesle i SpaceX-a Elon Musk.

In this photo released on January 2, 2018, 's Falcon Heavy rocket is pictured upright at Launchpad 39A at Kennedy Space Center in Florida as the company prepares for the rocket's maiden flight. With more than 5 million pounds of thrust at liftoff - equal to approximately eighteen 747 aircraft at full power - Falcon Heavy will be the most powerful operational rocket in the world by a factor of two. /UPI, Image: 359126864, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, UPI
Profimedia, UPI
Falcon Heavy na lansirnoj rampi u Cape Canaveralu

Falcon Heavy dizajniran je za prenošenje znatno veće težine od tog automobila, a SpaceX se hvali svojom sposobnošću da može poslati u zemljinu orbitu teret od otprilike 70 tona, uz trošak od 90 milijuna dolara po lansiranju.

To je dvostruko veći kapacitet od onog koji omogućuje postojeća američka svemirska flota, sačinjena od Delta 4 Heavy United Launch Allianca (ULA) zajedničkog pothvata Lockheed Martina i Boeinga, i to za svega četvrtinu sadašnjeg troška.

Nova raketa trebala bi SpaceX-u omogućiti ulazak u dvije ključne arene koje zahtijevaju veći kapacitet od one koju omogućuje Falcon 9, a to su geostacionarne orbitalne misije za isporuku satelita koji kruže Zemljinim ekvatorom istim tempom kao što se Zemlja rotira te za u istom ritmu kao rotacija planeta i za istraživanja izvan Zemlje.

SpaceX's first Falcon Heavy rocket sits on launch pad 39A at Kennedy Space Center, waiting for the first engine test firing it's 27 engines together, in Cape Canaveral, Florida, U.S., January 11, 2018.  REUTERS/Mike Brown
Mike Brown / REUTERS
Falcon Heavy na lansirnoj rampi u Cape Canaveralu

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 16:28