Kad smo Milana Colica, vlasnika Tramonta, pitali koja mu je lokacija najdraža, odgovorio je spremno: "Imamo prekrasnih lokacija s gorgonijama ili olupinama brodova, čak i aviona, ali ronjenje na Kukuljarima smatram kraljicom svih zarona ovdje!".
Kukuljari su skupina od dva mala otoka, okruglastog Babuljaka i niskog, ali površinom najvećeg Vodnjaka te dvije hridi Kamičića i Kukuljara smještenih ispred južne obale otoka Murtera. Kukuljar, prva hrid i ona najbliža Murteru i "našem" centru Tramonto, kamena je ploča koja se uzdiže iz mora tek nekih tri i pol metra, a na njezinu vrhu nalazi se mali svjetionik koji radi na solarnu energiju i prvi je takav u čitavom šibenskom akvatoriju. Baš ova hrid promjera pedesetak metara naš je cilj na kojem smo isplanirali ronjenje.
Kukuljari inače nude nekoliko opcija za zarone, sjeverozapadni rt na kojem se nalazi mala špilja ili zapadnu stranu koja je zaštićenija od vjetra i nudi dobro sidrište. Koju god stranu da odaberemo, ono što je važno je povoljna vremenska prognoza, jer po jugu i tramontani niti jedna lokacija u ovom dijelu akvatorija nije dobra. Srećom, južine ni u najmanjim naznakama nije bilo i naš brod je sretno klizio po mirnom moru.
Opušteno smo pripremali svoju fotografsku aparaturu, dogovarajući se koje ćemo objektive staviti, makro ili širokokutne jer po zaronu promjene više nema. Odabrali smo kompromis, Damir stavlja makro, a ja ću "pokrivati" široke kadrove i ambijent kako bi uspjeli iz lokacije izvući maksimalno. Ovaj zaron je opuštajući, vrlo jednostavan i pogodan za sve kategorije ronioca, obavlja se oko hridi oblika okomitog valjka koja seže do maksimalne dubine od četrdeset metara. Južna strana je nešto dublja, ali mi smo se odlučili za sjeverozapadni, plići plato.
Ono što čini ovu lokaciju fascinantnom je izuzetno bogat morski život na stjenovitom dnu prekrivenom smeđim morskim algama. Knez, špar i razne morske usnače najčešći su stanovnici ovdje, ali i većih riba bilo je napretek, jata salpi i fratara lebdjela su pred nama gosteći se među livadama algi, a teritorijalne pirke prgavo su čuvale svoje rupe u kojima su se vrlo često nalazile hobotnice ili barem njihovi sagrađeni "lukobrani" koje su za zaštitu ostavile na ulazima. Žute i crvene spužve uz razne zvjezdače odlična su pozadina za fotografiranje malih morskih bića, puževa gološkržnjaka ili pak ribica pjevčića koji odmaraju na mekim algama. Mirnoća ovog zarona prirodni je antidepresiv, ali i idealna za tehnički zahtjevno snimanje makrofotografije.
Fotografiranje malenih bića, ponekad manjih i od pola centimetra, zahtijeva izuzetno oštro oko, vrlo mirnu ruku, a ponekad i strpljivog asistenta koji će pomoći u namještanju rasvjete. Tad se sićušno morsko biće niti ne sluteći nađe pod jakim svjetlima pozornice i pritom postaje glavna zvijezda pravog podvodnog kazališta. Pužići Craetena peregrina, Flabellina i Dalmatiner ovoga puta bili su naši strpljivi modeli uz nekoliko manjih ribica i morskih crvića, ali bez obzira na našu usredotočenost na ove sitne primjerke nije nam promakla ni oveća znatiželjna orada u blizini, koja je pomno pratila naše neuobičajeno sporo kretanje i tražila hranu među podignutim sedimentom.
Orada je jedna od naših najpoznatijih riba, česta je i može ju se pronaći kraj bilo koje vrste dna iako su joj pijesak i šljunak omiljeni, ali se uglavnom zadržava na dubinama do desetak metara s obzirom na to da je dosta osjetljiva na hladnu vodu. Jedna od zanimljivijih karakteristika ove naizgled obične ribe je ta da su one dvospolci, u početku žive kao mužjaci da bi se nakon što dosegnu određenu veličinu dio njih preobrazili u ženke. Ova izuzetno prilagodljiva riba nije izbirljiva ni u hrani, u večernjim ili ranojutarnjim satima pojest će sve na što naiđe, sitne ribe, puževe, školjke ili glavonošce pa čak i ježince ili trpa koje je locirala tijekom svoje dnevne ophodnje.
Kukuljari su odlična lokacija i za noćno ronjenje, kad se na istom području scenografija potpuno mijenja. Dnevni život, pun sunčevog svjetla i razigranih boja, mijenja mirna tama i uspavane škarpine, dok hobotnice, jegulje, rakovi i lignje kreću u svoj noćni lov.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....