SIMBOL ŽENSTVENOSTI

NESTAJU S PISTA I IZ DUĆANA Štiklama je odzvonilo, balerinke i mokasine bez pete dobivaju rat!

Šezdesetih i sedamdesetih godina 20. stoljeća ravne su cipele prevladavale među trendsetericama, da bi sredinom osamdesetih godina zahvaljujući supermodelima poput Cindy Crawford, Claudije Schiffer, Naomi Campbell ili Linde Evangeliste štikle postale modni hit. No, izgleda da se povijest ponavlja jer balerinke, mokasinke, niske gležnjače i čizme malo-pomalo istiskuju visoke potpetice s modnih pista i polica trgovina. Čak je i Victoria Beckham, dugogodišnja “kraljica” vrtoglavo visokih potpetica, nedavno u New Yorku zamijećena u ravnim cipelama.

Modni analitičari kao glavnog “krivca” za postavljanje ovakvog modnog trenda proglašavaju vojvotkinju od Cambridgea, Kate Middleton. Naime, upravo njezin stil vole kopirati djevojke i žene u Britaniji, pa i šire. Britanska trgovina Debenhams tako je u posljednjih šest mjeseci zabilježila porast prodaje ravnih cipela za 25 posto, dok se njihova prodaja u trgovini John Lewis u posljednjih godinu dana udvostručila, a glasnogovornica Selfridgesa usporedila je novi trend s revolucijom. - Žene danas vole nositi tenisice i ravne cipele. To je utjecaj ulice koji je počeo u Londonu. Smatram da je to cool - rekao je talijanski dizajner Roberto Cavalli.

I na Londonskom tjednu mode štikle su bile u drugom planu, a modeli su po pisti šetali u ravnim čizmama Christophera Kanea i niskim Burberry sandalama. Iako su štikle za mnoge generacije žena bile simbol ženstvenosti i glamura, mora se priznati da su daleko od praktične i udobne obuće.

Jahaća peta

Neki oblici preteča cipela s visokom potpeticom postojali su još u drevnom Egiptu, Grčkoj i Rimu. Smatra se da su cipele s visokom petom nastale u 15. stoljeću, zbog udobnijeg jahanja, jer bi cipele bez pete pri dugom jahanju skliznule. Početkom 1500. godine prvi se put pojavila potpetica visine tri centimetra, takozvana jahaća peta, a s vremenom je počela poprimati stilski oblik. Zanimljivo je da je kod muške obuće peta počinjala biti sve tanja i duža i nije se više koristila samo kod jahanja. S vremenom, ovakva cipela postala je svakodnevna obuća na dvorovima. Krajem 16. stoljeća muškarci su nosili štikle od šest do devet centimetara.

Prve ženske štikle od svog je obučara 1533. naručila Katarina de’ Medici, žena francuskog kralja Henrika II., jer je bila niska. Cipele s visokom petom vrlo su brzo postigle uspjeh u aristokratskim krugovima diljem Francuske, a preko brakova sklapanih između pripadnika kraljevskih obitelji diljem Europe postale su popularne i izvan Francuske.

Mogućnost bijega

Danas, osim što upotpunjuju elegantne modne kombinacije, štikle nailaze na brojne kritike liječnika koji smatraju da štetno djeluju na kralježnicu i zglobove. Osim liječnika negoduju i feministice, koje tvrde da žene nose štikle samo zato da bi izgledale izazovnije muškarcima, a pri tome im visoke potpetice otežavaju mogućnost bijega. Bilo da je riječ o brizi za zdravlje, praktičnosti, udobnosti ili emancipaciji, žene su odlučile da ulicama, barem na neko vrijeme, vladaju ravne cipele.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 17:10