SVAKODNEVNA PRIJETNJA

MISLILI STE DA JE VAŠ DOM ČIŠĆI OD DRUGIH? PROVJERITE JOŠ JEDNOM Ovo je pet najčešćih izvora zaraza u kuhinji

 Ilustracija / Profimedia, Cultura RF

Kuhinja može biti pravi medij za različite bakterije budući da kuhinjske površine dolaze u kontakt sa sirovom hranom koja sadrži mnoge štetne mikroorganizme. O tome obično ne razmišljamo, štoviše, s nekoliko pogrešaka koje ljudi najčešće rade prilikom čišćenja i manipulacije namirnicama, situacija se znatno pogoršava.

Pet je njačešćih pogrešaka na koje treba osobito obratiti pozornost kako bi nam kuhinja bila što urednija i kako bismo, držeći se nekih pravila, sačuvali zdravlje, piše Slobodna Dalmacija.

Spužve i krpe ne mijenjamo dovoljno često

Zvuči paradoksalno, ali je istinito - spužvica na koju nanosimo deterdžent za pranje posuđa spada među najprljavije predmete u domaćinstvu. U njima su nagomilani virusi i bakterije. Spužve, četke, žice i krpe idealno su rasadište za bacile, tvrde znanstvenici. Stoga ih redovito mijenjajte - najmanje jednom tjedno!

Rješenje: mikroorganizme možete ubiti tako da mokre spužvice stavite četiri minute u mikrovalnu pećicu. Dokazano je da se već u prve dvije minute zagrijavanja ubije 99 posto opasnih mikroorganizama, a u sljedeće dvije i preostali. Spužve koje zagrijavate u mikrovalnoj trebaju biti suhe i ne smiju sadržavati metalne čestice. Kad je želite izvaditi, budite oprezni jer će biti jako vruće.

Stara daskica za rezanje

Daskice za rezanje, odnosno sjeckanje, a pogotovo one stare, običavamo dugo čuvati i koristiti, voditi se onom - dok traje, dobro je - no istina je kako se u njima skupljaju bakterije, koje se pranjem tek djelomično uklanjaju. U tom su smislu sigurnije plastične daske, ali ni njih ne bi trebali korstiti duže od nekoliko mjeseci.

Nedovoljno dugo pranje ruku

Nije dovoljno brzo oprati ruke toplom vodom prije nego što počnete dodirivati hranu. Rješenje: opasne bakterije na rukama uništit ćete samo ako ruke perete barem 20 sekundi toplom tekućom vodom i prirodnim sapunom.

Provjeravanje je li hrana pokvarena

Je li mlijeko pokvareno ili ne? Zašto ga ne probati i utvrditi je li ispravno? Savjetujemo vam da tu vrstu provjere ne prakticirate. Bakterije koje uzrokuju trovanja hranom nemaju okusa. Kad ih pojedete, bit će prekasno. Čak i mala količina pokvarene hrane može imati ozbiljne posljedice za zdravlje. Stoga bacite hranu koja se pokvarila i koja vam je sumnjiva. Rješenje: za produženje roka kuhanoj hrani dodajte prirodne konzervanse kao što su limun, češnjak, himalajska sol, kiseli kupus (fermentirana hrana općenito), kajenski papar, gorčica i tabasco umak - jer ovi dodaci produljuju rok trajanja.

Kuhana hrana predugo ostaje izvan hladnjaka

Kad vam nakon ručka ili večere ostane dio namirnica koje ne želite baciti, one obično ostaju na štednjaku. Istina je da još toplu hranu nije dobro spremati u hladnjak, ali prečesto se na nju zaboravi i kad se ohladi. Kad hrana "dođe" na sobnu temperaturu, štetne bakterije počinju se brzo množiti (osobito ljeti kad se hrana znatno brže kvari). Rješenje: Ne ostavljajte ostatke kuhane hrane na sobnoj temperaturi dulje od dva sata. Pohranite ju unutar dva sata u hladnjak i tako izbjegnite zdravstvene probleme.

Odmrzavanje hrane iz zamrzivača

Kad se sirova hrana prenosi iz hladnoga okoliša na toplo, to postaje idealno mjesto za razvoj bakterija. Rješenje: kad želite otopiti namirnice iz zamrzivača, učinite to na način da ih preko noći ostavite u običnom hladnjaku gdje će se postepeno odmrznuti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 22:19