Nova knjiga Jordana Petersona, globalno poznatog, kontroverznog kanadskog kliničkog psihologa, autora self help knjiga i društveno političkog komentatora bliskog konzervativnim ideologijama, naslovljena "Mi koji se hrvamo s Bogom", izlazi 19. studenoga. Paralelno će biti objavljena na britanskom i američkom tržištu, ali i u hrvatskom prijevodu te u niz drugih zemalja.
U nas je objavljuje dugogodišnji Petersonov izdavač, nakladnička kuća Verbum. Peterson je velika zvijezda u Hrvatskoj, pa smo pisali kako ga je pljeskom dočekao prepuni Lisinski.
Autor bestselera "12 pravila za život: Protuotrov za kaos" u novoj knjizi, najavljuju, čitatelje vodi kroz drevne priče o pobuni, žrtvovanju, trpljenju i pobjedama, bira one koja su oblikovale temelje zapadne civilizacije. Biblijske priče tumači kontekstualizirajući ih kroz psihologiju religije, mitologiju i filozofiju, objašnjava njihovu snagu u današnjem svijetu.
Među ostalim, Petersonova tema su Adam i Eva i izvorni grijeh čovječanstva, nadmetanje Kajina i Abela, apokaliptična poplava u Noino doba, dramatična propast Kule babilonske, Abrahamova pustolovina i epska priča o Mojsiju i Izraelcima, Jona zatočen u utrobi kita.
Autor se pita što bi takve drevne priče uopće mogle značiti, što je u pozadini njihova stvaranja, kako one danas mogu voditi ljude u potrazi za smislom, ciljem i svrhom.
Jordan Peterson, profesor emeritus na Sveučilištu u Torontu, u vremenu je sveopće nesigurnosti ponudio njegovo objašnjenje povratka smislu života, postao globalni fenomen, prvo se nametnuo putem YouTube kanala. Polemičar kojega neki od kolega nazivaju "iskrivljivačem" dosadašnjeg znanja i discipline psihologije, prije dvije i pol godine gostovao je u Zagrebu, dočekala ga je puna dvorana Lisinski.
U to je doba na turneji promovirao knjigu "Izvan reda". Podnaslov joj je "Još 12 pravila život", svojevrsni je nastavak one prve, "12 pravila za život: Protuotrov za kaos". Pisao ju je u doba pandemije i neposredno prije, vrijeme svjetske krize konicidiralo je i s velikom zdravstvenom krizom kroz koju je tad prošao osobno, ali i cijela njegova obitelj.
Godinama je uzimao anksiolitike, borio se s anksioznošću koja je, vjeruje, bila posljedica autoimune reakcije na hranu. Nedugo potom razboljele su se i njegova kćer i supruga, što ga je navelo da, u strahu da će ih izgubiti, posegne za većom dozom lijeka benzodiazepina. To ga je uvelo u višemjesečno stanje visoke anksioznosti, nekontrolirane hipersomnije, liječio se na klinikama za odvikavanje u Americi, Rusiji i Srbiji.
Ne bi li lakše prebrodio apsistencijsku krizu u Rusiji su ga podvrgnuli na zapadu u takvim slučajevima eliminiranoj metodi liječenja - podvrgnut je medicinski induciranoj komi.
U Moskvi se liječio postupcima koji se u Sjevernoj Americi ne koriste, jer ih drže preopasnim, stavili su ga osam dana u medicinski induciranu komu ne bi li za vrijeme najgore apstinencijske krize bio bez svijesti.
Nakon toga je ponovo morao učiti hodati, zakopčati odjeću, samostalno leći u krevet, ispravno postaviti ruke na tipkovnici i tipkati.
Nakon toga Jordan je prošao težak povratak u zdravlje, napisao knjigu "Izvan reda", kojoj je osnovna tema istražiti kako izbjeći opasnosti pretjerane sigurnosti i kontrole.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....