SJAJAN ‘DOBERMAN‘

‘Bizarne situacije iz života Zagreba 80-ih‘: Svaki plakat ovog 51-godišnjeg umjetnika ima ozbiljnu, i tržišnu, vrijednost

Igora Hofbauera slobodno možemo nazvati kultnom figurom zagrebačke underground scene, njegovo je zaziranje od medija i javnosti sad već legendarno

 Neja Markicevic/cropix/Cropix
Ovo je hibrid stripa i plakata koji se bazira na nekim grotesknim, bizarnim situacijama života Zagreba kakvog se Hofbauer prisjeća te predstavlja omaž zagrebačkoj supkulturi

Nedavno je jedan moj kolega javno zdvajao nad količinom novca koju je Grad Zagreb namijenio nezavisnoj kulturi, s uobičajenim repertoarom potpunog nerazumijevanja kulturne tematike i svođenja umjetnika na bizarne radnje, inicijative, pokrete - nešto što uglavnom nikoga ne zanima. Ja sam, naravno, u potpuno suprotnom taboru i držim da je pozamašna injekcija gradskog novca u nezavisnu kulturu bingo za sve nas jer je upravo to nukleus za kreativce različitih profila koji će jednoga dana ovu zajednicu činiti vibrantnom i boljom - bez obzira na to zadržali se u umjetničkim okvirima ili potražili egzistenciju u nekoj posve drukčijoj profesiji.

image

Jedan od Močvarinih plakata

Igor Hofbauer/

Perjanica takve nezavisne kulture već je četvrt stoljeća klub Močvara, odnosno Udruženje za razvoj kulture/URK, a za čiji je pak vizualni identitet zaslužan Igor Hofbauer, dizajner, ilustrator i strip-autor svjetskog kalibra. Močvara je najbolji zagrebački klub raznovrsnog i inkluzivnog programa, a koliko je originalna i napredna u onome što radi vjerojatno je najbolje utjelovio Hofbauer svojim brojnim plakatima za njezine programe i oblikovanjem programskih knjižica, monografija, knjiga... Pazite - svaki plakat ovog 51-godišnjeg zagrebačkog umjetnika ima ozbiljnu vrijednost, a njegovi originali postižu sasvim finu cijenu na tržištu umjetnina.

image

Naslovnica knjige "Doberman" koja je krajem prošle godine objavljena u izdanju Močvare

Igor Hofbauer/

Rubne sfere

Novo izdanje Močvare i Hofbauera knjiga je pod nazivom "Doberman" - neobičan hibrid stripa i plakata koji se bazira na nekim grotesknim, bizarnim situacijama života Zagreba kakvog se autor prisjeća iz osamdesetih te predstavlja omaž zagrebačkoj subkulturi. Tako se barem navodi u popratnom tekstu ovog izdanja. Nakon stripova "Mister Morgen" i "Grimizna laguna", koja je prvotno bila objavljena u tjedniku Globus, ovo je treća Hofbauerova knjiga u izdanju Močvare, a koju je oblikovao još jedan stalni suradnik ovog kluba Tomislav Vranić. Mnogi dijelovi ove knjige Hofbauerova su reminiscencija na programske knjižice Močvare.

image

Mutanti u Zagrebu

Igor Hofbauer/

A kako sam umjetnik objašnjava svoju novu knjigu? "Ovaj ‘Doberman‘ djelo je umjetnika koji je u konstantnoj mijeni i klinču rubnih sfera likovne umjetnosti - takozvani ‘cutting edge‘ - i uporno odbija svoje hibride plasirati u tehnici akrila na platnu - jako velikom platnu - ne bi li se popeo na hijerarhijskoj listi čekanja velikih umjetničkih fondacija koje bi preko Miami Basel Art Faira plasirale njegove radove u konferencijske sale velikih svjetskih korporacija uz pomoć poslovnih anđela, s kojima bi se u trenucima tog - odgađanog - uspjeha vozio u helikopteru na relaciji London-Maribor-Pariz", službena je izjava Igora Hofbauera kojeg slobodno možemo nazvati kultnom figurom zagrebačke underground scene i čije je zaziranje od medija i javnosti sad već legendarno.

Divlja mašta

Groteska, trash, horor filmovi, nadrealizam, kritika suvremenog kapitalizma i velikih korporacija - to su neki od parametara među kojima se kreće Hofbauerov umjetnički izražaj. Stil njegovih plakata i crteža je izuzetno prepoznatljiv, baziran na kombinaciji klasičnih američkih stripova, film noira, pop arta, njemačkog ekspresionizma i ruskog konstruktivizma. Napravio je više od 100 plakata za Močvaru i druge klubove i bendove u Europi te najmanje 20 omota albuma domaćih i stranih bendova. A iz njegove divlje mašte na papir često izlaze mutanti raznih profila, zombiji, gorile, majmuni; poznati drag-queen Divine iz filmova Johna Watersa kod Hofa upada na probu grupe Doberman koja izvodi novu pjesmu "Masa ne talasa" te frontmenu benda prijeti na sljedeći način: "Postoje dvije vrste ljudi: oni s pištoljem i oni koji jedu govna.... Zapitaj se koji si ti!"

image

Divine u posjetu probi grupe Doberman

Igor Hofbauer/

Pa zatim u seriji "Najtclubing" bezglavo i očerupano pile dolazi na koncert u Močvaru, gdje pada u nesvijest. Pod egidom "Diša vs Art" pratimo dogodovštine jednog direktora u susretu sa suvremenom umjetnosti. Ima tu svega, od Marine Abramović do Davida Hockneyja i odlaska na koncert Muzičkog bijenala čiji izvođači posve nalikuju Indošu i Tanji Vrvilo. A za one u potrazi za službenom kulturom, tu je i Krleža koji se kao junak stripa pojavljuje kao Indijanac, frontmen Grajnd Men Benda. Koji na kraju spašava pijanog dišu. No kako, morat ćete sami provjeriti u ovom iznimnom izdanju koje možete nabaviti u Močvari za doista pristupačnu cijenu od 25 eura. E, da, ovo izdanje je sufinancirao Grad Zagreb. Napokon dobro potrošen novac.

image

Još jedan doživljaj grupe Doberman

Igor Hofbauer/

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. siječanj 2025 09:37