U prizemlju Muzeja moderne i suvremene umjetnosti (MMSU) u Rijeci u petak je otvorena izložba "Objektiv NDH: opasni i nepoćudni po javni red i sigurnost" koja predstavlja uvećane preslike policijskih kartona uhićenih i odvedenih u koncentracijski logor Jasenovac.
Autori izložbe su Đorđe Mihovilović i Aneta Vladimirov u organizaciji Javne ustanove Spomen-područja Jasenovac i Srpskog narodnog vijeća.
Đorđe Mihovilović je izjavio da su ustaše vodile evidenciju o zatočenima u znatno manjoj mjeri nego nacisti u Njemačkoj, iako su, dodao je, njihovi logori bili uzor kompleksu Jasenovac. Većina dovedenih i ubijenih nije evidentirana, a oni koje su tijela redarstvene vlasti zabilježili pri dolasku u Jasenovac su uglavnom bili politički zatočenici. Kroz istraživanja u Spomen-području Jasenovac došli smo do arhivskog materijala s tim policijskim kartonima, a oni čine ovu izložbu, rekao je Đorđe Mihovilović.
U MMSU u Rijeci su predstavljeni policijski kartoni osoba uhićenih u Zagrebu, ali rođenih na području današnje Primorsko-goranske županije.
Vrijednost ovih dokumenata je u tome što sadrže fotografije i osobne podatke zatočenih, pa se iz bezlične mase stradalih mogu izdvojiti konkretne osobe i njihovi životi, zaključio je Mihovilović.
Aneta Vladimirov istaknula je da se pri odabiru osoba koje su predstavljene policijskim kartonima na izložbi nije vodilo načelom nacionalnosti. Oni su u prvom redu ono što su bili po zanimanju i drugom, o čemu govore podatci iz njihovih kartona, a potom pripadnici određenog naroda, navela je Vladimirov.
Izložba „Objektiv NDH: Opasni i nepoćudni po javni red i sigurnost“ bila je prošle godine postavljena u Muzeju Grada Zagreba.
Tom prigodom njezini autori, Aneta Vladimirov i Đorđe Mihovilović, rekli su za Jutarnji list da izložbom žele podsjetiti na one koje smo zatajili brisanjem njihovim imena i njihovih zasluga, ali i upoznati današnje generacije sa sudbinama takozvanih malih ljudi koji su uglavnom izmicali interesu historiografije ali ne i represalijama ustaškog objektiva.
Postav ove izložbe temelji se na fondu Redarstvena oblast za grad Zagreb (HR-HDA-259) koji ukupno broji 7.824 policijska kartona, a u kojima se nalaze podaci iz policijske evidencije „za političke i druge sumnjivce”.
Posebna pažnja, istaknuli su autori, posvećena je policijskim kartonima onih uhapšenika čije je zatočeništvo počinjalo fotografiranjem i policijskim ispitivanjem koje je neizostavno uključivalo poniženja i mučenja, a potom se nastavljalo deportacijom te na kraju završavalo konclogorom Jasenovac u kojem je organizirani sadizam premašio dotadašnja iskustva ljudskog stradanja u ratnim vihorima. Radi se o skupini jasenovačkih zatočenika, koja je, za razliku od žrtava rasnih zakona Roma, Srba i Židova, koje su kolektivno deportirane bez naročite ili ikakve evidencije, prolazila kroz opresivnu strukturu NDH.
„Željeli smo ne samo individualizirati nego i humanizirati žrtve KCL Jasenovac unutar izabranog uzorka. Ono što je 1941. pa nadalje poslužilo priučenom ustaškom aparatu kao početak dehumaniziranja, na našoj izložbi postaje sredstvo humaniziranja i to kroz mogućnosti učenja i sjećanja.”, napomenula je Aneta Vladimirov.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....