KULTNA GRAĐEVINA

‘Sramota! Uništavate povijest!‘. U Beogradu ne prestaju protesti radi rušenja hotela Jugoslavija, rada hrvatskih arhitekata

Hotel Jugoslavija

 Pedja Milosvaljevic/Cropix
Tamo su boravili američki predsjednici Nixon i Carter, astronaut Neil Armstrong te britanska kraljica Elizabeta II.

Kultni hotel "Jugoslavija" hrvatskih arhitekata Lavoslava Horvata, Mladena Kauzlarića i Kazimira Ostrogovića, zdanje podignuto 1969. godine u Beogradu, u kojem su boravili državnici i zvijezde poput britanske kraljice Elizabete II., astronauta Neila Armstronga te američkih predsjednika Richarda Nixona i Jimmyja Cartera, uskoro bi moglo otići u povijest; no ne i bez borbe građana koji su za 26. listopad najavili nove prosvjede protiv rušenja hotela.

Kako piše Vreme, prosvjednici, koji su u sklopu svojih dosadašnjih nastojanja u prethodnim navratima postavili transparente „Stop pranju para“, „Ovo se i vas tiče“, „Stop uništavanju povijesti“, „Da i naša djeca ovdje odrastaju“, svoje će nezadovoljstvo ponovno, dakle, iznijeti kroz par dana.

Otpor planiranom rušenju, naime, ne čudi jer riječ je o prestižnom hotelu koje je portal Pogledaj.to svojedobno opisao kao "mjesto zajedničke memorije cijele jedne danas nepostojeće države". Možda najzapaženiji detalj hotela, čijem je interijeru pridana velika važnost, bio je pravokutni luster sačinjen od 40 000 Swarovski kristala, koji je neko vrijeme nosio i titulu najvećeg Swarovski lustera na svijetu. Najveći hotel bivše države mogao se pohvaliti sa šesto soba i apartmana, restoranima s više od 800 mjesta te drugi sadržajima unutar sedmerokatne glavne zgrade te njenih pratećih objekata.

Nekad elegantnu fasadu zamijenili su "trošni beton i grafiti", baršunasti naslonjači su izblijedjeli, madraci potrgani, prozori razbijeni, sobe zatrpane smećem. Također, predsjednički apartman u kojem su odsjedali uglednici pretvorio se u utočište za golubove koji su doletjeli kroz razbijeno staklo, piše The Independent, koji ističe dvojaki sentiment Beograđana.

Dok neki hotel vide kao "relikt koji vrijedi sačuvati", drugi već imaju "viziju novih mogućnosti koje bi se mogle uzdignuti na njegovim ruševinama".

image
Pedja Milosvaljevic/Cropix

No, zašto je hotel uopće potrebno u potpunosti demolirati umjesto da ga se inkorporira u novi projekt?

"Prvo, tijekom bombardiranja 1999. godine mnogi su dijelovi hotela uništeni. Drugo, ugostiteljstvo se u potpunosti promijenilo. Kada pogledate kako hoteli izgledaju danas, a kako su izgledali nekad; bili su potpuno drugačiji", tvrdi Živorad Vasić, glasnogovornik investitora koji na mjestu hotela planiraju novu gradnju - 150 metara visoke zgrade s luksuznim hotelom, uredima te privatnim stanovima.

Arhitekt i turistički vodič Matija Zlatanović prema tome je planu pak skeptičan te ga smatra "poprilično kontroverznim", osobito s obzirom na "zabrinutost oko veličine zgrada koje će tu podignuti odgovarajuća prostoru".

"Time se slijedi trend nebodera u Beogradu i vrlo raširenog podizanja enormno visokih zgrada", veli Zlatanović koji promišlja i o njihovom utjecaju na susjedstvo.

A neki susjedi planove investitora nipošto ne pozdravljaju.

"U ovom je hotelu bilo pola svijeta, od glumaca, glazbenika, političara, pisaca. Svi su s njime povezani. Cijeli svijet zna za taj hotel. A sada ćemo dopustiti da nešto takvo nestane?", revoltirana je prosvjednica Svetlana Gojun.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 08:46