TUŽNA VIJEST

Preminula je poznata hrvatska arhitektica Maja Tedeschi

Maja Tedeschi

 Neja Markicevic/Cropix
Maja Tedeschi za sobom je ostavila upečatljive arhitektonske realizacije

NažaIost, prerano, umrla je poznata hrvatska arhitektica Maja Tedeschi, inače supruga poslovnog čovjeka Emila Tedeschog, objavio je Yammat. Za njom je ostalo i dvoje djece.

Maja Tedeschi autorica je mnogih upečatljivih arhitektonskih realizacija. Među njima su kuća Sabljić/Kugli u Zagrebu, koja je svojedobno bila nonimirana za prestižnu nagradu Udruženja hrvatskih arhitekata, "Bernardo Bernardi", potom hvaljeni prostori radija Yammat u centru Zagreba, te Briig boutique hotel u samom središtu Splita, s Damirom Rakom, za koji je, pak, dobila važnu međunarodnu nagradu. Radila je i vilu Elam u Maslinici na Šolti.

Njezin je arhitektonski stil bio jednostavan, čist, diskretan, minimalističan, a opet je kroz tu diskretnost, u oblikovanju postizala mnogo.

Među ostalim, njezin projekt koji je izazvao ponajviše pažnje bila je kuća Sabljić/Kugli, nazvana po nekadašnjem vlasniku, knjižaru Kugliju, a koja je spoj tradicije i suvremenog života. Kuća u gornjogradskoj Visokoj ulici u Zagrebu ima svoju dugu povijest: u njoj je živio i umro Ivan plemeniti Zajc, to je i bio dom koji je arhitektica oblikovala za svoju obitelji.

Oblikovala ga je na temelju rekonstrukcije već postojeće kuće iz 1862. godine. Kuća je prethodno bila u jako lošem stanju, što se može vidjeti na snimljenim fotografijama, no unatoč tome nije niti slutila koliko će joj trebati za cijeli pothvat. Rekla nam je tada u intervjuu. “Potencijal sam osjetila u prvom susretu s prostorom". Osnovna tema kuće Sabljić/Kugli (po nekadašnjem vlasniku, knjižaru Kugliju) spoj je tradicije i suvremenog života.

U središtu je prostrani atrij oko kojega se vrte svi ostali sadržaji kuće. U tom je dvorištu čista, geometrijska skulptura Aleksandra Srneca. Senzibilitet prema geometrijskoj apstrakciji vidljiv je u cijelom prostoru.

Budući da je riječ o zaštićenom spomeniku kulture, Maja Tedeschi surađivala je tijekom projektiranja s Gradskim zavodom za zaštitu spomenika kulture, no, ta joj suradnja nije bila teška budući da je, kako nam je tada i sama rekla, imala velik senzibilitet za historicističke oblike: “U osnovi je cijele rekonstrukcije bilo maksimalno poštivanje i oblika i materijala iz povijesti, spoj 19. i 21. stoljeća".

Oblikovala je potom, s Damirom Rakom, Briig boutique hotel u samom središtu Splita, a koji je osvojio prestižnu međunarodnu nagradu Big SEE Architecture Award 2020, u kategoriji najbolje arhitektonsko ostvarenje u području javnih zgrada.

Osvojila je prvu nagradu na javnom natječaju za rekonstrukciju hotela Bellevue u Nacionalnom parku Plitvička jezera.

Od novijih radova, oblikovala je divan prostor u centru Zagreb, Yammat.

U jednim od posljednjih intervjua, među ostalim govorila je o izazovima s kojima se susretala. Ranije je ovdje bila banka: "Prostorom su dominirali veliki izlozi, koji su se isprva činili kao hendikep i smetnja za način funkcioniranja radija. No ubrzo sam taj nedostatak pretvorila u priliku tako što sam zamislila da inače isključivo zvučni radijski program pretvorim u živu sliku. Došla sam na ideju da napravim projekt vizualnog radija".

Prostor ukupne površine, nešto veće od 500 četvornih metara, nije imao nikakve uzbudljive ni upečatljive prostorne senzacije, bio je obična dosadna uredska hala. "Stoga je moj glavni zadatak bio stvoriti zanimljive prostorne volumene koji će kako svojim oblikovanjem tako i funkcionalnom raznolikošću biti ravnopravni arhitektonski partner superkvalitetnom i jedinstvenom Yammat FM sadržaju", rekla je kolegici Korani Sutlić ova arhitektica.

image

Maja Tedeschi

Neja Markicevic/Cropix

Za Vilu Elam u Maslinici na Šolti, rekla je da joj je ideja bila postići što monolitniji objekt, stoga sam kamenu fasadu protegnula i na cijelu krovnu plohu. Time je lagano izlomljena forma kuće dobila jedinstveno oplošje koje joj daje više od samog estetskog značenja; kuća je postala kameni znak, konceptualni element u okolišu. Rustikalnom površinom usko slaganih kamenih ploča nježne bijele boje i plitkim sjenama koje kamene neravnine stvaraju arhitektica je postigla efekt lagano namreškane, titrajuće fasade koja podsjeća na površinu mora uzburkanog laganim burinom.

Osnivačica je Studija 180, a diplomirala je 1989. godine na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu.

Bila je poznata i u javnom životu, uvijek besprijekorno odjevena, sjajna stila.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. veljača 2025 12:48