Vuko Bombardelli (1917. – 1996.) prema nekima možda i najkontroverznija i najzanimljivija ličnost splitske arhitektonske scene u Splitu je zapamćen ponajviše po projektu štedljivog stana E-57 (Eksperiment 57) odnosno zgradama koje se i danas kolokvijalno nazivaju po njemu, a koje su bile njegov odgovor na poslijeratnu stambenu krizu s cijenama kvadrata gotovo tri puta nižim od prosječne.
Izložba "Bombardelli 2024: Eksperiment-57 danas" koja se 17. rujna otvara u Salonu Galić pokušaj je novog pogleda na taj njegov čuveni arhitektonski projekt s kraja 50-ih, a donosi radove Duške Boban, Ivana Buvinića, Darija Dunatova, Glorije Lizde i Majde Rožić nastale na temelju dvogodišnjeg mapiranja, istraživanja arhiva, razgovora, tura...
Duška Boban na ovoj izložbi tako prvi put javnosti otvara tri osobna albuma Vuke Bombardellija s oko 600 stranica kolaža sačinjenih od njegovih fotografija, skica i prezentacija projekata, kao i mnoštva novinskih izvadaka i korespondencije, Glorija Lizde, iz fotografske perspektive, i Dario Dunatov, iz pozicije sociologa, nastoje pak istražiti i obuhvatiti iskustvo življenja u stanovima E-57 danas, Majda Rožić istražuje pak tri Bombardellijeve zgrade izvan Splita, u Kaštel Sućurcu, Kaštel Gomilici i Dugom Ratu, a Ivan Buvinić "skicira prikaz promjene (društvene) paradigme iz kolektivnog u individualno i s tim povezane transformacije (okoliša)", koristeći se pritom dokumentarnim i AI generiranim fotografijama.
"Dok jedan dio stanovnika Splita preuređuje skromni E-57 u apartman za najam, prikrivajući njegovu socijalističku prošlost novim IKEA namještajem, velik dio onih manje vidljivih Splićana, uključujući mlade, može tek sanjati o svojih četrdesetak kvadrata", navode, među ostalim, u predgovoru autorice projekta Nataša Bodrožić, Sanja Matijević Barčot i Ana Grgić.
Izložba se bavi, ističu nadalje, i statusom arhitekta kao javne figure.
"Bombardelli je nedvojbeno bio ono što danas nazivamo javnim intelektualcem. Posebno se ističe njegov angažman da arhitektonski diskurs iz uskog stručnog kruga prenese u širi javni medijski prostor".
Ovaj aspekt Bombardellijeva djelovanja bit će oživljen na izložbi na način da će se proces arhitektonskog rada izlagati javnosti u realnom vremenu. Unutar galerije bit će, naime, formiran privremeni arhitektonski ured kojeg čine mladi arhitekti Paul Lombardić, Nikolina Meter, Katarina Pedišić i Sandi Terzić, s ciljem da omogući posjetiteljima neposredan uvid u složen kreativni proces arhitekture, dok ih potiče na interakciju s arhitektima.
Istodobno ovaj je privremeni postav i poziv građanima, sadašnjim ili budućim stanarima Bombardellijevih zgrada, da popričaju o svom domu, zatraže savjet ili skicu, i time evociraju diskurs javnog dijaloga i polemiziranja, "čemu se Bombardelli vično i žustro priklanjao nastojeći obraniti, obrazložiti i približiti svoje ideje".
Podsjetimo, pisali smo o ovom arhitektu, prezirali su ga jer je u Splitu nudio tri puta jeftinije stanove, a kuhinju nije stao ni frižider. Razlog? Žene ne kuhaju!. N. B.: Vuko Bombardelli je bio nevjerojatno plodan arhitekt, imao je projekte koji se kreću u jako širokom rasponu, od stanovanja do Plave magistrale, odnosno ideje o lancu nautičkih centara i marina duž istočne jadranske obale, od spomeničke plastike do industrijskih postrojenja, pa čak i kioska... Javno je predložio i gradnju tunela kroz Marjan.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....