Nakon kaotične prve i otkazane druge, sinoć se u Nashvilleu održala treća i posljednja predsjednička debata. Uloga moderatorice ovaj je put pripala Kristen Welker s NBC-a, a njoj je zadatak uvelike olakšala promjena pravila, zbog kojih su se kandidatima isključivali mikrofoni nakon odgovora na pitanje ili repliku. Pretendenti za Ovalni ured gledateljima su prikazali dvije, dijametralno suprotne i gotovo nepomirljive verzije budućnosti SAD-a, a oba su kandidata obavila dobar posao.
Glavni zadatak Donalda Trumpa bio je ostati smiren kako bi Amerikancima koji su tražili izliku da glasaju za njega ponudio opravdanje u posljednjem trenutku kampanje. Za razliku od karijernog političara Joea Bidena, iz čijeg se govora moglo iščitati da je u Washingtonu proveo čak 47 godina karijere, aktualni predsjednik koristio se jezikom kojim je svoje simpatizere još jednom podsjetio da je u američku prijestolnicu otišao "kao padobranac s namjerom da isuši močvaru".
Oba načina komunikacije bila su vrlo efikasna za biračko tijelo kojem su se tijekom večeri obraćali. Do aktualnog su predsjednika, očito, doprli savjetnici koji su mu sugerirali da ne upada u riječ Joeu Bidenu kako bi djelovao kulturnije nego u prvoj debati. Trump je tom taktikom pokušao pružiti ruku pomirenja biračkom tijelu Republikanske stranke kojem je njegov performans u Clevelandu djelovao agresivno.
No, još je rano da bi se znalo hoće li mu to biti dovoljno da utrku preokrene u svoju korist. Službene predizborne ankete koje će uračunati posljednju predsjedničku debatu bit će objavljene tek za nekoliko dana, a do sada je više od 40 milijuna Amerikanaca već iskoristilo svoje pravo glasa dopisnim listićima ili ranijim glasanjem.
Izlaganje virusu
Stožeri i analitičari posljednju su debatu pratili jednim okom gledajući na ankete, koje i dalje najavljuju Bidenovu pobjedu. Međutim, ono na što s većom koncentracijom treba obratiti pozornost jest činjenica da se Bidenova prednost u ključnim "swing" državama posljednjih dana lagano topi.
Upravo zato se nijedan stožer ne ponaša kao da su izbori završili te da će Joe Biden 3. studenoga samo službeno postati 46. predsjednik SAD-a. Ironično, tako se posljednjih dana ponaša jedino favorit Joe Biden, koji je na krilima uvjerljivog vodstva svoj angažman odlučio smanjiti u posljednjoj fazi kampanje kako se ne bi nepotrebno izlagao virusu.
Raspored njegova protukandidata, s druge strane, uistinu je prepun, a Trump će ovoga vikenda održati skupove u čak nekoliko saveznih država. Među demokratima i Bidenovim savjetnicima počela se širiti blaga nervoza zbog iskustva 2016., a taj isti scenarij priželjkuju i republikanci, koji se nadaju da će Trump u fotofinišu stvar preokrenuti u svoju korist. Oba su tabora svjesna činjenice da Trump ima određenu magiju.
Glasanje glavom
No, većina ih je svjesna da predsjednik, unatoč razumu i hladnokrvnoj matematici elektorskih glasova, još može posegnuti za asom u rukavu. Na to je upozorila i kolumnistica WSJ Peggy Noonan, istaknuvši da tome u prilog idu i dva bitna fenomena.
Naime, prema Gallupu čak 56 posto registriranih birača, neovisno o stranačkoj pripadnosti, smatra da danas živi bolje nego prije pet godina, što je golem broj u godini kad su pandemija, recesija i nemiri brojne građane bacili na koljena. Drugo i podjednako važno, Trump i dalje održava velike, glasne i učestale skupove. Biden ne privlači takvu publiku. Njegov bi stožer mogao reći da razlog tome leži u odgovornosti prema građanima tijekom globalne pandemije.
No, koliko god Biden bio smireniji, iskreniji i pošteniji kandidat, Amerikanci se vole zaljubiti u svoje lidere. Bidenov najveći problem mogao bi postati što za njega građani glasaju glavom, a ne srcem.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....