WASHINGTON/ZAGREB - Regija istočne Europe i središnje Azije po uvjetima poslovanja zaostaje tek za razvijenim gospodarstvima Organizacije za ekonomsku suradnju i razvitak (OECD), navodi se u danas objavljenom izvješću Svjetske banke i Međunarodne financijske korporacija (IFC) , na čijoj je ljestvici Hrvatska pala za četiri mjesta.
U izvješću „Doing Business 2013: Pametniji propisi za male i srednje poduzetnike“ navodi se da je u regiji istočne Europe i središnje Azije provedeno gotovo 400 institucionalnih ili regulatornih reformi u razdoblju od 2005. godine, što je više nego u ijednoj drugoj regiji svijeta.
Poljska se pritom izdvaja kao zemlja koja je protekle godine najviše poboljšala uvjete poslovanja. Provela je četiri institucionalne ili regulatorne reforme, čime je olakšala upis nekretnina, podmirenje porezne obveze, ovrhu ugovora i rješavanje pitanja nesolventnosti.
- Ohrabruje nas brzi tempo provedbe reformi u istočnoj Europi i središnjoj Aziji. Mnoge od ovih reformi provedene su u kontekstu pristupnih pregovora s EU-om. Gospodarska integracija i želja da se uhvati korak s prosperitetnijim partnerima bili su snažan poticaj za promicanje ambicioznih reformskih programa, naveo je Augusto Lopez-Claros, direktor Odjela Svjetske banke za globalne pokazatelje i analize.
Hrvatska je u najnovijem izvješću SB-a i IFC-a zauzela 84. mjesto među ukupno 185 gospodarstava svijeta. Prošle se godine plasirala na 80. mjesto u izvješću koje je obuhvatilo ukupno 183 gospodarstva. Autori izvješća izdvajaju poboljšanje na području oporezivanja, ističući da je Hrvatska snizila porezno opterećenje za poduzeća sniženjem doprinosa za zdravstveno osiguranje.
Skupini 10 gospodarstava s najboljim uvjetima poslovanja pridružila se u najnovijem izvješću i Gruzija, koja je provela reforme u šest područja, više nego ijedno drugo gospodarstvo u regiji. Izdvajaju se poboljšanja u pogledu dobivanja kredita, podmirenja porezne obveze, prekogranične trgovine, ovrhe ugovora, rješavanja pitanja nesolventnosti i dobivanja priključka na elektroenergetsku mrežu.
U svjetskim razmjerima Singapur već sedmu godinu zaredom zauzima prvo mjesto na ljestvici lakoće poslovanja.
Države koje su se priključile skupini 10 gospodarstava s propisima najizraženije usmjerenima prema poduzetnicima uključuju Hong Kong SAR, Kinu, Novi Zeland, Sjedinjene Američke Države, Dansku, Norvešku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Republiku Koreju, Gruziju i Australiju.
Izvješće Doing Business analizira propise koji se primjenjuju na poslovne subjekte gospodarstva tijekom njihovog životnog ciklusa, a obuhvaća 10 područja poslovne regulative, poput osnivanja poduzeća, dobivanja priključka električne energije, ispunjenja ugovornih obveza, prekogranične trgovine, uknjižbe vlasništva, podmirivanja poreznih obveza i zaštite ulagača.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....