KRIZI UNATOČ

GRAĐANI U BANKAMA OSTAVILI VIŠE NOVCA NEGO LANI Bježimo od kuna i štedimo u stranim valutama

Zagreb, 130208.Sjediste HYPO grupe, Slavonska avenija. Banka - ilustracije.Brojanje novca. Foto: Elvir Tabakovic / CROPIX
 Elvir Tabaković / CROPIX

ZAGREB - Ukupni depoziti u poslovnim bankama u Hrvatskoj iznosili su krajem travnja ove godine 240,4 milijardi kuna, pokazuju najnoviji podaci Hrvatske narodne banke (HNB), što je gotovo 3 posto više nego prije godinu dana, no i otprilike 1 posto manje nego krajem ožujka.

Ukupni depoziti u poslovnim bankama, koje čine depozitni novac te oročeni i štedni kunski i devizni depoziti, u travnju ove godine bili su 6,65 milijardi kuna ili 2,8 posto viši nego krajem travnja lani.

No, u odnosu na ožujak smanjeni su za 1,98 milijardi kuna ili 0,8 posto. Pad se, ističu analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) bilježi i u u usporedbi s prosincem prošle godine, i to za više od 4 milijarde kuna, odnosno 1,6 posto.

Kako navode iz RBA, snažan doprinos mjesečnom padu ukupnih depozita došao je od smanjenja ukupnih štednih i oročenih depozita. Oni su uz mjesečni pad od 2,02 milijarde kuna ili jedan posto, potkraj travnja iznosili 197,9 milijardi kuna. Na godišnjoj razini, pak, porasli su 1,4 posto, tj. za 2,78 milijardi kuna.

Kunski štedni i oročeni depoziti, koji su krajem travnja bili na razini od 34,8 milijarde kuna, zabilježili su mjesečni pad za 355,9 milijuna kuna (1 posto), a na godišnjoj su razini stagnirali.

Istodobno su valutni štedni i oročeni depoziti na mjesečnoj razini smanjeni za 1 posto ili 1,67 milijardi kuna, a na godišnjoj porasli za 2,77 milijardi kuna ili 1,7 posto te su krajem travnja iznosili 163 milijarde kuna.

"S obzirom da u ukupnim depozitima valutni štedni i oročeni depoziti imaju udio od 68 posto, aprecijacija kune u odnosu na euro na kraju travnja u odnosu na kraj ožujka od 0,7 posto dodatno je doprinijela mjesečnom padu nominalnog iskaza depozita izraženog u domaćoj valuti", ocjenjuju analitičari RBA.

Pritom ističu kako je mjesečni pad ukupnih štednih i oročenih depozita prvenstveno rezultat pada njegove dvije najznačajnije komponente, koje u ukupnoj strukturi čine udio od 95 posto - depoziti nefinancijskih društava u travnju, koji iznose 22,8 milijarde kuna, smanjeni su prema ožujku za 1,06 milijardi kuna (4,7 posto), a depoziti kućanstava su pali za 1,74 milijarde kuna (1,1 posto), na 165,69 milijardi kuna krajem travnja.

Istovremeno, godišnjem rastu ukupnih štednih i oročenih depozita pridonijele su sve komponente. Depoziti kućanstva, koji čine 83,7 posto ukupnih štednih i oročenih depozita, bilježe godišnji rast od 1 posto, prvenstveno uslijed povećanja rast valutnih depozita, za 2,16 milijardi kuna ili 1,5 posto.

Istodobno su depoziti sektora osiguravajućih društva i mirovinskih fondova u travnju u odnosu na ožujak povećani za 457 milijuna kuna, 10,8 posto, a taj je rast na godišnjoj razini još izraženiji - za 821 milijun kuna ili čak 24 posto.

Depozitni novac na kraju travnja iznosio je 42,5 milijardi kuna i bio je tek 32 milijuna kuna ili 0,1 posto viši u odnosu na ožujak, dok je na godišnjoj razini porastao za 10 posto, odnosno 3,87 milijardi kuna.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 13:04