KLJUČNA SIROVINA

Apple planira kupovati kobalt izravno od rudara

 
Direktor Applea Tim Cook
 REUTERS

Američki tehnološki div Apple pregovara s velikim proizvođačima kobalta o nabavi te sirovine ključne za proizvodnju litij-ionskih baterija koje se koriste u njegovim mobilnim telefonima, kazala su tri izvora u industriji.

U Appleu nisu željeli komentirati tu informaciju.

Nabava kobalta postala je važno pitanje jer se metal koristi i u baterijama za električne automobilime te je i automobilska industrija u potrazi za dobavljačima na dulji rok.

Stoga je u redovima proizvođača automobila, mobitela i super-legura koje se koriste u proizvodnji mlaznih motora zavladala nervoza zbog moguće nestašice, tvrde neimenovani izvori u metalskoj industriji.

"Nismo sigurni želi li (Apple) kupiti kobalt za proizvođače baterija koji ih opskrbljuju ili namjeravaju nastupiti u ulozi jamca za lanac nabave kobalta", tumači u srijedu jedan izvor.

Tisuće tona kobalta

"Traže od proizvođača da im dostave ponude. Nismo sigurni o kojim je količinama riječ ali ako traže na razdoblje dulje od nekoliko godina, mogli bi se razočarati", dodaje.

Pozivajući se također na neimenovani izvor, Bloomberg je izvijestio da proizvođač iPhonea želi sklopiti ugovore o nabavi nekoliko tisuća metričkih tona kobalta na razdoblje od pet godina ili dulje.

Reuters
Tim Cook, Apple

Izvori u industriji kazali su da je Apple razgovarao s rudarskim kompanijama poput Glencorea koji je krajem prošle godine objavio da će u 2018. proizvesti oko 39 tisuća tona kobalta.

Na pitanje novinara u telekonferenciji o poslovnim rezultatima kakvi su odnosi Glencorea s Appleom, izvršni direktor Ivan Glasenberg rudarske tvrtke odgovorio je: "Nismo potpisali nikakav sporazum". Dodao je također da Glencore neće potpisivati dugoročne ugovore o nabavi jer ne žele ograničiti kretanje cijena kobalta.

Cijene se učetverostručile

U razgovoru s novinarima u prosincu prošle godine Glasenberg je kazao da je Glencore u sklopu razgovora s klijentima u industriji razgovarao i s Appleom, Teslom i Volkswagenom (VW).

Izvori su Reutersu krajem prošle godine kazali da je VW zatražio od proizvođača da dostave prijedloge o nabavi kobalta na razdoblje do deset godina počevši od 2019.

Cijene tog metala na Londonskoj burzi metala porasle su s blizu 20.000 dolara po toni u siječnju 2016. na sadašnjih od 80 tisuća dolara po toni.

Procjenjuje se da će globalna potražnja u ovoj godini premašiti 110 tisuća tona, od čega bi više od 65 tona trebalo biti proizvedeno u Demokratskoj Republici Kongo, i to u obliku nusproizvoda u proizvodnji bakra.

Rudare i djeca

Aktivistička organizacija Amnesty International upozorila je prošle godine da su na vađenju oko petine proizvodnje kobalta u DRK angažirani nekvalificirani rudari, uključujući djecu, i da rade često u opasnim uvjetima.

"Odgovorno vađenje rude postalo je prioritet, posebno u DRK-u i posebno nakon izvješća Amnesty Internationala", kazao je neimenovani izvor u industriji.

Demokratska Republika Kongo najbogatiji je izvor kobalta u svijetu a manja nalazišta prisutna su i u zemljama poput Finske i Kanade, napominje Reuters.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 16:36