Angelina Jolie kao Maria Callas

 NETFLIX
Tragična diva

Najteža uloga Angeline Jolie: Sreću operne dive upropastile su toksične ovisnosti - o lijekovima, i još gore, o jednom muškarcu

Glumicu je publika na Mostri ispratila ovacijama, zbog čega se i rasplakala, a koliko je uspijela dočarati opernu divu čiji je život obilježen obilježen vrhunskim glasom, nesretnom ljubavi i ovisnostima, uskoro će moći vidjeti i publika diljem svijeta.

Glumicu je publika na Mostri ispratila ovacijama, zbog čega se i rasplakala, a koliko je uspijela dočarati opernu divu čiji je život obilježen obilježen vrhunskim glasom, nesretnom ljubavi i ovisnostima, uskoro će moći vidjeti i publika diljem svijeta.

Na filmskom festivalu u Veneciji prikazan je film ‘‘Maria‘‘ o slavnoj opernoj divi Mariji Callas koju je utjelovila Angelina Jolie, a publika je glumicu i film nakon projekcije ispratila ovacijama dužim više od osam minuta. Angelini je takva reakcija natjerala suze na oči, jer kako je rekla, Mariju smatra ulogom svog života.

image
POOL PHOTO EVENTS 04/IPA/SIPA PRESS/PROFIMEDIA

‘‘Ovo mi je bez sumnje bila najteža uloga do sada. Nikada prije nisam pjevala, pa ni karaoke, i za ovu ulogu pripremala sam se sedam mjeseci. Užasavala sam se svog pjevanja, ali je ono na filmu počelo polako, prvo u sobi pred malo članova filmske ekipe, a onda sam zapjevala i u La Scali. Učenje opernog pjevanja za mene je bila terapija za koju nisam znala da ju trebam. Najviše sam se bojala da ne razočaram obožavatelje opere, Marije Callas i njezine neprocjenjive ostavštine. Ono s čim sam se kod nje mogla poistovjetiti su njezina ranjivost i osjećaj samoće. A boravak u Veneciji za mene ima posebnu težinu jer znam koliko je Mariji značila Italija gdje je pjevala svoje najveće uloge, zato je fantastično što se svjetska premijera održala baš ovdje ‘‘, rekla je glumica koja se na crveni tepih u Veneciji vratila nakon skoro dvadeset godina te dodala da se nada da će film zainteresirati mlađu publiku za opernu umjetnost, jer njezinu djecu već je, s obzirom na to da se kod nje doma godinu i pol slušala samo opera.

image

Ekipa filma: Pierfrancesco Favino koji utjelovio Onassisa, Angelina Jolie, redatelj Pablo Larrain i Alba Rohrwacher

MARIA LAURA ANTONELLI/SHUTTERSTOCK

Iako je javnost bila skeptična kako će Angelina fizički dočarati markantnu divu i hoće li autori filma posegnuti za drastičnijom maskom kako bi lijepa glumica bar malo nalikovala na Mariju Callas, ništa se od toga nije dogodilo. Angelina je pjevačicu pokušala dočarati stavom, kritičari tvrde da joj je na filmsko platno donijela i previše samopouzdanja jer je operna diva, kako tvrdi i Angelina, prije svega bila ranjiva i nesretna žena.

Film koji tek treba doći pred svjetsku publiku, prati posljednju etapu života Marie Callas u Parizu gdje je 1977. i preminula. Naravno, portret operne dive ne može proći bez ljubavi njezina života, grčkog brodovlasnika Aristotela Onassisa, jer njihov buran odnos i danas intrigira javnost.

A tko je zapravo bila Maria Callas?

O slavnoj opernoj divi napisano je više od trideset biografija, no ona izašla prije tri godine pod nazivom ‘Cast A Diva:The Hidden Life Of Maria Callas‘ autorice Lyndsy Spence, otkriva koliko je bila toksična veza između karizmatičnog bogataša i svjetski slavne pjevačica grčkih korijena koja je trajala skoro dvadeset godina.

Lyndsy Spence je uspjela doći do Marijinih privatnih pisama koja su bila pohranjena u arhivu Sveučilišta Stanford u Kaliforniji. Pisma do sada nitko nije istraživao, a autorica tvrdi da ona, za razliku od javne Marije Callas, dive i vladarice svjetskih opernih pozornica, otkrivaju jednu pokornu i nesigurnu ženu koju su zlostavljali i roditelji, i prvi suprug, talijanski biznismen Giovanni Batistta Meneghini, a na kraju i Onassis.

image

Angelina kao Maria Callas s velikim naočalama

NASSOU.FR/BACKGRID/BACKGRID USA/PROFIMEDIA

Nije tajna da je Aristotel Onassis unatoč velikoj ljubavi prema slavnoj divi bio prilično okrutan, ne bi se javljao danima, a ona bi iščekivala njegov poziv i odgađala predstave dok se ne bi pojavio. Lyndsy Spence tvrdi da ju je drogirao jakim sedativima Mandraxom i Nembutalom, barbitruatom koji se tada davao prije anestezija, o kojima je postala ovisna do kraja života. Navodno s njom nije želio ići u krevet ako bi bila pribrana i trijezna. Često bi ju i tukao pa ju je jedan njegov udarac skoro koštao života. No, masnice i bol brzo bi nestali uz skupocjene dijamante i bukete cvijeća koji bi joj stizali kao isprika, a u pismima ga je opravdavala kako je to dio njegovog vatrenog temperamenta i da joj je bez obzira na sve, privilegija biti s njim u društvu.

Javno ju je i vrijeđao pa ju je na jednom prijemu pred brojnim uzvanicima gađao čašom i vikao: "Ti si dobra samo za krevet, ali više nisi ni za to!". No njezina ovisnost o Onassisu bila je jednaka, ako ne i veća nego o teškim tabletama.

image

Ljubavna priča koja i danas intrigira: Maria Callas i Aristotel Onassis

ARALDO DI CROLLALANZA/SHUTTERSTOCK

I vjerojatno bi ta toksična veza potrajala da bogati tajkun nije odlučio osvojiti još jednu ikonu tog vremena, slavnu Jackie Kennedy, koju je za razliku od Callas i oženio. Ona je za vjenčanje saznala od prijatelja i iz medija, i nakon suicidalnih misli i gomile sredstava za smirenje, posljednjim snagama počela je sređivati svoj život i pustila da vrijeme zaliječi rane. Tada je izjavila - ‘Prvo sam izgubila glas, zatim figuru i na kraju Onassisa‘.

Iako je još nastupala, postala je izrazito hirovita, što joj je uništilo karijeru, bila je gruba prema svima koji su joj stajali na putu, naročito prema svojim konkurenticama. Tako je glas Renate Tebaldi, njezine najveće rivalke na opernoj sceni iz tog doba, okarakterizirala kao popularno gazirano piće, dok je svoj sopran nazvala - šampanjcem. Pred kraj života povukla se u svoj pariški stan gdje je 1977. i preminula od srčanog udara sa samo 54 godine - nesretna, ostavljena i ovisna o tabletama.

A koliko od te tragične priče ima u filmu ‘‘Maria‘‘, svjetska publika imat će priliku uskoro vidjeti na Netflixu. Za razliku od publike, kritika ima dosta prigovora na filmsku priču i na njezinu interperetaciju operne dive.

Linker
24. studeni 2024 17:05