Vinted logo

 STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/PROFIMEDIA STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/PROFIMEDIA
Ponižene

Dokumentarac otkriva mračnu stranu kupovine na Vintedu: Fotografije korisnica su nedopušteno korištene u gnjusnom kontekstu

Vinted, osnovan u Litvi 2008. godine, postao je najveća platforma za prodaju rabljene robe u Europi, sa 65 milijuna korisnika u 21 zemlje. No s tim rastom i uspjehom dolazi i niz novih problema, od koji su neki sasvim jezivi, kako je prikazano u novom dokumentarcu televizijske kuće Channel 4.

Vinted, osnovan u Litvi 2008. godine, postao je najveća platforma za prodaju rabljene robe u Europi, sa 65 milijuna korisnika u 21 zemlje. No s tim rastom i uspjehom dolazi i niz novih problema, od koji su neki sasvim jezivi, kako je prikazano u novom dokumentarcu televizijske kuće Channel 4.

Pronaći dobru ponudu za komad na Vintedu sjajan je osjećaj. Uloviti dizajnerski second-hand komad za nevelike novce donedavno se činilo nemoguće, ali stvar se promijenila. Ako slučajno niste znali, Vinted, osnovan u Litvi 2008. godine, postao je najveća platforma za prodaju rabljene robe u Europi. Njezina vrijednost danas je procijenjena na oko pet milijardi eura, a ima 65 milijuna korisnika u 21 zemlje. No s tim rastom i uspjehom dolazi i niz novih problema, od koji su neki sasvim jezivi, kako je prikazano u novom dokumentarcu televizijske kuće Channel 4. Novinarka Ellie Flynn otkrila je mračnu stranu Vinteda u emisiji "Vinted‘s Dirty Laundry" i šokirala javnost.

Prema dokumentarnom filmu, slike britanskih žena koje prodaju proizvode na aplikaciji Vinted bile su bez njihova pristanka objavljene u seksualiziranom kontekstu na drugoj web stranici. Ta stranica, nazvana tako ponižavajućim nazivom za žene da ne želimo prenijeti njezin naziv, imala je slogan: "Kad prodajete odjeću, ali želite pažnju."

Jedna od žrtava, Lydia (28), osobna trenerica iz Walesa, izrazila je zgražanje kad je saznala da su njezine fotografije s Vinteda korištene na ovaj način, rekavši za dokumentarac: "Vrlo je uznemirujuće. Nisam imala pojma da se to događa i zbog toga se osjećam krajnje nesigurno." A kad joj je rečeno kako web stranica vodi natrag na njezin Vinted profil, izjavila je da je "prestravljena".

Nakon što je otkrila stranicu, novinarka Ellie Flynn izjavila je: "To je zapravo masovno seksualiziranje žena koje pokušavaju prodati odjeću na Vintedu. Na stranici ima mnoštvo profila različitih žena iz cijelog svijeta. Neke su slike žena u kupaćim kostimima ili ljetnim, pripijenim odjevnim kombinacijama. Neke su svakodnevne odjevne kombinacije, no sve su prikazane na način koji je namjerno seksualan i apsolutno suprotan namjerama svih tih žena.

Vinted navodi da se može kontaktirati 24/7 i da će svaki problem riješiti do kraja, ali 11 dana nakon što je Lydia prijavila sramotnu web stranicu Vintedu, još uvijek nije dobila odgovor. Tek nakon službenog upozorenja, Vinted je uklonio stranicu.

Također je u emisiji istaknuto kako su korisnici na platformi doživjeli uznemiravanje, govor mržnje te primili neprikladne i neželjene poruke i slike. Novinarka je razgovarala i s jednim muškarcem koji je bio uznemiravan i kojem su prijetili nasiljem jer nije platio predmet koji nikad nije primio. Zabilježeni su i slučajevi žena koje su primile neželjene seksualne slike od strane drugih korisnika.

Vinted je na ove izvještaje odgovorio: “Ozbiljno shvaćamo ove optužbe... Reagiramo što je brže moguće na sve što krši naše uvjete korištenja. Jako nam je žao zbog ovih iskustava i predani smo poduzeti potrebne mjere protiv članova koji krše naše standarde zajednice. Imamo niz mjera za osiguranje sigurnosti na platformi i neprestano ažuriramo ove procese te poboljšavamo podršku našim članovima.”

21. siječanj 2025 02:48