Aleksandar i Ivan su sami organizirali daleko putovanje

 PRIVATNI ALBUM
DALEKA DESTINACIJA

Supružnici Aleksandar Kibel i Ivan Ptičar Kibel proveli su nezaboravan odmor na Fidžiju, a ovo su njihovi dojmovi

Kardiolog i učitelj povijesti i njemačkog jezika sami su isplanirali put u otočnu državu u Oceaniji gdje su ih očarale domorodačke zajednice, tirkizno more i rajske plaže na kojima su snimani holivudski hitovi.

Kardiolog i učitelj povijesti i njemačkog jezika sami su isplanirali put u otočnu državu u Oceaniji gdje su ih očarale domorodačke zajednice, tirkizno more i rajske plaže na kojima su snimani holivudski hitovi.

Fidži nam je privukao pažnju prije nekoliko godina kad smo u južnom Pacifiku posjetili Cookove otoke. Poslije toga smo razmišljali o ponovnoj "odiseji" u taj dio svijeta i, eto, ove se godine vratili. U međuvremenu smo - kao i na dosadašnjim putovanjima - sva sami organizirali. Ovaj put u dogovoru s Aleksandrovom kćeri Norom i obiteljskom prijateljicom Vesnom Bareš.

image
PRIVATNI ALBUM

Tri mjeseca smo istraživali sve što nas je zanimalo u vezi te otočne države u Oceaniji - geografski položaj, letove, smještaj, prirodne ljepote, lokalne gradiće, informacije o tome što treba izbjegavati... Shvatili smo da je Fidži mjesto kamo želimo otputovati pa smo ondje bili dva tjedna u kolovozu. Otoka ima mnogo, kao i resorta, a cilj nam je bio vidjeti što je više moguće lijepih plaža i skrivenih dragulja.

image

Ivan voli aktivan odmor pa se okušao i u jahanju uz more

PRIVATNI ALBUM

‘WOW‘ EFEKT

Putovanje smo u dolasku razdvojili na tri dijela: najprije smo putovali iz Beograda preko Dubaija u Hong Kong. U tom kineskom gradu dotad nismo bili pa smo ostali nekoliko dana. Potom smo se ukrcali na let za Sydney, gdje smo također ostali nekoliko dana, a onda nakon četverosatnog leta iz tog australskog grada stigli na rajski Fidži. Prvi dojmovi su bili pozitivni, a "wow" efekt nas je pratio nekoliko dana. Najviše su nam se, naravno, svidjele plaže, ali i izbor hotela, ljubaznost lokalnog stanovništva, ugodna tropska klima te relativna dostupnost "modernih tekovina" kao što su internet, restorani i kafići. Boravak na Fidžiju nam je bio nezaboravan i u potpunosti je ispunio naša očekivanja.

image

Na Fidžiju je sniman film ‘Brodolom života‘

PRIVATNI ALBUM

BRODOLOM ŽIVOTA

Posjetili smo i Nadi, treći najveći grad na Fidžiju, te brojne manje otoke. S glavnog otoka Viti Levu brodovima se može otići na otočje Mamanuca i Yasawa, koji se ističe po lijepim plažama s palmama i bijelim pijeskom. Prvoj skupini pripada otok Monuriki, gdje se snimao film "Brodolom života" s Tom Hanksom, a oduševili su nas i Tivua, Beachcomber te mjesta gdje se snimao reality show "Survivor". Cijene smještaja poprilično variraju, jer Fidži je destinacija i za backpackere, i za ljubitelje luksuznog odmora. Raspon cijena je, stoga, od 30 pa do više od 2000 dolara za noć. Cijene noćenja u objektima s četiri i pet zvjezdica su slične kao na našoj obali, možda za nijansu više.

image

Arhitektura ima utjecaje Europe i Azije

FRIEDRICH STARK/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA FRIEDRICH STARK/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

MARINIRANA RIBA

Budući da smo putovali u vrijeme zime na Fidžiju, odnosno suhe sezone, dnevne temperature su bile od 27 do 29 stupnjeva, a noćne oko 19. Temperatura mora je bila oko 28 stupnjeva. Dane smo uglavnom provodili na kupanju, u vožnji jedrilicama na izlete te degustiranju koktela i odlične hrane. U razgovoru s lokalcima smo doznali da Fidži gubi autentične restorane i tradicijsku kuhinju, a sve zbog velikog priljeva zapadnjaka te Indijaca i ljudi iz drugih dijelova Azije. Među lokalnim namirnicama je korjenasta biljka cassava, nalik krumpiru, a među autohtonim jelima je najpoznatija kokoda - sirova riba u marinadi od limuna i kokosa.

image

Aleksandar kaže da je temperatura mora bila oko 28 stupnjeva

PRIVATNI ALBUM

STROGE KONTROLE

Suveniri su sastavni dio naših putovanja, kao i slanje razglednica. No, problem je što se na Novi Zeland, gdje smo stali u povratku, zbog biološke sigurnosti ne smiju unositi predmeti od prirodnih materijala, kao što su školjkice, pijesak i drvene rukotvorine s Fidžija. Kontrole u zračnim lukama su izrazito detaljne i stroge, a uključuju i specijalno trenirane pse koji njuše putnike i prtljagu. Zato bih preporučio da ponesete magnetić, lokalno pivo ili autentični komad odjeće.

image

Tradicionalne kućice se grade od prirodnih materijala

TONY WALTHAM/ROBERTHARDING/PROFIMEDIA TONY WALTHAM/ROBERTHARDING/PROFIMEDIA
image

Ivan i Aleksandar su se u zabačenom selu upoznali s lokalnim običajima

PRIVATNI ALBUM

ZABAČENA SELA

Najveći dio povijesti Fidžija je usmeno prenošen, a građevine su bile primitivne pa nema mnogo materijalnih tragova i kulturno-povijesnih znamenitosti. Postoje, međutim, etno sela novijeg datuma koje turisti mogu obići i naučiti nešto o otočnom načinu života, folkloru i religiji, koja je do dolaska europskih osvajača uključivala različite oblike animizma i proricanja. Mi smo posjetili jedno takvo selo u blizini grada Nadija na otoku Viti Levu, a na otočju Yasawa smo bili u autohtonom zabačenom selu. U ruralnim područjima i dalje je jak konzervativan način života. Selo vodi poglavica, a obitelji su velike i žive zajedno. Među takvim tradicionalnim zajednicama općenito su izraženi međusobna solidarnost i briga o članovima.

image

Divlja priroda Fidžija

PRIVATNI ALBUM
image

Aleksandar i Ivan su sami organizirali daleko putovanje

PRIVATNI ALBUM

PRIČE O KANIBALIZMU

Doznali smo i da je Fidži među posljednjim zemljama na svijetu u kojoj su prakticirani ljudožderski obredi. Zadnji takav slučaj je bio 1867., kad su "pojedeni" engleski misionar Thomas Baker i njegova pratnja, Fidžijanci koji su prihvatili metodizam. Kanibalizam je danas, naravno, samo na razini priča za turiste, što ih istodobno i zabavlja i straši. Europski kolonizatori su nakon 18. stoljeća gospodarili otocima, donijeli kršćanstvo i infiltrirali svoju kulturu, ali dio domorodaca je uspio zadržati dio svog povijesnog naslijeđa te ga upotpunio zapadnjačkim.

image

Fidži se naziva ‘svjetskom prijestolnicom mekog koralja‘

JOHN ANDERSON/ALAMY/PROFIMEDIA JOHN ANDERSON/ALAMY/PROFIMEDIA
image

Jedna od brojnih rajskih plaža

PRIVATNI ALBUM

DOBRO JE ZNATI

DUGI LET

Naša preporuka za ublažavanje jet laga je da napravite nekoliko kraćih zadržavanja u različitim gradovima. Odmorit ćete se, vidjeti i druge destinacije te izbjeći napor zbog letenja više od 30 sati. Mi smo u povratku noćili u Aucklandu na Novom Zelandu i u Dohi u Katru. Tim više što je let između ta dva grada među najduljima na svijetu - gotovo osamnaest sati. Ako vam budžet dopušta, odaberite business klasu, jer u takozvanim Qsuitevima Qatar Airwaysa možete ispružiti noge, odspavati i općenito imati više tišine i privatnosti.

SVIJET PODMORJA

Arhipelag Fidžija se sastoji od čak 333 otoka, na Viti Levuu i Vanua Levuu živi oko 900 tisuća ljudi, što je 87 posto populacije. Otprilike 90 posto teritorija je voda pa je Fidži privlačan i roniocima, a kako obuhvaća više od 4000 četvornih kilometara grebenskih vrtova impresivnih boja, Fidži zovu "svjetskom prijestolnicom mekog koralja". Na neaktivnim vulkanima ima tropskih šuma.

VREMENSKI UVJETI

Prilikom odabira otoka i resorta treba pripaziti na pojavu ekstremnih plima i oseka. More je tada ili preduboko ili preplitko za kupanje pa bi kupači mogli razrezati stopalo zbog oštrih koralja u plićaku.

22. siječanj 2025 11:30