Ivana Barišić s majkom

 TOMISLAV KRIŠTO/CROPIX CROPIX
GASTRO

Nutricionistica nam otkriva kako izgleda božićna gozba u njezinom domu, s nama je podijelila i recepte

Što se za Božić kuha u njezinom domu i kako doskočiti tradicionalnom prosinačkom pretjerivanju u hrani pitali smo magistricu nutricionizma Ivanu Barišić, koja nam je s majkom Maricom spravila svoje omiljene delicije.

Što se za Božić kuha u njezinom domu i kako doskočiti tradicionalnom prosinačkom pretjerivanju u hrani pitali smo magistricu nutricionizma Ivanu Barišić, koja nam je s majkom Maricom spravila svoje omiljene delicije.

Božić je iza ugla, a reći ne svim tim slasnim blagdanskim delicijama čiji se miomirisi u prosincu počnu širiti na sve strane, za većinu je - nemoguća misija. Ma koliko se trudili, teško nam se zaustaviti na prvom komadu orahnjače, trećoj frituli ili preskočiti drugi tanjur purice s mlincima. Istraživanja kažu da se u prosincu udebljamo u prosjeku oko pola kilograma do kilogram i pol, a početak siječnja mnogi dočekaju osjećajući se tromo i frustrirani činjenicom da se nisu bili u stanju kontrolirati. Kako da ove blagdane ne ponovimo tu pogrešku pitali smo magistricu nutricionizma Ivanu Barišić, koja nas je ugostila u svom domu na sjeveru Zagreba i počastila sjajnom hranom koju je pripremila sa svojom majkom Maricom.

image

Nutricionistica Ivana Barišić s majkom

TOMISLAV KRIŠTO CROPIX

Nakon što smo uživali u njezinoj zdravoj verziji francuske salate te ručali pečenu patku s iznimno ukusnim njokima od bundeve (bila je to generalna proba za božićnu gozbu), uz čašu mineralne - jer je dobra za probavu - porazgovarali smo o dobrim i lošim prehrambenim navikama, malim trikovima kako se ne prejesti za blagdane, ali i Ivaninim božićnim gastro tradicijama. Ivana je jedna od najpoznatijih nutricionistica u Hrvatskoj i osnivačica Nutrilife Centra - prvog nutricionističko-dijagnostičkog centra u Hrvatskoj, koji na jednom mjestu pruža sve potrebne usluge kako bi se ljudi koji žele promijeniti svoje dnevne prehrambene navike zaputili na novo i zdravije životno putovanje.

I sama je na njega krenula prije gotovo dvadeset godina, kad su je vlastite zdravstvene tegobe potaknule na korjenitu promjenu. Problemi sa štitnjačom i probavom motivirali su je da počne istraživati kako si pomoći prehranom tako da je prilagodi svom zdravstvenom stanju i potrebama, a danas to isto autorica popularne kuharice "Nutrition is self-care" - s obiljem recepata prilagođenih suvremenom načinu života - radi za svoje klijente. Među pitanjima koje joj često postavljaju je i - kako odoljeti obilju hrane u vrijeme božićnih blagdana. Ili jesti umjereno.

"Ima nekoliko trikova koje možete iskoristiti kako biste doskočili blagdanskom prejedanju. Za početak ujutro na dan svečanog božićnog ručka popijte proteinski smoothie s grčkim jogurtom, špinatom, borovnicama i chia sjemenkama. Ovaj obrok osigurat će vam dugotrajnu sitost i spriječiti pretjerano prejedanje kasnije tijekom dana. Drugi savjet glasi - započnite obrok salatom. Prije nego što krenete na glavna jela, pojedite zdjelicu salate jer ćete na taj način unijeti vlakna koja usporavaju apsorpciju kalorija i održavaju stabilnu razinu šećera u krvi, a uz to ćete se osjećati sitije, pa nećete pretjerivati s težim jelima", otkriva Ivana. Uz to, preporučuje da se držite pravila "80/20", što znači da ne morate odustati od svojih omiljenih blagdanskih delicija, no neka 80 posto obroka bude nutritivno bogato, a ostavite si 20 posto prostora za desert bez grižnje savjesti.

image

Božićna gozba

TOMISLAV KRIŠTO CROPIX

- Jako je važan tajming obroka. Izbjegavajte kasnovečernje prejedanje. Ako znate da vas čeka bogata večera koju ne možete izbjeći, potrudite se tijekom dana birati laganije, nutritivno bogate obroke poput pečenog batata s piletinom - kaže Ivana. Ako ste ipak pretjerali, još postoji nešto što možete učiniti da olakšate posao svojoj probavi: popijte limunadu ili pojedite zelenu jabuku! Još će vam jedan trik pomoći da ne krenete ponovno prema frižideru nakon dva, tri sata samo zato što vam je jezik još uvijek pun okusa - operite nakon obroka zube. A umjesto da ostatke od blagdanske hrane jedete na silu, "da se ne baci", radije ih podijelite susjedima, prijateljima ili potrebitima, predlaže nutricionistica. Sva ova pravila, naravno, ne znače da si Ivana za blagdane ne priušti malo kaloričniji obrok jer je to, šali se, u njezinoj velikoj obitelji nemoguće izbjeći.

image

Poznata nutricionistica otkrila je par trikova kako da ne pretjerate s hranom za blagdane

TOMISLAV KRIŠTO CROPIX

- Za Badnjak smo uvijek na večeri kod moje svekrve, a tad često jedemo specijalitete koje ulovi i spremi moj šogor, koji osam mjeseci u godini živi na moru. On obožava loviti zubace i hobotnice pa na stolu obavezno bude hobotnica na novaljski način, s usitnjenim krumpirom, zatim blitva s krumpirom, lignje na žaru, pržene lignje... Ne kuha samo on, svatko od ostalih gostiju nešto donese: moja šogorica radi paštetu od tune i bezglutenske kolače, a ja lignje s krumpirom na crveno. Za Božić se pak na stolu uvijek nađu sarma, pečena janjetina i odojak, a kako mi je svekrva s Kupresa, obavezno ima i pite od sira te bureka - govori Ivana. Gastro užici nastavljaju se za Sv. Stjepana, kad se svi okupe upravo u njezinom domu,

"Moj tata se zove Stjepan, a suprug Stipe, pa je opet puna kuća: tad radim veliki doručak, na kojem obavezno ima tri vrste omleta, s gljivama, šunkom i mozzarellom, te s lukom, kao i pečenice, domaćeg pršuta i kobasica, a sve to savršeno paše uz bezglutensku pogaču koju ispeče moja šogorica. Nakon toga slijede kolači: štrudle, makovnjače...", otkriva nam. I dok njezini ukućani, suprug i sin te njihovi gosti zadovoljno uživaju u raznim delicijama, Ivana čak i tad ostaje vrlo disciplinirana.

"Sve to što sam nabrojala nije hrana koju ja jedem, odnosno priuštim si pokoji zalogaj više kao užitak nego kao obrok. Sebi radije uzmem nekoliko krekera s namazom od humusa ili avokada ili uživam u zdravoj francuskoj salati, s plant based majonezom bez jaja", kaže Ivana. Kako je njezina mama podrijetlom Dalmatinka koja je prije 60 godina došla u Zagreb, u njihovoj se kući oduvijek osjeti utjecaj obje regije za stolom.

"Često uživamo i u arambašićima, sinjskom, odnosno dalmatinskom specijalitetu sličnom sarmi, no s nekoliko važnih razlika: meso za punjenje se ne melje, već sjecka nožem, a u njega se dodaju i različite vrste sušenog mesa, ali ne i riža. Osim toga, u jelo se stavljaju i klinčić, cimet i muškatni oraščić, što mu daje vrlo specifičnu aromu", objašnjava Ivanina mama Marica. Obje jedva čekaju božićne blagdane, razdoblja u godinu u kojem je od punog želuca važnije - puno srce.

Pečena patka u soku od naranče

image

Pečena patka

TOMISLAV KRIŠTO CROPIX

Marinada za patku: • 1/2 šalice umaka od soje, balzamičnog octa i meda • 2 šalice crnog vina • 1 žlica umaka od soje • 6 režnjeva češnjaka, zgnječenih • 2 žlice svježeg ili 1 žlica suhog ružmarina • 2 žlice senfa • 2 žličice crnog papra • 1/2 žličice crvene paprike • 1/2 šalice maslinovog ulja • 2 naranče

Upute za mariniranje i pripremu:

Sve navedene sastojke dobro izmiješati u posudi. Na kraju dodati maslinovo ulje i još jednom sve dobro sjediniti. Patku temeljito premazati marinadom sa svih strana. Staviti patku u posudu, preliti ostatkom marinade i ostaviti u hladnjaku da se marinira barem 12 sati, idealno preko noći.

Pečenje patke:

Zagrijati pećnicu na 180 stupnjeva. Patku izvaditi iz marinade i staviti je u prikladan lim za pečenje. U patku staviti dvije narezane naranče narezane na kolutove. Peći patku prema veličini - okvirno 2 - 3 sata, dok ne dobije lijepu, zlatnosmeđu koricu. Povremeno je podlijevati marinadom ili sokovima koji se skupljaju na dnu lima. Pred kraj pečenja, po želji, može se dodati sok od naranče ili kriške naranče u lim za dodatnu aromu.

Njoke od Hokkaido tikve

image

Njoke od bundeve

TOMISLAV KRIŠTO CROPIX

Sastojci

1 srednja hokkaido tikva (oko 800 g) • 150 - 200 g rižinog brašna (ovisno o teksturi tijesta) • 1 žličica soli • 1 prstohvat muškatnog oraščića (po želji) • 1 - 2 žlice maslinovog ulja (za posluživanje)

Priprema

Pire od tikve: Tikvu oprati, prerezati na pola i očistiti sjemenke. Zatim je narezati na kriške (nije potrebno guliti koru jer je kod hokkaido tikve jestiva). Peći tikvu u pećnici zagrijanoj na 200 stupnjeva 30 - 40 minuta, dok ne omekša i dobije blago karameliziranu koricu. Nakon pečenja tikvu ohladiti i usitniti u pire pomoću štapnog miksera ili gnječilice za krumpir.

Tijesto

U zdjelu dodati pire od tikve i umiješati sol i muškatni oraščić (po želji). Postupno dodavati rižino brašno dok se ne dobije mekano tijesto koje se može oblikovati, ali nije ljepljivo. Ne dodavati previše brašna da tijesto ne bi postalo tvrdo. Tijesto podijeliti na nekoliko dijelova i svaki oblikovati u dugački valjak debljine otprilike 2 cm. Rezati valjke na komade dužine 2 - 3 cm i oblikovati njoke po želji (možete ih lagano pritisnuti vilicom za dekorativni uzorak). Zakuhati veliku količinu vode u loncu i dodati malo soli. Kuhati njoke u kipućoj vodi dok ne isplivaju na površinu (2 - 3 minute). Izvaditi ih šupljikavom žlicom.

Francuska salata na veganski način

image

Blagdanski stol u Ivaninom domu

TOMISLAV KRIŠTO CROPIX

Sastojci

300 g kuhanog krumpira (narezanog na sitne kockice) • 150 g kuhanih mrkvi (nasjeckanih na kockice) • 150 g graška (svježeg ili smrznutog, prethodno kuhanog) • 150 g kiselih krastavaca (sitno sjeckanih) • 150 g biljne majoneze (plant-based majoneza po izboru) • 1 - 2 žličice senfa (po želji) • Sok od 1/2 limuna (za svježinu) • Sol i papar - bijeli papar (po ukusu)

Priprema

Oguliti krumpir i mrkvu pa ih skuhati u posoljenoj vodi dok ne omekšaju (ali paziti da se ne prekuhaju). Ohladiti ih i narezati na sitne kockice. Grašak također skuhati i ohladiti. U velikoj zdjeli pomiješati kuhani krumpir, mrkvu, grašak i kisele krastavce. Dodati biljno baziranu majonezu i senf pa lagano promiješati kako bi se svi sastojci ravnomjerno povezali. Dodati sok od limuna, a zatim posoliti i popapriti po ukusu. Pokriti salatu i ostaviti je u hladnjaku najmanje sat vremena prije posluživanja kako bi se okusi proželi.

Štrudla od jabuke

image

Štrudla od jabuke

TOMISLAV KRIŠTO CROPIX

Sastojci

1 kg ribanih jabuka (kombinacija kiselih i slatkih jabuka, prema ukusu) • Sok od 1 limuna • 8 - 10 kora od heljde • Šećer u prahu (za posipanje, opcionalno)

Priprema nadjeva

Jabuke oguliti i naribati. Preliti ih sokom od limuna kako bi se zadržala svježina i spriječilo tamnjenje. Po želji se može dodati malo šećera ili cimeta, ali nije nužno.

Priprema kora

Na radnu površinu staviti jednu koru od heljde. Lagano je premazati vodom ili uljem (opcionalno, za lakše savijanje). Na jednu stranu kore staviti tanki sloj ribanih jabuka (3 - 4 žlice). Pažljivo zarolati koru s jabukama u čvrstu štrudlu. Ponavljati postupak dok se ne potroše sve kore i nadjev. Posložiti štrudle na lim obložen papirom za pečenje. Peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 180 stupnjeva 25 - 30 minuta, dok kore ne postanu hrskave i blago zlatne.

19. siječanj 2025 17:48