- Dosadilo nam je biti žrtveno janje. - poručila je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u jednom nedavnom intervjuu kada su je novinari pitali kako komentira rastuće tenzije Bruxellesa i Londona oko cjepiva.
Vrhunac verbalnog rata kulminirao je prošloga tjedna, kada je Unija najavila da razmatra uvođenje zabrane izvoza cjepiva i sirovina za njihovu proizvodnju, zbog čega bi moglo doći do ozbiljnih kašnjenja u procjepljivanju Britanaca, a time i otvaranja njihove ekonomije.
No, nekolicina komunikacijskih stručnjaka u tzv. „briselskom balonu” propitkuje ton kojeg je Komisija odlučila zauzeti prema Ujedinjenoj Kraljevini; jedinoj bivšoj članici EU koja broji tek sedminu populacije ostatka Europe i u kojoj se nalazi jedan manji dio proizvodnih kapaciteta za produkciju cjepiva. Oni, naime, smatraju da se iz komunikacijske strategije von der Leyenine Komisije može naslutiti kako se prvoj ženi na čelu EU osebujni britanski premijer Boris Johnson „uspio zavući pod kožu”, zbog čega su prepucavanja s Londonom svedena na osobnu razinu razmirica dvaju lidera, čiji je odnos bio ozbiljno narušen tijekom pregovora o Brexitu.
- Ujedinjena Kraljevina tek mali je proizvođač cjepiva, dok će EU uskoro postati jedna od najvećih proizvođača na svijetu. Zauzeti stav nekog okorjelog covid-nacionalista, i prijetiti zastojem u isporuci cjepiva prema bivšem partneru pucanj je u prazno. S druge strane, EU o vlastitom trošku pokušava opskrbiti ostatak svijeta putem programa Covax. To je zbunjujuća komunikacijska strategija. Dužnosnici Komisije bi jednostavno trebali prestati čitati the Daily Mail i trebali bi početi raditi svoj posao. – tvrdi Jacob Funk Kirkegaard, viši znanstvenik u briselskom think-thanku Marshall Fund, za britanski The Guardian.
S druge strane, njemački mediji smatraju da Ursula von der Leyen mnogo energije troši pokušavajući utišati svoje kritičare u matičnoj stranci CDU uoči parlamentarnih izbora u rujnu; prvih na kojima će se birati budućnost Njemačke za period nakon Angele Merkel.
Podsjetimo, Ursula von der Leyen je, prije dolaska na čelo Europske komisije, služila kao ministrica obrane u vladi Angele Merkel. Upravo je ona bila „as iz rukava” kojeg je Mutti Europa izvukla tijekom maratonskog summita Europskog vijeća 2019. godine na kojima se birao kadrovski paket institucija EU. Međutim, Nijemci trenutno i sami ne mogu izaći na kraj s trećim valom pandemije Covida-19, a kapanja za cjepivo ne ide onako glatko kako se inicijalno očekivalo, u velikoj mjeri „zahvaljujući” Europskoj komisiji, a time i njezinoj šefici koja je nanizala brojne afere i kao ministrica obrane.
Prema posljednjim predizbornim anketama, njemački glasači probleme s nabavom cjepiva smatraju vodećim izazovom za vladajuću stranku najdugovječnije kancelarke te zemlje, a odgovornost za eventualni fijasko na predstojećim parlamentarnim izborima novo bi stranačko vodstvo moglo u potpunosti prebaciti na von der Leyen.
- Ona je njemačka povjerenica i izvršnoj vlasti najvećeg trgovinskog bloka na svijetu predstavlja interes ekonomskog motora cijele integracije. To je razumljivo. Kao i činjenica da je zbog svega navedenog pod velikim pritiskom. No, kada analiziramo rezultate predizbornih anketa, jako puno ljudi u CDU-u bi u rujnu moglo izgubiti posao. Oni traže žrtveno janje, a von der Leyen je prva koja bi mogla snositi posljedice eventualnog poraza. - tvrdi Kirkegaard.
Pucanj u prazno
Von der Leyen pokušava "brusiti imidž" u rodnoj Njemačkoj poticanjem svađe oko cjepiva s Londonom
Predizborne ankete za parlamentarne izbore u rujnu tvrde da bi CDU mogao platiti najskuplju cijenu debakla oko nabave cjepiva
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....