Pitanje ''Što nakon Brexita?'' bilo je jedno od najtraženijih pojmova u Google tražilici nakon britanskih parlamentarnih izbora na kojima je premijer Boris Johnson osvojio uvjerljivu pobjedu. Ali i jedan od članaka Euractiva napravljen u tu svrhu zbog Brexita koji se trebao održati 29.ožujka se ponovno čitao. Zato, donosimo sve novosti.
Što će se uistinu promijeniti 31. siječnja?
Ukratko, malo toga. Od tog datuma započinje prijelazno razdoblje koje će trajati do 31. prosinca 2020. godine, a vrijedit će ista prava trgovine, poslovanja, putovanja itd. Datum označava tek početak pregovora s Europskom unijom o budućim odnosima i najteži dio – 2. faza Brexita.
Početak procesa je samo simboličan jer podrazumijeva 'institucionalni razvod'. Ujedinjena kraljevina će i dalje biti vezana pravima Europske unije, pridonosit će budžetu EU, ali Britanski zastupnici, njih 73, će napustiti europske institucije u Bruxellesu i Strasbourgu. Europski parlament će pasti na 705 mjesta, a pozicije britanskih zastupnika će popuniti zastupnici iz država članica. Točnije 46 mjesta će biti privremeno zamrznuto, a preostalih 27 će se raspodijeliti prema rezultatima izbora u svibnju pa će time i Hrvatska dobiti još jednog zastupnika u Europskom parlamentu. To će biti zastupnica SDP-a Romana Jerković koja je bila 12. po broju glasova na listi europskih izbora u svibnju.
Britanski premijer više neće biti pozivan na europske summite, a britanski predstavnici neće sudjelovati na ministarskim sastancima. Kao državljani strane zemlje, Britanci se više neće moći kandidirati za radna mjesta europskih dužnosnika u Bruxellesu. To rečeno, oni neće više moći odlučivati o EU pravima u sljedećih 11 mjeseci prijelaznog razdoblja. Ali, Europski sud pravde će im, kao nadležan sud, i dalje moći izdati kazne. Michel Barnier će ostati glavni pregovarač EU na čelu sa svojim timom stručnjaka za rješenje sporazuma.
Britanija će platiti svoj račun za razvod i podmiriti obveze preuzete prema EU dok je članica. To bi moglo ukupno iznositi 33 milijarde funti.
Što će se dogoditi Britancima u EU?
Oni službeno više neće biti građani EU. Moći će slobodno putovati unutar EU i raditi u državama članicama, ali možda će im biti otežano kretanje ako se žele ponovno preseliti unutar neke druge države EU. Svaka država članica će morati zasebno definirati status građana Ujedinjene Kraljevine i kriterije za legalan ostanak. To znači i da će Hrvatska u kojoj živi oko 600 Britanaca morati odlučiti o administrativnom postupku za ostvarivanje prava prebivališta nakon prijelaznog perioda.
A što s građanima EU u Britaniji?
Tijekom prijelaznog perioda i dalje će se moći slobodno kretati i putovati u Ujedinjenu Kraljevinu uz predočenje identifikacijskog dokumenta – putovnice ili osobne karte. Također, naplata i pravila roaminga za mobilne telefoe će ostati ista.
Žele li građani EU ostati živjeti i raditi na otoku, morati će do lipnja 2021. godine zatražiti status stalnog boravka (tzv. settled status) koji će im dozvoliti ostanak s istim pravima. Oni koji ga dobiju neće imati fizički, nego digitalni dokument koji će dokazivati pravno na ostanak. Status mogu dobiti svi oni koji žive u zemlji najmanje pet godina.
Oni koji nisu živjeli dovoljno dugo, mogu se prijaviti za pred-boravišni status (pre-settled status) koji im omogućava rad i život u Ujedinjenoj Kraljevini do pet godina. Kako bi mogli dobiti taj status, EU građani moraju doći u Ujedinjenu Kraljevinu prije kraja prijelaznog perioda, dakle prije kraja prosinca 2020. I građani Hrvatske će do navedenih datuma, moći preko stranice britanske vlade zatražiti određeni status za koji ispunjavaju uvjete.
Odgovori na dodatna i specifična pitanja građana mogu se pronaći na stranicama Europske komisije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....