Robna razmjena u režimu slobodne trgovine znači da će se robe između Otoka i kontinenta moći slobodno kretati, uvoziti i izvoziti, bez carina i bez kvota. No, problem bi se, strahuju u Moody'su, mogao pojaviti u segmentu slobodne razmjene usluga, o čemu se dvije strane do kraja godine, kada ističe rok za redefiniranje odnosa Velike Britanije i smanjene EU, najvjerojatnije neće uspjeti usuglasiti.
- Prijelazno razdoblje, koje traje do kraja prosinca, najvjerojatnije će završiti labavijim vezama između Ujedinjenog Kraljevstva i EU, koje će strukturno oslabiti britansko gospodarstvo - ocijenio je Colin Ellis iz Moody'sa, inače autor Moody'sova izvješća o Velikoj Britaniji i njenom gospodarstvu nakon što napusti EU.
No, čak i slobodna robna razmjena između Otoka i kontinenta imat će negativne posljedice po britansko gospodarstvo, kažu u Moody'su, jednoj od najvećih bonitetnih kuća u svijetu.
Naime, okretanje Velike Britanije sebi značit će i odstupanje od dosadašnjih standarda EU, što će Ujedinjeno Kraljevstvo dodatno odmaknuti od kontinenta. Nadalje, Britanija će voditi zasebnu vanjskotrgovinsku politiku, što znači da će sklapati i trgovinske sporazume s trećim zemljama, među kojima će biti i one s kojima EU nema takve sporazume, a o čemu je Jutarnji već pisao.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....