ZA BLAGDANSKI INTERIJER

Stari ukrasni papir, dotrajale kuglice, istrošeno posuđe... ovo je sedam stvari kojih se obvezno morate riješiti prije Božića

 /SHUTTERSTOCK
Dom će vam izgledati urednije, prigodni dekor elegantnije, a i napravit ćete mjesta za darove

Manje od dva mjeseca ostalo je do Božića pa je nadolazeći vikend, zapravo, idealan za prve pripreme. Ne govorimo ovdje odmah o lampicama i dekoru, iako i o njima već možete razmišljati, već o pospremanju i rješavanju viška stvari koje vam nisu potrebne, štoviše, uz nove predmete i ukrase mogu vam samo zakrčiti prostor i stvoriti nered. To sigurno u mjesecu koji nadolazi nitko ne želi. Kako bi olakšali prve korake ka blagdanskom uređenju interijera po mjeri svakog kućanstva, portal goodhousekkeping.com izradio je pravi malo vodič za raspremanje doma sa sedam ključnih savjeta, koji prije svega uključuje rješavanje nepotrebnih stvari od prošle sezone, ali i onih koje možda i ne povezujete odmah s nadolazećim blagdanima, kako bi vaš dom zablistao u prosincu.

image
ALENA KRATOVICH/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA/ALENA KRATOVICH/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

1. Stari papiri za umatanje i vrećice za darove

Ako ste i vi među onima koji čuvaju ostatke ukrasnog papira iz godine u godinu, znajte da niste iznimka. Njegovo ponovno iskorištavanje, kao i ukrasnih vrećica, za svaku je pohvalu iz ugla recikliranja i brige za okoliš, no ukoliko ih godinama spremate na isto mjesto sad se možda već nakupila "problematična" količina ostataka papira s kojima ne možete baš puno učiniti. Sigurno već znate koliko darova imate u planu kupiti i kolikih će biti dimenzija. Provjerite, stoga, svoje zalihe ovakvog materijala već sada i riješite se svih viškova jer svaki dodatni prostor za pohranu u blagdanskim tjednima će vam dobro doći i najvjerojatnije neće ostati prazan.

image

Riješite se neispravnih božićnih ukrasa i zamijenite ih novima

/SHUTTERSTOCK

2. Neispravni ukrasi, pregorjele lampice i slomljene kuglice za drvce

Ako ste među ljubiteljima staklenih i keramičkih ukrasa za bor, kao i raznobojnih lampica, onda znate da s vremena na vrijeme, ovakvi ukrasi mogu dotrajati, ili se prilikom pospremanja jednostavno slomiti. Provjerite u kojem su stanju vaši blagdanski ukrasi na vrijeme i one koji imaju kvarove, više ne svijetle ili su se slomili, jednostavno zamijenite novima. Ovako ćete, osim nepotrebnog nereda, izbjeći i "paniku" koja bi mogla uslijediti ako kutiju s ukrasima izvadite nekoliko dana prije samog Božića. Baš tada ovakvi su proizvodi na policama trgovina najtraženiji te su gužve u najveće. Izbjegnite ih na vrijeme.

image
/SHUTTERSTOCK

3. Stare božićne čestitke

Znamo da imaju sentimentalnu vrijednost, no ako ste među onima koji skupljaju sve stare božićne čestitke, ovo je kutija koju isto s vremena na vrijeme trebate revidirati. Možda su neke iste ili slične ili su pak stigle od iste osobe. S godinama ih se sigurno već dosta nakupilo jer, iako mnoge više ne stižu poštom, čestitke su ostale dio tradicije kako dodatak uz same božićne darove. Sačuvajte one koje su vam posebno drage, dok ostale možete reciklirati ili, ako ste kreativni, pokušati od njih napraviti ukrase za bor.

image

Napravite mjesta u zamrzivaču za nove, blagdanske poslastice

/SHUTTERSTOCK

4. Hrana iz zamrzivača

Zamrzivač je odlično rješenje za bržu i jednostavniju pripremu jela u užurbanom dnevnom ritmu jer nam može osigurati zalihe zdravih obroka koji su spremni za konzumaciju u vrlo kratkom roku. No, baš zato što se velik dio namirnica i jela može i mjesecima držati u zamrzivaču, u ovaj prostor često "ne stane više niti igla". Kako su nadolazeći blagdani gotovo postali sinonim za obiteljska druženja uz obilne gozbe, sad je pravo vrijeme da u svom zamrzivaču napravite mjesta za delicije kojima ćete se možda ponovno oduševiti već u siječnju.

Bacanje hrane nikako ne preporučujemo, stoga provjerite što se sve iz vašeg zamrzivača da iskoristiti u narednim tjednima i napravite dnevne jelovnike kako biste što optimalnije trošili zalihu i na vrijeme oslobodili zamrzivač za nove namirnice.

5. Staro posuđe

Ovo je još jedna vrsta kućanskih predmeta koji se mogu s godinama nagomilati, a zapravo ih možda uopće ne koristite. Predblagdansko vrijeme odlična je prilika za "generalku" kuhinjskih elemenata. Pregledajte, popišite i sortirajte sve svoje posuđe za serviranje hrane. Provjerite koliko čega imate i što vam je u najboljem stanju, a ono što je oštećeno ili jednostavno ne koristite bacite ili donirajte ako je to moguće. Čak i najkvalitetniji porculan s godinama može izblijediti, a među tanjurima vjerojatno ima i onih s krhotinama.

S manjom količinom posuđa ćete u nadolazećim blagdanskim tjednima puno jednostavnije održavati red u kuhinji.

image

Darovima ispod bora najviše se vesele najmlađi pa u njihovim kutijama za igračke treba biti mjesta za nove

/SHUTTERSTOCK

6. Stare igračke

Najmlađi se članovi obitelji najviše vesele Božiću što je i logično jer će se ispod drvca najvjerojatnije za njih naći najviše šarenih paketića. To ujedno znači i najviše igračaka. Da biste napravili mjesta za nove igračke koje će u prosincu oduševiti vaše mališane, u dogovoru s njima riješite se dijela starih. Neke su im sigurno već dosadile pa neće imati problem proslijediti ih drugoj djeci, a vi ćete jednostavnije održati kakav takav red u dječjoj sobi.

7. Ormari i ladice u sobama i hodniku

Vaši ormari u spavaćim i dječjim sobama, ali i drugi prostori za pohranu, poput ugradbenih ormara u hodniku, sigurno čuvaju neke predmete koji vam nisu potrebni. Odjeća ili obuća koju godinama niste obukli, razni aparati i kućanski dodaci, ukrasi za interijer koji ste imali prilikom useljenja... predmeta koji se mogu skrivati i zauzimati prostor u ovakvim ormarima je pregršt. Kako su ispred nas sve hladniji dani, a do adventskih događanja i druženja još ima vremena, sad je prava prilika da ispraznite ove ormare i raspremite njihov sadržaj te zadržite samo ono što ćete i dalje koristiti.

image
/SHUTTERSTOCK
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
10. studeni 2024 06:54