Najčešća pitanja o krovištu

Mini vodič

Krov je važan dio svake građevine i pridonosi njezinu izgledu, ali i štiti od vanjskih utjecaja, služi kao moćan izolator, a mnogi čak i žive neposredno ispod, u potkrovlju. Kako često primamo upite čitatelja o raznim temama vezanim uz krovišta, odlučili smo ih sve sakupiti i uputiti se po odgovore stručnjacima iz tvrtke Terran.

Koji su danas trendovi kada je riječ o krovištu?

Tradicionalni krovovi će se uvijek izvoditi, premda i ravni krovovi imaju svoje poklonike. Sve više se kupuju crijepovi s dodatnom zaštitom i u boji, koja polako odstupa od klasične crvene. Sve više ljudi želi da im krov dodatno uljepša kuću, a ne da služi samo kao pokrov.

Kakve sve krovne obloge postoje?

Za pokrivanje postoji velik broj materijala s čime se kroz povijest pokrivalo i zastićivalo stambene i druge objekte. Zato su danas poznati starinski materijali, koji čak doživljavaju svojevremenu renesansu i noviji, moderniji materijali.

Moderni materijali:

Glineni crijep

O glinenom crijepu svi znamo gotovo sve. Postoji prešani i vučeni, rađen je od prirodnog materijala, stvara optimalnu klimu za stanovanje, ima dug životni vijek i posebno je otporan na utjecaje okoliša. Ima široku primjenu i prihvatljiv je cijenom. Moguće ga je brzo i jednostavno postaviti, lako se reže i ne puca, ima mogućnost rastezanja pokrova, i izuzetno je čvrst. U estetskom smislu kombinacije su zaista široke.

Betonski crijep

Betonski crijep je, uz glineni, još najviše korištena vrsta krovnog pokrova u ovom podneblju. Dilema oko toga koji izabrati sasvim je individualne prirode i odnosi se na estetske kriterije. Betonski je crijep također sastavljen od prirodnih materijala. Osnovne komponente od kojih se proizvodi betonski crijep su: cement, pijesak, voda i pigment – boja. Može biti čak i kvalitetniji od glinenog, veće su mogućnosti raznih boja i ima bolju geometriju te ga je lakše postavljati. Sami kalupi za ovaj crijep mogu biti raznih oblika.

Bitumenske ploče

Alternativa uobičajenim materijalima za krovove jesu pokrovne ploče od bitumenskih organskih vlakana. Bitumenske valovite ploče ekonomično su rješenje za prekrivanje krova i upotrebljavaju se već desetljećima u cijelom svijetu. Neobično je kod bitumenskih ploča što se pravi intenzitet njihovih harmoničnih boja razvija tek nakon nekoliko tjedana zračenja sunca. Prirodnom oksidacijom bitumena ploče postaju sjajnije i samim time i svjetlije. Prednosti ovih ploča su povoljna cijena, lako postavljanje i održavanje, dug vijek trajanja, nema ljuštenja boje, prirodne boje, mala težina…

Limeni pokrovi

Ovo je novija vrsta pokrova, proizvodi se prema željenoj dužini i boji, a služi za pokrivanje krovova, nadstrešnica, oblaganje fasada i izradu garaža. Lako i brzo se montira, podnosi niske nagibe krovišta, ima dug vijek trajanja, malu težinu i otporan je na tuču i led. Pogodan je za industrijska postrojenja i hale te stambene objekte. Činjenica je da se limeni krov brže zagrijava od klasičnog crijepa, ali prednost lima je u tome što se brže i hladi i ne akumulira toplinu. Krovni limovi su lakši i do pet puta od klasičnih, ugrađuju se u kratkom vremenskom roku i zahtijevaju minimalnu podkonstrukciju. Poznato je da pri padalinama dolazi do pojačanog zvučnog efekta kod jednostrukih limenih krovova, ali to se može potpuno ukloniti drvenom podlogom ili dobrom izolacijom.

Limovi s bitumenskim ili kamenim posipom

Krovni pokrov s posipom od kamenog granulata već se godinama koristi u svim dijelovima svijeta jer se pokazao iznimno prikladnim za sve vrste vremenskih uvjeta. Na limove se nanosi nekoliko slojeva akrilnih smola i premaza ili kameni posip, što omogućuje da metal bude potpuno zaštićen od vanjskih utjecaja, čime se njegov vijek trajanja znatno produljuje.

Salonit ili eternit krovne ploče

Salonit (valovite) i eternit (ravne) ploče ostavile su dubok trag unazad 30 godina, no zbog štetnosti azbesta prijetilo im je svojevrsno izumiranje. Danas na tržištu postoji modificirani tip salonit i eternit ploča koje ne sadrže azbest, a istovremeno je zadržan stari oblik pa tako i način pokrivanja tih ploča. Drugi naziv za ove ploče je vlaknocementne ploče. Vlaknocement je vlaknima armiran cement, koji je u neotvrdnutom stanju praktičan za oblikovanje, a u otvrdnutom stanju postojan u svim vremenskim uvjetima. Poprečni presjek ovih ploča osigurava veliku čvrstoću na savijanje i daje veliku nosivost, a mala težina omogućuje uštedu kod dimenzioniranja nosive konstrukcije. Otporne su na temperaturne promjene, na djelovanje kemijskih i bioloških utjecaja i ne gore.

Plastika

Plastične krovne ploče idealne su za zamjenu postojećih azbestnih pokrova ili za sanaciju krova bez uklanjanja starog pokrova, za pokrivanje površina poput verandi i paviljona, pokrivanje konstrukcija za uzgoj biljaka i životinja te za ograđivanje poljoprivrednih površina i gradilišta. Nisu preporučljive za oblaganje krovišta životnih prostora jer nisu dovoljno čvrste i trajne, ali dobro funkcioniraju kao zamjenski krov na pomoćnim objektima, nadstrešnicama i sl. Povoljne su, lagane i lako se postavljaju, a izbor boja i oblika je neograničen.

Pišu: Marijana Sirovina i Ivana Krnić

Ako vam se svidio ovaj članak, molimo vas da ga podijelite!

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. siječanj 2025 12:32