dobro je znati

Mislili ste da je prehlada, a kad ono - sindrom božićne jelke! Simptomi ove blagdanske bolesti su neugodni i mogu trajati do nekoliko mjeseci

 /SHUTTERSTOCK

Nova godina je pred vratima, a blagdansko raspoloženje već je danima na vrhuncu. Oni koji su htjeli, ukrasili su svoje domove, neki bogato i raskošno, neki minimalistički. Glavna božićna dekoracija u mnogim je domovima, logično - božićno drvce. Tko ga nije okitio, još uvijek nije kasno, ali oprez. Božićna drvca nose i određeni zdravstveni rizik, bilo da se radi o prirodnom ili umjetnom božićnom drvcu.

Ako ste skloni respiratornim infekcijama, često vam je začepljen nos, kišete ili kašljete, a svrbi vas koža oko očiju zbog blagdana, možda nije riječ o prehladi, već ste alergični na božićno drvce. Nekoliko je uzročnika alergija koji se mogu pronaći na božićnom drvcu koje unesete u kuću.

image
/SHUTTERSTOCK
image
/SHUTTERSTOCK

Dermatolozi vjeruju da osoba pati od ovog sindroma kada pokazuje simptome slične onima koje uzrokuje alergija. To uključuje začepljen nos, kihanje ili kašalj. "Sindrom božićnog drvca" može se javiti kod prirodnih, ali i kod umjetnih jelki. Prema riječima pedijatra dr. Zacharyja Rubina, mogu proći mjeseci prije nego se uspijete riješiti ovih neugodnih simptoma.

Neuobičajeno je biti alergičan na samu jelu, iako sadrži alergene poput peludi (kada je prirodno drvo u pitanju). Iako pelud jele zimi ne izaziva alergijske reakcije (jer se vrsta razmnožava u proljeće), može sadržavati pelud na granama koja se oslobađa u jesen, prenosi Mondo. Jele i druge crnogorice također sadrže kemijske spojeve koji se nazivaju terpeni u smoli ovih stabala. Četinari uz pomoć terpena imaju taj specifičan miris, ali mogu izazvati upalu u dišnom sustavu, bili vi alergični ili ne.

image
/SHUTTERSTOCK
image
MONIKA MLYNEK/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA/MONIKA MLYNEK/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

- Imunološki sustav te spojeve može percipirati kao stranu tvar i aktivirati razne obrambene mehanizme - rekao je dr. Rubin.

Osim toga, "sindrom božićnog drvca" mogu izazvati i druge tvari u drvetu. To uključuje pesticide, prašinu, ostatke insekata i izmet, pa čak i plijesan. Sve to može dovesti do alergijskih reakcija.

Prema studiji koja je promatrala nekoliko uzoraka božićnih drvaca, takvo drvce u prosjeku ima 50 različitih vrsta plijesni.

Umjetno božićno drvce također može izazvati alergijske reakcije. U njemu se mogu naći insekti i njihove izlučevine te vlaga i plijesan. Plijesan može rasti u vlažnim uvjetima kao što su tavani, podrumi ili garaže, prenosi Kurir. To su mjesta na kojima ljudi rutinski ostavljaju božićna drvca. Tuširanje svake večeri također pomaže u uklanjanju alergena s tijela i kose. Ako alergijske reakcije ne prestaju i šire se na kožu, odmah se obratite liječniku za pomoć.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. studeni 2024 01:44