Mini vodič za kupnju idealnog televizora

Donosimo vam sve odgovore koje trebate znati kada kupujete televizor

Od nekadašnjih malih crno-bijelih televizora do danas se mnogo toga promijenilo. Zakrivljeni ekrani, trodimenzionalne slike, LCD, plazme… samo su neke od ponuda koje se mogu pronaći u trgovinama. No, koliko zaista znamo o televizorima? Klasična želja svakog kupca je što veći televizor, no je li to najbolji odabir? Sve odgovore na koji bismo način trebali pristupiti kupnji, kamo postaviti televizor, kako ga odabrati… dali su nam stručnjaci iz Technomarketa.

Ni prenisko ni previsoko

Glavno je pitanje gdje i kako postaviti televizor? – Na internetu se lako može naći tablica s minimalnom, preporučenom i maksimalnom udaljenošću za gledanje određene veličine televizora. Ako želite, lako možete sami okvirno izračunati idealnu udaljenost tako da pomnožite dijagonalu ekrana televizora s brojem 3. Npr. dijagonala 40 – 101 cm x 3, dakle idealno bi bilo da je udaljenost između vas i televizora dijagonale 101 cm oko 3 metra – pojašnjavaju u Technomarketu i dodaju da se to može tretirati i individualno jer se na toj udaljenosti može bez problema gledati i veći TV ako se gledaju veće rezolucije nego što se emitiraju klasičnim dvb-t signalom, npr. hd kanali preko drugih izvora, full hd filmovi s blu ray playera, igre s igraćih konzola…

Vrlo često se dogodi, kažu stručnjaci, da kupac ima određenu veličinu televizora na koju se navikao pa želi kod novog televizora, uz novitete na njemu, i veću dijagonalu. Važno je i televizor postaviti na pravilnu visinu pa nam u Technomarketu kažu kako nije važno nalazi li se televizor na nekom namještaju ili na zidu, već je važno da ne bude prenisko ni previsoko. – Idealno je, kad smo u položaju u kojem najčešće gledamo TV, da oči budu u ravnini sa sredinom televizora.

Ako TV nije na nekom namještaju može se lakše prilagoditi zahvaljujući velikom izboru zidnih i stropnih nosača koji se mogu podešavati u više smjerova – objašnjavaju i dodaju kako prilikom kupnje televizora za dnevni boravak ili spavaću sobu svakako treba razmotriti koja će veličina najviše odgovarati te koje mogućnosti televizora želite. Uglavnom se za dnevni boravak uzimaju televizori veće dijagonale s više opreme, npr. mogućnost gledanja 3D-a i smart opcije – surfanje internetom te komunikacija s drugim uređajima, dok se za spavaću sobu uzimaju televizori osnovnih mogućnosti i manje dijagonale.

TV u spavaćoj sobi?

– Teško je reći preporuča li se TV u spavaćoj sobi ili ne jer to ovisi od osobe do osobe, nekome to nikako ne odgovara, a nekome je u navici imati TV u spavaćoj sobi i ne može zaspati bez upaljenog TV-a ili gledanja omiljene serije prije spavanja – smatraju u Technomarketu. Dugogodišnje pitanje je li bolja plazma ili LCD više nije aktualno pitanje. Naime, početkom ove godine prestala je proizvodnja plazma televizora, tako da se više i ne mogu kupiti pa s time prestaje i stalno pitanje za koji se odlučiti.

Led LCD je uglavnom 99 % sadašnje ponude televizora. Njegove prednosti u odnosu na klasičan LCD su bolji kontrast boja, dulji vijek trajanja pozadinskog osvjetljenja te značajno manja potrošnja električne energije. Uglavnom se kreću u A, A+ i A++ razredu, dok su se plazme i klasični LCD televizori kretali u B, C i D razredima potrošnje. Što se tiče novosti na tržištu u protekle dvije godine, to je pojava OLED televizora koji se ističu vrhunskim bojama, revolucionarnom energetskom učinkovitosti i ultra tankim dizajnom te pojava 4K televizora čija je glavna značajka ekran velike rezolucije pomoću kojeg televizor prikazuje savršenu oštrinu slike, naravno uz uvjet da je materijal koji se gleda u ultra hd rezoluciji.

U Technomarketu navode i karakteristike 3D televizora za koji kažu kako takvo gledanje nekome predstavlja užitak, a neke umara. – Naravno, preporučujemo kupovinu 3D televizora, a s obzirom na to je to dio opreme svakog dobrog televizora, teško je ne kupiti 3D TV pa makar i ne koristili tu funkciju. Ako uživate provesti slobodno vrijeme uz dobar film, koji je još i 3D, jedino što vam možemo preporučiti je – veće je bolje, odnosno što je dijagonala televizora veća, više ćete dobiti osjećaj kina pa će i užitak biti veći – objašnjavaju.

Od 32 do 165 cm

U Technomarketu kažu kako su cijene televizora jako pale u odnosu na protekle godine pa se trenutno za pet tisuća kuna može kupiti odličan televizor, dok se prije pet ili više godina godina moglo samo maštati o tome. Cijene su u velikom rasponu, već od 899 kuna pa sve do vrtoglavih 300.000 kuna, a i više za neke “egzotične” primjerke ogromnih dijagonala.

Cijene jako variraju s obzirom na brend koji kupujete i karakteristike uređaja, a najviše utječe veličina televizora. Vrlo povoljno možete kupiti TV popularne veličine 32 – 81 cm (od 1300 kn na više), 40 – 101 cm (od 2500 kn na više) ili 42 – 106 cm (od 3000 kn na više), a ako imate veliki prostor i želite ga upotpuniti velikim televizorom, trebat ćete potrošiti nešto više novca, primjerice za 65 – 165 cm (od 10.000 kn na više) – zaključuju u Technomarketu.

Foto: Living 4 Media/Guliver Images

Ako vam se svidio ovaj članak, molimo vas da ga podijelite!

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. studeni 2024 08:56