BOLJE SPRIJEČITI

Evo što se događa kad ne spustite poklopac toaletne školjke pri ispiranju: čestice fekalija dospjele čak i na četkice za zube

Nije upitno samo dizanje i spuštanje toaletne daske, nego i poklopca

 SHUTTERSTOCK

Društvene mreže pune su sadržaja koji ljude dijeli u dvije grupe: onu koja svim srcem podržava viđeno i onu koja se nad materijalom zgražava. Mišljenja su često oprečna, malo je onih koji pitaju neka potpitanja i nisu na ekstremnim stranama spektra kad su komentari u pitanju.

Nedavno objavljen video na Instagram profilu @drjoe_md, u kojem je prikazano što se događa kad pustite vodu u toaletu, a ne spustite poklopac na školjki, ponovno je podijelio pratitelje. Nakon što u vodu u vodokotliću ulije boju vidljivu samo pod posebnim svjetlom, pa ispere tom vodom toaletnu školjku, demonstrator posebnim svjetlom obasja prostor kupaonice. Rezultat je šokantan: kapljice iz zahoda završile su na podu, toaletnom papiru, čak i na četkicama za zube.

‘Nikad više ne puštajte vodu bez spuštenog poklopca na školjki‘, tim riječima dr. Joe završava video. Naravno, komentari su različiti, od onih koji se zgražaju činjenicom da su kapljice - možda i s djelićima fekalija - završile na četkicama za zube, do onih koji odmahuju rukom na video, tvrdeći da ljudska bića ionako ne žive u sterilnim uvjetima.

Slično se pitanje - treba li spuštati poklopac ili ne prilikom puštanja vode - pojavio i u tekstu Zoe Beaty za ugledni The Guardian. ‘Da, pogotovo kad je riječ o velikoj nuždi‘, odgovorila joj je Ann Russell, autorica knjige ‘Kako očistiti sve‘, i nastavila: ‘Ispiranje može raspršiti sićušne čestice fekalija i vode po cijeloj kupaonici.‘

Istraživanje objavljeno 2022. godine pokazalo je da kontaminirane čestice aerosola mogu putovati 1,5 metara daleko od toaletne školjke i zadržati se čak do 6 sati u zraku. Količina bakterija koje se šire prilikom ispiranja s otvorenim poklopcem, prema istraživanju objavljenom 2011. godine, veća je gotovo 12 puta nego kad je poklopac spušten.

image

Čestice iz školjke mogu pri ispiranju završiti na svemu u radijusu od čak 1,5 metara

SHUTTERSTOCK

Ann Russell, čiji TikTok profil prati više od 2,6 milijuna korisnika te mreže, odgovorila je na još nekoliko pitanja vezanih uz ispiranje zahodske školjke. ‘Što ako se moja četkica za zube uistinu kontaminira‘, zanimalo je novinarku.

‘Najbolje je spustiti poklopac školjke pri ispiranju... Ali, s druge strane, nikad nisam čula da se netko razbolio koristeći četkicu za zube,‘ odgovorila je Russell. ‘Neki će reći da je odvratno izložiti četkicu za zube vodi iz zahodske školjke, ali sumnjam da će to prouzročiti neku veću štetu po zdravlje.‘ Što je istina, bar sudeći prema podatku da prosječna četkica za zube sadrži čak 1,2 milijuna bakterija.

Postoji li nešto što bi trebalo izbjegavati bacati u zahodsku školjku?

‘Ondje ne bi trebalo završavati ništa osim fekalija i toaletnog papira. Vlažni toaletni papir je drukčije strukture i, iako na pakiranju piše da je razgradiv u vodi, bolje ga je ne bacati u školjku‘ kaže Russell.

Kad treba izbjegavati ispiranje?

‘Ukratko, to ovisi od slučaja do slučaja - ako ste upravo popili piće, nema stvarne potrebe da odmah isperete školjku‘ tvrdi Russell. Postoje uvjerljivi ekološki razlozi da se suzdržimo od puštanja vode kad god je to moguće, ne samo zato što se većina otpadne vode koju stvaraju zahodi s ispiranjem (više od 80 posto diljem svijeta) vraća izravno u okoliš, bez ikakvog tretmana. Mogu postojati i subjektivni razlozi: ‘Živim u vrlo kući i vodokotlić se nalazi točno na zidu iza kojeg je moj krevet. Tako da imam strogo pravilo da nitko ne pušta vodu u zahodu nakon što sam je ja pustila i otišla u krevet‘, smije se Russell.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. siječanj 2025 08:34