OVO NISTE ZNALI

Božićno drvce vam se suši jer radite katastrofalnu grešku: napravite ovo i izgledat će svježe tjednima

Ilustracija

 OLEG BALIUK/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Blagdani su pravo vrijeme za vječnu temu: umjetno ili pravo božićno drvce? Poklonika i jedne i druge verzije je mnogo, i svi imaju dobre razloge zašto je baš njihov izbor pravi. Dok jedni upozoravaju na bezrazložnu sječu drvaca, drugi se pozivaju na tradiciju: ‘Bez pravog drvca to nije to‘, glavni im je argument.

Ako pripadate toj skupini koja zagovara kićenje pravog božićnog drvca, vjerojatno znate kako se brinuti o njemu. Ili ne znate? Ako mislite da je dovoljno drvce okititi i ostaviti ga da stoji do Sveta tri kralja u vašem dnevnom boravku - varate se. Naravno, možete i tako, ali ipak postoje neka pravila želite li da vaše drvce dugo zadrži svjež izgled (i većinu iglica na granama).

image

Odmah po dolasku kući s drvca uklonite mrežicu kako se na vlažnim granama ne bi stvorila plijesan

MIEKE DALLE/IMAGESOURCE/PROFIMEDIA

‘Svježe posječeno božićno drvce nudi klasičan blagdanski doživljaj, uz onaj karakteristični miris bora‘, kaže Mairi Devlin, stručnjakinja za biljke i voditeljica Božića u B&Q-u. Bilo da ste prvi put kupili pravo božićno drvce ili to činite već godinama, Thea Babington-Stitt, urednica na portalu Ideal Home, donosi pravila kojih se treba držati za uspješan suživot s drvcem.

‘Ako se odlučite za pravo božićno drvce, morate se pobrinuti da ostane svježe i zdravo tijekom cijele blagdanske sezone‘, kaže Fiona Jenkins, stručnjakinja za vrtlarstvo na portalu MyJobQuote. ‘Kad znate što treba napraviti, drvce vam neće završiti otužno i golo.‘

Donijeli ste drvce kući, što sad?

‘Prvo, izvadite drvce iz mreže i dobro ga protresite‘, predlaže Fiona. ‘Najbolje je to učiniti odmah na dan kad svoje drvce donesete kući kako biste spriječili da se na vlažnim granama pojave gljivice i plijesni.‘

Zatim ćete morati morati pilom podrezati deblo, baš kao što biste odrezali krajeve buketa svježeg cvijeća.

‘Zapilite deblo oko centimetar-dva od kraja, tako ćete ukloniti eventualne sve stvrdnute sokove koji mogu utjecati na sposobnost stabla da upija vodu‘, kaže Graham Smith MCIHort, stručnjak za vrtlarstvo iz tvrtke LBS Horticulture.

Ključno je odmah uroniti deblo u vodu nakon rezanja - stoga bi bilo dobro da nabavite stalak za drvce s rezervoarom za vodu. Ako ne nađete takav stalak, improvizirajte s prikladnom posudom. ‘To će spriječiti da se dno debla ponovno stvrdne sokom, a drvca mogu apsorbirati veliku količinu vode prvog dana nakon rezanja‘, pojašnjava Graham.

Nemojte odmah kititi drvce - Graham kaže da ćete prvo morati provjeriti uzima li drvce vodu. ‘Provjerite opada li svakodnevno razina vode u stalku - ako ne opada, možda ćete morati napraviti još jedan rez u deblu‘, kaže.

image

Prije postavljanja, odrežite centimetar do dva od dna debla kako biste bili sigurni da će drvce vući vodu

TETRA IMAGES/TETRA IMAGES/PROFIMEDIA

Ne zaboravite dodavati svježu vodu

Čudno vam je da odrezano drvce uopće treba zalijevati? Činjenica: drvca, pa i ona odrezana, piju puno vode, stoga se pobrinite da vaše drvce stoji u posudi koja se lako može svakodnevno puniti svježom vodom.

‘Božićno drvce treba imati dovoljno vode nakon što ga postavite‘, upozorava Andrew White, stručnjak za vrtlarstvo iz tvrtke Rhino Greenhouses. ‘Dodavanje vode pomaže da ono zadrži svjež izgled.‘

Koliko svježe vode trebate dodati dnevno? ‘Ovisno o veličini drvca, najbolje je dodati barem pola litre vode svakoga dana‘, kaže Fiona. ‘Pravo božićno drvce može svakodnevno apsorbirati litru do dvije vode, ali izdržat će i s manjom količinom.‘

Promatrajte svoje drvce kako biste bili sigurni da mu dajete pravu količinu vode. ‘Ako vaše drvce počne gubiti sjaj, pokušajte mu svaki dan dati malo više vode kako biste ga vratili u život‘, kaže Andrew.

image

Drvce svakodnevno zalijevajte i pratite koliko mu vode treba

TETRA IMAGES/TETRA IMAGES/PROFIMEDIA

Odaberite najbolje mjesto za drvce

Ako je moguće, postavite drvce ondje gdje će biti izloženo dnevnoj svjetlosti - ali izbjegavajte izravnu sunčevu svjetlost. Uvjerite se da stablo sigurno stoji u svom držaču ili posudi. I svakako izbjegavajte rezati deblo kako bi stalo na stalak, jer to može ukloniti najaktivnije stanice s vanjske strane debla, zbog čega će drvce upijati manje vode.

‘Odaberite prostor u dnevnom boravku koji je udaljen od izravnih izvora topline kako biste usporili proces sušenja‘, kaže Gareth Mitchell, osnivač servisa Tree2myDoor. ‘Naročito je opasno postaviti ga uz radijator, kamin, električnu peć, pa i direktno na sunčevu svjetlost.‘

Za božićne lampice birajte LED diode koje neće isušiti grane i ne zaboravite ugasiti svjetla prije spavanja. Izbjegavajte stare žaruljice koje mogu proizvesti previše topline.

Drvce ne biste smjeli držati ni blizu zdjela s voćem. ‘Iako je voće izuzetno popularno tijekom blagdana, ono tijekom zrenja ispušta plin etilen koji loše utječe na biljke i drveće, zbog čega iglice brže padaju s grana drvca‘, objašnjava Kamalvir Dhillon iz tvrtke B&Q.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 21:29