KOLIKO TO KOŠTA?!

Održavanje poznatih građevina: u Burj Khalifi se dnevno troši 960.000 litara vode, a rasvjeta Eiffelovog tornja uključuje 20.000 žarulja

Vatikan, Bazilika sv. Petra

 EDWIN REMSBERG/VWPICS/PROFIMEDIA/EDWIN REMSBERG/VWPICS/PROFIMEDIA

Održavanje najpoznatijih svjetskih građevina predstavlja značajan financijski izazov zbog njihove veličine, povijesne vrijednosti i složenosti strukture. Troškovi uključuju redovito održavanje, popravke, sigurnosne mjere te račune za energente poput struje, plina i vode, a variraju ovisno o veličini, starosti, funkciji i lokaciji građevine.

Iako su neki podaci o troškovima dostupni, mnogi detalji, posebno oni vezani uz račune za struju, plin i vodu, ne objavljuju se baš javno. (Hm, možda zato jer bi zabrinuli porezne obveznike, o čijem novcu većina tih građevina ovisi?) Upravljanje tim građevinama predstavlja izazov koji zahtijeva pažljivo planiranje i alokaciju resursa kako bi se osigurala njihova dugovječnost i očuvanje za buduće generacije.

image

Eiffelov toranj

EDWIN REMSBERG/VWPICS/PROFIMEDIA

Eiffelov toranj, Pariz

Eiffelov toranj, simbol Pariza, visok je 324 metra i privlači milijune posjetitelja godišnje. Održavanje ove metalne strukture zahtijeva redovito bojanje svakih 7 godina kako bi se spriječila korozija, što košta oko 4 milijuna eura po ciklusu. Godišnji troškovi održavanja, uključujući sigurnost, rasvjetu i rad liftova, procjenjuju se na oko 7 milijuna eura. Rasvjeta tornja, za koju je potrebno 20,000 žarulja, značajno doprinosi visini računa za struju, no točni iznosi nisu javno dostupni.

image

Burj Khalifa

NINO MARCUTTI/ALAMY/PROFIMEDIA

Burj Khalifa, Dubai

Burj Khalifa, najviša zgrada na svijetu visoka 828 metara, ima 163 kata i koristi napredne sustave za održavanje. Godišnji troškovi održavanja procjenjuju se na oko 14,65 milijuna eura. To uključuje čišćenje prozorskih panela, održavanje sustava za klimatizaciju te sigurnosne sustave. Potrošnja energije je ogromna: zgrada koristi oko 960,000 litara vode dnevno, a sustav klimatizacije troši značajnu količinu električne energije.

image

Empire State Building

SERGI REBOREDO/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Empire State Building, New York

Empire State Building, ikona New Yorka, visok je 443 metra i ima 102 kata. Godišnji troškovi održavanja i operativni troškovi iznose oko 9,77 milijuna eura. Zgrada je prošla kroz opsežnu energetsku obnovu vrijednu 537 milijuna eura, što je smanjilo potrošnju energije za oko 38%. Unatoč tome, računi za struju i dalje su visoki zbog sustava rasvjete, klimatizacije i brojnih liftova.

image

Buckinghamska palača

CHRIS MOUYIARIS/ROBERTHARDING/PROFIMEDIA

Buckinghamska palača, London

Buckinghamska palača, rezidencija britanske monarhije, ima 775 soba i prostire se na 77,000 četvornih metara. Godišnji troškovi održavanja i operativni troškovi procjenjuju se na oko 2,64 milijuna eura. To uključuje održavanje povijesnih interijera, sigurnosne sustave i vrtove. Računi za struju, plin i vodu također su značajni, ali nisu dostupni javnosti.

image

Sydney Opera House

RICHARD SHARROCKS/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Sydney Opera House, Sydney

Sydney Opera House, prepoznatljiva po svojoj jedinstvenoj arhitekturi, zahtijeva stalno održavanje kako bi se očuvala njezina struktura i funkcionalnost. Godišnji troškovi održavanja procjenjuju se na oko 12 milijuna eura. To uključuje održavanje vanjske školjke, unutarnjih prostora, tehničke opreme i sustava klimatizacije. Potrošnja energije je visoka zbog rasvjete, ozvučenja i drugih tehničkih sustava potrebnih za izvedbe.

image

Taj Mahal

EDWIN REMSBERG/VWPICS/PROFIMEDIA

Taj Mahal, Agra

Taj Mahal, remek-djelo mogulske arhitekture, zahtijeva stalnu brigu kako bi se očuvala njegova bijela mramorna fasada. Godišnji troškovi održavanja procjenjuju se na (prema ostalim građevinama skromnih) 1,47 milijuna eura. To uključuje čišćenje mramora, održavanje vrtova i infrastrukture te sigurnosne mjere. Potrošnja energije uglavnom se odnosi na rasvjetu i sigurnosne sustave.

image

Kineski zid

HERBERT SPICHTINGER/IMAGESOURCE/PROFIMEDIA

Kineski zid, Kina

Kineski zid, koji se proteže na više od 21,196 kilometara, zahtijeva stalno održavanje kako bi se spriječila erozija i očuvala njegova struktura. Godišnji troškovi održavanja variraju, ali se procjenjuju na nekoliko milijuna eura. To uključuje restauraciju oštećenih dijelova, kontrolu vegetacije i sigurnosne mjere. Potrošnja energije je minimalna, uglavnom za potrebe turističkih centara i rasvjete na određenim dijelovima zida.

image

Vatikan

DREAMTOURS/ALAMY/PROFIMEDIA

Vatikan, Rim

Vatikan, najmanja država na svijetu, dom je brojnih povijesnih građevina, uključujući Baziliku svetog Petra i Sikstinsku kapelu. Godišnji troškovi održavanja i operativni troškovi procjenjuju se na oko 10 milijuna eura. To uključuje restauraciju umjetničkih djela, održavanje zgrada, vrtova i sigurnosnih sustava. Potrošnja energije je značajna zbog rasvjete, klimatizacije i drugih potreba.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. veljača 2025 11:30