JAVNI POZIV APN-a

Država kupuje stanove za zbrinjavanje, osim u Zagrebu najviše ih zanimaju ovi gradovi, a evo koliko možete zaraditi ako im želite prodati


 

 Nikola Vilic/Cropix

Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama, APN, na temelju iskazanih potreba Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, a sukladno Odluci Vlade Republike Hrvatske o provedbi stambenog zbrinjavanja povratnika i Uredbi o utvrđivanju statusa bivših nositelja stanarskog prava i članova njihovih obitelji te uvjetima i postupku njihova stambenog zbrinjavanja, odnosno bivših nositelja stanarskog prava na stanovima izvan posebne skrbi, uputila je javni poziv za ponudu useljivih stanova.

Useljivi stanovi u privatnom vlasništvu, a čije bi ponude APN uzeo u razmatranje za kupnju, traže se i na potpomognutim i na nepotpomognutim područjima, u manjim i većim gradovima, garsonijere od 35 kvadrata, ali i oni veći od 80 i 90 četvornih metara stambenog prostora.

- Veličina stana određena je brojem članova obitelji koja ostvaruje pravo na stambeno zbrinjavanje. Broj stanova za koje ćemo realizirati ugovor o kupoprodaji ovisi o broju zaprimljenih odgovarajućih ponuda i njihovoj obradi. Postupanje po ponudama provodi se po zaprimanju, kontinuirano tijekom tekuće godine - objasnili su nam iz Kabineta ravnatelja APN-a i dodali da se ponude prikupljaju do kraja 2025. godine.

image
Ronald Gorsic/Cropix

Prema pozivu, osim u Zagrebu, najviše stanova traže na skupocjenim obalnim destinacijama među kojima su Split i Dubrovnik, a manje stanove traže za otkup i u Zadru i Šibeniku. U ovim gradovima, u kojima iz godine u godinu cijena kvadrata raste i već jesu među najskupljim kvadratima u Hrvatskoj, APN traži sve veličine stanova. Trogir, Kaštela, Solin, Seget i Podstrana također su lokacije na kojima je APN zainteresiran za sve kvadrature, a iste ponude pozivaju za zaprimanje i iz manjih mjesta s krajnjeg juga kao što su Cavtat i Dubrovnik-Mokošica, dok se u Župi dubrovačkoj traže isključivo manji i oni najveći stanovi za otkup.

image

Stanove svih kvadratura APN je označio u javnom pozivu u Dubrovniku i nekoliko okolnih mjesta

Šime Fabris/

Od trenutačno skupljih lokacija, primjerice onih istarskih, za ovu svrhu država potražuje i stanove u Puli, Medulinu, Vodnjanu, Balama, Ližnjanu i Fažani, gdje im vlasnici mogu ponuditi stanove veličine do 35 i do 45 kvadrata, dok one veće ovdje ipak ne traže. Manje stanove i one do 55 četvornih metara traže i u sve skupljoj Rijeci.

Budući da stanovi, osobito novijeg datuma izgradnje i oni koji su doživjeli adaptaciju, na nekima od ovih destinacija na moru prelaze cijenu i 6000 eura po kvadratu, zanimalo nas je i koliko su duboko spremni "posegnuti u džep" za otkup istih. Primjerice, među trenutačno ponuđenim stanovima u oglasima u Dubrovniku veličine od 75 do 85 kvadrata, kakve su naznačili da im trebaju, cijene su raznolike, a kreću se od oko 350 tisuća eura pa do više od pola milijuna eura. U Puli, gdje potražuju manje stanove, odnosno od 35 do 45 kvadrata, trenutačno se tražene cijene takvih kreću od 80 tisuća pa do više od 200 tisuća eura. Cijene stanova u Zagrebu koje se i dalje penju iz dana u dan ne treba posebno niti naglašavati.

image

Manje stanove za kupnju država potražuje i u Puli

Goran Sebelic/Cropix

- APN u postupku obrade ponuda s predstavnicima Ministarstva obavlja pregled stanova koji udovoljavaju gore naznačenim kriterijima, pribavlja procjembene elaborate ovlaštenih sudskih vještaka za stanove za koje je Ministarstvo izdalo preliminarnu suglasnost za kupnju, obavještava ponuditelje, odnosno vlasnike stanova o ponudbenoj cijeni te prikupljene i obrađene podatke prosljeđuje Ministarstvu radi izdavanja konačnih suglasnosti za kupnju - pojasnili su proceduru.

PROČITAJTE VIŠE Koliko su Hrvati uspješni u ‘cjenkanju‘?

Jednostavnije rečeno, vlasnicima će biti ponuđena cijena koju odrede sudski vještaci, nevezana uz onu koju sami stave u ponudu ili onu koja se "vrti" u oglasnicima pa bi ih, zato što su cijene, osobito u Zagrebu, nerijetko i značajno više od onih realiziranih, cifra mogla i neugodno iznenaditi. Pri obradi prikupljenih odgovarajućih ponuda stanova za otkup APN će, osim odgovarajuće lokacije i kvadrature, provjeravati i imovinsko-pravnu dokumentaciju, uporabnu dozvolu, stanje vezano uz potrebe za ulaganjem vlasnika radi dovođenja stana u adekvatno stanje radi kupnje i, naravno, cijenu.

image
Goran Mehkek/Cropix

A upravo na njoj bi se, svjesni su i u APN-u, mogli razići u mišljenjima jer, kako kažu, stanovi su često u lošem stanju, potrebni su radovi na stolariji, podnim oblogama i sanitarnom čvoru, a zatražena cijena prodavatelja, odnosno vlasnika često je puno veća od cijene utvrđene procjembenim elaboratom, izrađenim od strane sudskog vještaka sukladno odredbama Zakona o procjeni vrijednosti nekretnina i Pravilnika o metodama procjene vrijednosti nekretnina.

No, možda ovakvih nesuglasica neće biti s ponudama na kontinentu. U istom javnom pozivu interes je iskazan i za stanove u kontinentalnim gradovima kao što su Daruvar, Ogulin i Koprivnica, zatim u onima u dalmatinskom zaleđu kao što su Knin, Drniš i Benkovac, ali i u sve primamljivijim gradovima u okolici Zagreba, poput Dugog Sela i Jastrebarskog. Vlasnici koji žele prodati svoje stanove u ovim i drugim gradovima i mjestima iz poziva dostupnog na stranicama APN-a, a koji odgovaraju raspisanim kriterijima, svoje ponude mogu slati do kraja ove godine.

- Broj stanova za koje ćemo realizirati ugovor o kupoprodaji ovisi o broju zaprimljenih odgovarajućih ponuda i obradi istih. Postupanje po ponudama provodi se po zaprimanju, kontinuirano tijekom tekuće godine - kažu iz APN-a.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. veljača 2025 08:06