PRIJE I POSLIJE

"Uklonili smo zidove i hodnik u stanu od 35 kvadrata i uz par neobičnih rješenja dobili prekrasan mali stan"

 Matej Hakár

Kada je u pitanju projektiranje prostora, postoji nešto jedinstveno ispunjavajuće u radu na zadacima koji istovremeno educiraju i inspiriraju - ne samo za arhitekte, već i za vlasnike. Prema ArchDailyu ovaj projekt od 35 kvadrata slovačkog arhitektonskog studija KILO/HONC bio je jedna takva prilika, nudeći uzbudljivo putovanje ispunjeno pronicljivim razgovorima, izazovnim odlukama i krajnjom nagradom stvaranja prostora u kojem se doista osjećate kao kod kuće.

"Tijekom ovog procesa razgovarali smo o svemu, od međuigre svjetlosti unutar prostora do načina na koji svaki kut doprinosi atmosferi. Rezultat je prostor koji mnogo govori svojom jednostavnošću, ravnotežom između otvorenosti i intimnosti, gdje svaki element doprinosi većoj priči. Konačni dizajn pokazuje kako promišljen pristup svjetlu i rasporedu može pretvoriti mali stan u lijep, funkcionalan i dinamičan prostor" kažu arhitekti.

image

Stan prije obnove

Matej Hakár
image

Stan prije obnove

Matej Hakár

Prihvaćanje svjetla u malom stanu

Od početka je jedan od temeljnih koncepata bio dopustiti da svjetlost zauzme središnje mjesto. Svjetlost ne osvjetljava samo prostor - ono ga definira, oblikuje raspoloženje i poboljšava iskustvo boravka u njemu. Stan o kojem je riječ osmišljen je oko dva velika prozora koji bi u dom unijeli obilje prirodnog svjetla. Izvorni raspored, međutim, imao je konvencionalniji pristup gdje je svaki prozor pripadao zasebnim sobama, stvarajući tamni hodnik između. Dizajn je imao za cilj odvojiti se od ovog osjećaja zatvorenosti i pretvoriti prostor u nešto svijetlo i gostoljubivo.

U ovom ponovno osmišljenom rasporedu, oba su prozora dio jedne prostrane, otvorene prostorije koja dopušta svjetlosti da preplavi i ispuni prostor. Zidovi su minimalni, s jasnim fokusom na prirodnu ljepotu svjetla i njegov dinamičan odnos s elementima prostorije. Umjesto stvaranja malih, izoliranih prostora, ideja je bila ponuditi jednu veliku, svjetlom ispunjenu zonu koja u harmoniji povezuje sve funkcionalne elemente stana.

image
MATEJ HAKAR/
image
MATEJ HAKAR/
image
MATEJ HAKAR/

PROČITAJTE VIŠE Ugodan život u 33 kvadrata

Prozirni zid od staklene opeke: spoj funkcije i estetike

Središnja značajka koja dijeli ovaj otvoreni prostor od bitnih, ali funkcionalnih područja u stražnjem dijelu stana je transparentan zid od staklene opeke. Ovaj zid ima ključnu ulogu — pruža meku granicu dok dopušta protok svjetlosti. Iza njega krije se sve što je potrebno za nesmetano funkcioniranje stana: kompaktna, ali funkcionalna kupaonica s tušem, perilicom rublja, umivaonikom i raznim skladišnim prostorima. Iako su ovi prostori funkcionalne prirode, dizajn osigurava da ostanu suptilno integrirani u cjelokupnu estetiku, a ne da se osjećaju kao naknadna misao.

Zid od staklene opeke nudi i vizualne i prostorne prednosti. Djeluje kao razdjelnik koji omogućuje da osnovna funkcionalna područja ostanu malo odvojena od dnevnog prostora i prostora za blagovanje bez stvaranja osjećaja zatvorenosti. Osigurava da čak i utilitarniji dijelovi stana i dalje doprinose cjelokupnom doživljaju svjetla i otvorenosti, čineći ih gotovo kao dijelom većeg, svjetlijeg prostora.

image
MATEJ HAKAR/
image
MATEJ HAKAR/
image
MATEJ HAKAR/

Spavaća soba: Intimnost i otvorenost

Možda je najzanimljiviji aspekt ovog dizajna kako spavaća soba zauzima prag između dva svijeta: javnog i privatnog. Smještena na krajnjem kraju stana, spavaća soba pomno je dizajnirana da bude u intimnijem, osamljenijem dijelu prostora, sa suptilnom granicom koju stvara betonski zid za sjedenje. Ovaj zid nije čvrsta pregrada, već funkcionalni i estetski element koji nagovještava prijelaz između otvorenih dnevnih prostora i osobnijeg spavaće sobe.

"Zavjesa koja prekriva ulaz u spavaću sobu dodatno pojačava osjećaj intimnosti. Služi kao nježna sugestija privatnosti, nudeći osjećaj skrovitijeg prostora unutar stana, a istovremeno zadržavajući otvorenost koja povezuje spavaću sobu s ostatkom prostora. Zavjesa također omogućuje fleksibilnost — može se povući kako bi otvorila spavaću sobu i izravnije je povezala s kuhinjom i blagovaonicom, stvarajući protok koji projicira "film" svakodnevnog života, ako želite", ističu arhitekti.

Iz spavaće sobe postoji jasna vizualna povezanost s većim prostorom. Kroz zavjesu se vide kuhinja, blagovaonica i dnevni boravak, podsjećajući da ni najintimniji prostor u stanu ne mora biti odsječen od ostatka. Ova otvorenost, zajedno s pažljivim korištenjem granica, stvara osjećaj protoka i naracije unutar dizajna, gdje sam prostor priča priču kroz svjetlo, materijal i raspored.

PROČITAJ VIŠE Najljepši mali stan od 13 kvadrata

image
MATEJ HAKAR/
image
MATEJ HAKAR/

Dizajn koji povezuje neviđeno

Ono što je izvanredno kod ovog dizajna je kako uspijeva ugraditi elemente koji ostaju u pozadini, suptilno podržavajući veće iskustvo bez privlačenja pažnje na sebe. Betonski zid, zavjesa, pa čak i zid od staklene opeke funkcionalni su elementi koji ne vrište za pozornost. Umjesto toga, oni tiho doprinose općem osjećaju ravnoteže i sklada u prostoru. Nevidljivi dijelovi — kao što su dobro planirano skladištenje i pažljivo način na koji su funkcionalna područja integrirana — osigurajte da prostor ne samo da izgleda dobro, već da besprijekorno funkcionira za svakodnevni život.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. veljača 2025 14:21