OKRUŽEN VRTOM

Stan od 40 kvadrata u obiteljskoj kući blizini zagrebačkog Mirogoja

Dobra odluka o preuređenju obiteljske kuće u zelenilu. Iako je kosi teren bio izazov za mladog arhitekta, a krajnji rezultat je prostor koji odiše mirom i srećom

Kad razmišljamo o suživotu u roditeljskoj obiteljskoj kući, na pamet nam padaju mnoge mane, ali i prednosti koje takav način života donosi. Ipak, za željenu intimu nužna su pametna arhitektonska rješenja, a upravo na njih smo naišli u blizini zagrebačkog Mirogoja. Mladi arhitekt Mario Pervić odlučio se na život u prizemlju od 40 kvadrata, koje je zbog nagiba terena svojim velikim dijelom zapravo suteren.

- Kad smo kretali s uređenjem stana, željeli smo, bez obzira na njegov suterenski položaj, dobiti svjetlo, udobno i prozračno mjesto za stanovanje - rekao nam je Mario, pojašnjavajući kako se pritom nije štedjelo na ključnim građevinskim radovima.

- Ovakav prostor zahtijeva dobru izolaciju i ugradnju niskoenergetskih staklenih stijena kojima smo postigli željenu razinu svjetlosti - ističe.

I doista, premda su kupaonica i kuhinja u potpunosti u suterenu, ovaj je prostor itekako svjež i prostran, čemu pogoduju spomenuta staklena stijena i izlazak na vrt koji je svakako adut ovog stana. Njegovih 200 metara kvadratnih krije razno ukrasno bilje, ali i mali povrtnjak pa u ljetnim i jesenskim mjesecima svježe ubrani plodovi nerijetko svoje mjesto nađu na obiteljskom stolu. Na dnu vrta nalazi se šljunčana zona s ognjištem i divnim pogledom na Medvednicu, što ne oduševljava samo stanare, nego i sve prijatelje i goste koji se ovdje nađu.

No, vratimo se interijeru. Ulaskom u stan nailazimo na mali hodnik, s lijeve nas strane dočekuje spavaća soba, dok se iz boravka odlazi u kupaonicu i kuhinju koja je izrađena po mjeri, a čiji ormarići vedrih boja stanu daju svježinu. Ostatak namještaja u stanu kupljen je u poznatim trgovačkim lancima, a kada govorimo o osnovnim materijalima, na podovima prevladava drvo koje u boravku, kuhinji, spavaćoj sobi i hodniku stvara osjećaj jedinstvenog prostora. Neutralne bijele zidove mjestimično prekidaju naglašeni segmenti žute boje, a živost unosi i veliki regal koji služi kao biblioteka, mjesto za biljke, ali i multimediju i skulpture koje arhitekt izrađuje u slobodno vrijeme.

Upitavši ga koja je faza uređenja suterenskog stana bila najdramatičnija, Mario odgovara:

- Faza građevinskih radova bila je kompleksna zbog specifičnosti oko dogradnje starog i novog dijela kuće, kao i izolacije podrumskih prostora od vlage.

Naime, prostor je prije imao problema s vlagom, no pravilno izvedenim radovima i dobrom izolacijom to je pitanje u potpunosti riješeno. Zanimljivo je spomenuti da je stanar u vrijeme gradnje bio student arhitekture pa je uređenje suterena u vlastitoj obiteljskoj kući poslužilo kao idealan poligon za učenje i razradu ideja u stvarnost, na čemu posebno zahvaljuje svojoj majci.

- Sretan sam i zahvalan što mi je i kao i mama i kao vlasnica nekretnine ukazala povjerenje da kuću dograđujem i uređujem samostalno, bez prethodnog praktičnog iskustva - povjerava nam mladi stanar, navodeći mnoge razloge za život u suterenu. Kako kaže, ukopani dio njegova stana stvara odličnu mikroklimu pa su grijanje zimi i hlađenje ljeti jednostavniji i ekonomičniji nego što je to slučaj u drugim stanovima. Nadalje, drago mu je što se odlučio adaptirati i dograditi prostor u postojećoj obiteljskoj kući jer je time povoljnije došao do vlastitog životnog prostora. Zaključno, netipičan životni prostor izuzetno je zanimljiv kako za projektiranje tako i za svakodnevno stanovanje.

Foto: Berislava Picek/Hanza Media

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. studeni 2024 22:24