Kvalitetna adaptacija

Posjetili smo stan površine 50 kvadrata u Zagrebu koji je doživio veliku transformaciju

Miks klasičnog stila i suvremenih rješenja

Rezultat ovog projekta najbolji je primjer kvalitetne i dobro planirane adaptacije s odličnom komunikacijom na relaciji investitor - izvođač radova, u ovom slučaju između Martine Škrinjaric i ekipe iz tvrtke Izgradnja Bolanča.

Majstore nitko ne voli. Barem ako je suditi prema lošim iskustvima koje godinama slušamo iz prve ruke. Doslovno bismo tjednima mogli prepričavati sve kritike, nekvalitetno izvedene radove, probijanja cijena ili rokova i druge raznorazne specifične situacije u kojima su se vlasnici stanova i kuća našli prilikom (pre)uređenja svojih životnih prostora. No, isto tako smo se i mi sami - kao i naši sugovornici - u više navrata uvjerili da nisu svi majstori loši.

Baš kao i Martina Škrinjaric, koja je kupila stan površine 50 kvadrata u zgradi iz 1937. u zagrebačkom kvartu Donji grad, između Trga žrtava fašizma i Bauerove ulice, a njegovo preuređenje prepustila ekipi iz tvrtke Izgradnja Bolanča - iako tijekom izvođenja radova često nije ni bila u Zagrebu!



- Kada sam krenula u potragu za stanom, htjela sam se posavjetovati sa stručnom osobom. Nakon što sam vidjela savjete o renovacijama Antonija Bolanče u Jutarnjem listu, odlučila sam ga nazvati i tu je počela suradnja.

Već u početku sam imala viziju kako želim da stan izgleda, raspored prostorija i dizajn. Za izradu 3D vizualizacije angažirala sam Marija Goleša te smo uz pomoć tih rendera lakše proveli idejna rješenja u stvarnost - prepričava Martina i dodaje kako je njezin zahtjev u startu bio da se pokuša što točnije odrediti troškovnik adaptacije te da se nađu najbolja rješenja što se tiče iskoristivosti prostora i grijanja/hlađenja.



NOVO RJEŠENJE

Stan se sastojao od kuhinje, dnevne sobe, kupaonice i odvojenog toaleta te velikog hodnika, a bio je specifičan po tome što je imao samo jedan noseći zid s ventilacijskim odvodima te betonske podove s armiranim gredama, što nije uobičajeno u takvim starim zgradama, ali je dalo više mogućnosti za bolju organizaciju prostora.

Tijekom adaptacije mijenjalo se apsolutno sve, od instalacija i ugradnje podnog grijanja, preko oblaganja podova laminatom, oblaganja zidova kupaonice keramikom i mozaikom do rušenja postojećih pregradnih zidova od pune opeke, otucanja žbuke i gradnje novih zidova od gips-kartonskih sistema. U konačnici je toalet premješten u kupaonicu, a kuhinja integrirana u dnevnu zonu. Također, na Bolančin prijedlog smanjena je širina hodnika kako bi se dobilo više prostora u spavaćoj sobi i kupaonici.

- U idejnom rješenju smo u više navrata mijenjali tlocrt kupaonice te smo zbog 15 cm prostora rušili stare oronule zidove kako bi dobili idealni raspored te izradili nove gips-kartonske zidove. U početku smo planirali klasično radijatorsko grijanje, ali u dogovoru s investitoricom odluka je pala na kompletno podno grijanje s uključenim digitalnim termostatima - pojašnjava Antonio Bolanča.

Što se tiče samog interijera, Martina dodaje kako je težila klasičnom stilu zbog okruženja i starosti zgrade, ali se opet nije htjela odreći suvremenih rješenja. Tako su se u hodniku i boravku ugrađivale zidne i stropne štukature različitih oblika i dimenzija prema njezinom prijedlogu, ugrađena su i sobna vrata po mjeri s ukladama i retro okvirom, dok je u kupaonici ugrađeno mutno staklo u zidu između tuš-kade i spavaće sobe kako bi se dobilo dnevno svjetlo, a vanjska je stolarija opremljena elektromotorima i roletama na daljinsko upravljanje.

DEKORATIVNE GREDE

- Najteže je bilo odlučiti se za vrstu poda, odnosno odabrati parket, keramiku ili laminat, jer smo naginjali podnom grijanju. Na kraju sam se odlučila za jedan od najkvalitetnijih laminata ‘Quick step’ koji nije podložan oštećenjima te je dizajniran za podno grijanje. Boja laminata je svijetli orah kako bi se dobilo što više svjetla - kaže Martina, a Antonio dodaje kako su zidovi bojani pomno određenim tonovima boja, a najviše se pažnje posvetilo spojevima različitih boja u kontaktu sa štukaturama kako bi svaki detalj izgledao kao sa slike. S druge strane, na stropu spavaće sobe postavljene su tri “drvene grede” kako bi se stvorio topli ugođaj.

Kuhinja je, pak, rađena po mjeri kako bi se maksimalno iskoristio prostor: gornji elementi su od iver panela bijele boje, radna podloga jer bijeli Quartz kamen, a na zidu su velike plohe kaljenog stakla u svijetlo sivo-plavom tonu. Donji elementi su od ivera u boji tamnog drveta.

- Zidove sam ukrasila grafikom hrvatskog slikara Miljenka Bengeza i umanjenim plakatom Borisa Bućana - Žar ptica koji sam često viđala u gradu kao dijete - kaže vlasnica i prisjeća se kako tijekom izvođenja radova često nije bila u Zagrebu pa je na dnevnoj bazi kontaktirala s Antonijom, a kako bi odredili detalje oko umivaonika, visine elemenata u kupaonici, poziciju mozaika i slično, Antonio je fotografirao majstore kao statiste u određenim pozama, što za njih nije bilo ugodno iskustvo.



NA PRAVOME MJESTU

- Ali zbog toga sve je u stanu izuzetno funkcionalno i na pravom mjestu - kaže sa smiješkom i opisuje lijepu kupaonicu obloženu keramikom svijetle krem boje s mozaikom u krem i smeđoj boji. Umivaonski ormarić je sama dizajnirala, vodeći se time da bude funkcionalan, a izrađen je od iverala u boji tamnog drveta s premazima protiv vlage. Vlasnica je točno znala što želi pa je tako velik dio namještaja u stanu rađen prema njenim nacrtima i željama, a izradila ga je tvrtka Lanix Interijeri.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. studeni 2024 11:23