U jednoj lijepoj ulici s puno zelenila nalazi se zgrada sagrađena davne 1869. godine. U njoj smo pronašli predivan interijer čije uređenje potpisuje poznati hrvatski dizajnerski studio!
Place de la République jedan je od najpoznatijih trgova u Parizu i omiljena turistička točka, s dosta klubova i u blizini predivnog parka Parc des Butters, gdje se okupljaju mladi umjetnici. Upravo u tom životopisnom kvartu, ali u lijepoj ulici s dosta zelenila, ispunjenoj starim zgradama s obje strane, nalazi se stan u koji vas ovaj mjesec vodimo. Osim činjenice da je smješten u šarmantnom Parizu, i to u starogradnji iz 1869. godine, zadivio nas je njegov moderan interijer s autentičnim lokalnim štihom, ostvaren u kombinaciji više različitih stilova, uzoraka, tekstura i originalnih dekoracija. No posebno nas je privukao podatak da iza njegova uređenja stoji hrvatski studio za dizajn interijera pod vodstvom Mirjane Mikulec.
Naime, vlasnici stana, mladi bračni par s troje djece iz naše regije, koji već duže žive u Parizu, godinama prate TV emisije Mirjane Mikulec sa savjetima o uređenju interijera i tržištu nekretnina, što ih je potaknulo da joj se jave za uređenje njihova stana površine 130 kvadrata. Ubrzo je uslijedio prvi sastanak u Zagrebu, koji je zahvaljujući uspješnoj sinergiji doveo do konačnog rezultata.
- Vlasnici su htjeli funkcionalniji prostor u smislu da dnevne prostorije, tj. socijalna zona bude povezanija, da bude udoban i moderan, ali da ostane taj autentični šarm i štih starih pariških stanova. Htjeli su dosta mjesta za sjedenje u boravku i okupljanje oko stola jer vole druženja, a vlasnica voli i detalje, pa smo na tome dosta poradili. Bilo im je bitno da imaju dovoljno prostora za pohranu i da prostor bude maksimalno iskorišten - kaže nam Mirjana Mikulec.
S obzirom na izazovnu udaljenost od oko 1400 kilometara, zanimalo nas je kako je tekao cijeli proces preuređenja.
- Danas se nasreću dosta toga može iskomunicirati i dogovoriti mailom i videopozivima, kao i naručiti namještaj i detalje putem web shopa, ali je ipak bilo potrebno nekoliko puta otići u Pariz. Prije svega, vidjeti prostor, napraviti izmjeru i dogovoriti sve s vlasnicima, a nakon toga i pogledati tijek adaptacije, za koju su vlasnici angažirali tvrtku iz Pariza. To nam je uvelike olakšalo uređenje. I na koncu, prilikom opremanja bilo je potrebno nekoliko dana intenzivnog boravka. U ovom slučaju je bitan i angažman vlasnika i njihova suradnja s nama. Spasilo me u svemu što sam često u Parizu jer volim taj grad, a imam i prijatelje tamo. On je kao moj drugi dom! - ističe Mirjana Mikulec.
Stan je bio u dosta zapuštenom stanju, pa je bila potrebna temeljita adaptacija, od obnove podova i zidova, nove kupaonice i gostinjskog toaleta preko kuhinje pa do namještaja. Ipak, najviše preinaka doživjela je dnevna zona rušenjem zida između dnevnog i blagovaonskog prostora. Pozicija kuhinje ostala je ista, samo je ulaz prebačen sa strane blagovaonice, dok je postojeći, iz hodnika, zatvoren. Tako se odmah iz hodnika, koji je dobio nove podne obloge - keramičke pločice velikog formata, i puno mjesta za skladištenje, ulazi u dnevnu zonu. S druge strane su spavaće sobe, roditeljska i dvije dječje.
- Vlasnici su željeli određene komade, sam stan nam je također dosta toga diktirao pa smo se malo poigrali kombiniranjem više njih. Ima tu klasike koja stvara poveznicu s autentičnim prostorom, skandinavskog, ali i industrijskog stila. Nastojao se u svakom slučaju sačuvati duh, odnosno stil starog pariškog stana, ali u nekoj moderniziranoj verziji - kaže.
Moderan i jednostavan namještaj u cijelom je stanu kombiniran sa zidnim ukrasima, štukaturama.
- Time smo dobili miks starog i novog koji, ustvari, najviše volim - priznaje Mirjana Mikulec, dodajući kako su zidovi u bijeloj boji, a osim štukatura korištene su i tapete te dekorativne obloge od mramora, koje su donijele originalnost i eleganciju, uz malo luksuza. Mramorni uzorak, osim na kamenim kompozicijama na zidu blagovaonice i boravka, provlači se interijerom, a prisutan je na zidnim lampama i blagovaonskom stolu.
Dnevna zona je velika prostorija, vizualno odijeljena od blagovaonice jednom od sofa, dok je starinski štih naglašen ogledalima s antik uzorkom. I viseći ormari u boravku napravljeni s takvim frontama. Unutar blagovaonice i dnevne zone našlo se i mjesta za dva radna kutka: u blagovaonici u sklopu zidnog regala, a u boravku odmah kod ulaza. Kako on ne bi opterećivao prostor i stvarao barijeru odmah na ulazu, odabran je stol od prozirnog pleksiglasa.
Kuhinja je uska i dugačka, organizirana u obliku slova “L”. S jedne je strane, radi stvaranja prostranosti i širine, obložena ogledalima, a veliki stilski akcent dale su i keramičke pločice koje imitiraju industrijsko staklo, samo su ovdje u sivoj paleti tonova.
- Zadržali smo i dva originalna, stara kamina, oba su još uvijek u funkciji, a toplinu smo unijeli odabirom vrlo tople nijanse hrastovog parketa, kao i prirodnim tkaninama na sjedećem namještaju, tepisima te detaljima poput ukrasnih jastuka i dekica - kaže.
Svi ormari, kuhinja, komode od iverala i medijapana rađeni su po mjeri, dok je dio kupljen u lokalnim trgovinama, a izdvaja se Maisons du Monde.
- Odabrane su neutralne boje za namještaj, uglavnom bijela, siva, bež i antracit, s crnim akcentima i onim u zemljanim, maslinastim i terakota nijansama na manjim komadima i detaljima. Ipak, prevladavaju bež tonovi, ali različitih tekstura, zbog čega prostor ne djeluje monotono - pojašnjava.
Spavaće sobe su manje kvadrature, opremljene vrlo jednostavno i funkcionalno, prilagođene vlasnicima.
- Tapete na zidu roditeljske spavaće sobe odabir su vlasnice, a mi smo je uklopili odabirom vrlo jednostavnog, svijetlog namještaja. Tapete u dječjim sobama birane su od strane malih vlasnika, čime se postigla razigranost - zaključuje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....