![36141913](https://static.jutarnji.hr/images/slike/2024/12/23/k_36141913_640.jpg)
Sonja Prosen i Andrej Bergoč žive u naselje Koseze u općini Ilirska Bistrica, u susjednoj nam Sloveniji, deset minuta od graničnog prijelaza Jelšane. Javili su nam se kako bi nam pokazali ono što nazivaju - renovacijom svog života. Priča kreće ovako: 2018. godine otvorila im se prilika da kupe susjedovu kuću koja je bila na prodaju zajedno s velikom okućnicom i pripadajućim stambenim objektom. Oni su to iskoristili i krenuli u obnovu. Trajala je oko tri godine. Puno toga su napravili sami uz pomoć prijatelja i domaćih majstora. U fazi traženja dozvole utvrdili su da je kuća prvi put zabilježena u pisanim izvorima 1767. godine.
- Mi smo sedmi vlasnici ove kuće i obnovi smo pristupili detaljno i s velikom pažnjom - govori sa smiješkom i dodaju kako je važan aspekt obnove bila njihova nepokolebljiva želja da se sačuva što više postojećih elemenata izvornog objekta. Čuvali su sve što im je bilo zanimljivo i prikladno za restauraciju ili ponovno korištenje. Tako je dosta namještaja, pričaju nam, očišćeno, prefarbano ili na drugi način prilagođeno za novi život i novu upotrebu. Potrudili su se i oko uređenja okoliša kuće te su upotrijebili što više elemenata iz kuće ili lokalnog okoliša. Primjerice, dvorište oko kuće napravljeno je od kamenih ploča koje su skupili tijekom obnove.
PROČITAJ VIŠE Renovacija kupaonice za pet
- Te ploče pronašli smo zakopane ispod betonskog poda kuće koju smo obnavljali. Sačuvali smo i bunar te dodatno uredili skupljanje kišnice koja se sada u kući koristi za ispiranje WC školjke. Uz kuću je rasla loza koju smo isto uspjeli očuvati prilikom obnove i urediti joj potporu. Inače, iza kuće je veliki vrt koji ljeti poziva na odmor i uživanje. Zbog brojnih ekološki prihvatljivih rješenja naša sadašnja kuća zaslužila je i ekološke certifikate Green Key i Slovenia Green - ističu Sonja koja se bavi stvaranjem cvjetnih kreacija (a čiji rad možete vidjeti na njezinoj Facebook stranici - sonjaprosenflowerart) i Andrej koji je pčelar. Oboje su, ističu, kreativci u duši koji obožavaju prirodu i svoj rodni kraj. Kuću i sve aktivnosti koje se oko nje odvijaju nazvali su Belakapa jer im je velika inspiracija za rad i stvaranje obližnja planina Snežnik koja, ako ima sreće, svojom snježnom, bijelom kapom pozdravlja stanovnike okolnih mjesta još dugo u proljeće.
Kuću od 110 četvornih metara na kraju temeljite renovacije namijenili su turističkom najmu i priznaju kako je to bila jako dobra odluka jer se gostima iznimno sviđa boravak ovdje.
- Naš gradić sada posjećuju gosti iz cijeloga svijeta, a na obnovu nitko ne ostaje ravnodušan. Dobrom raspoloženju svakako pridonose i lončić meda i buket cvijeća kojima dočekujemo sve svoje goste - smiju se Sonja i Andrej. Nastavljaju priču s informacijom da je idejni tlocrt za ovu kuću napravila arhitektica, ali su njih dvoje brzo krenuli s kreiranjem i radovima sami.
A kako je tekao taj proces, pitamo ih.
- Počeli smo sa sanacijom temelja. Bilo je potrebno iskopati sav materijal unutar kuće do 60 centimetara dubine kako bi se uredila drenažna ispuna i odvodnja podzemnih voda. Poslije toga smo izveli betonsku ploču, hidroizolaciju, vodovodne i kanalizacijske instalacije, izolaciju, podno grijanje, samonivelirajući estrih i na kraju keramičke ploče. Izvršili smo i iskop temelja, betonirali, drenirali i hidroizolirali kuću izvana. Ulazna vrata i prozore u prizemlju smo očuvali, a sve prozore na prvom katu zamijenili smo novima po uzoru na izgled starih. Sve instalacije za grijanje, vodovod i struju su u potpunosti nove. Problem je bio što se velik dio renovacije odvijao u vrijeme korone. Velik dio posla obavili smo sami uz pomoć prijatelja i dobrih, domaćih majstora. Ključno je bilo pobrinuti se da se oslobodimo vlage što smo na kraju uspješno odradili - pričaju i dodaju kako su potom i interijer potpuno sami osmislili, uredili i opremili.
Želja im je bila sačuvati što više izvornih elemenata kuće, a ujedno stvoriti udoban i ugodan prostor koji će gostima pružiti svu udobnost i prije svega originalnost.
- Cilj je bio zadržati što više namještaja. Donekle smo ga obnovili, prefarbali, dali mu novi život. Aspekt održivosti također nam je bio važan, zbog čega smo vodili obnovu promišljeno i u skladu s ekološkim zakonima - kažu.
Ova kuća inače ima tri spavaće sobe s pripadajućim kupaonicama, opremljenu kuhinju, dnevni boravak, ostavu, terasu, veliki vrt te dvorište koje je ujedno i parking. U sklopu imanja Sonja i Andrej su uredili i studio/galeriju za Sonjine cvjetne kreacije i Andrejev med.
- U Cvetarni i Medarni, kako smo nazvali prostorije, rado primamo goste, s njima popričamo, a tu imaju i priliku vidjeti radove lokalnih umjetnika, jer prostor služi i kao mini galerija, pa gosti imaju mogućnost kupnje lokalnih suvenira - ističu.
PROČITAJ VIŠE Edicija cvjetnih rajfova
Boje koje su dominantne u obnovljenoj kući su neutralne i prirodne, a glavni materijali su drvo i kamen.
Sonja i Andrej otkrivaju kako nisu htjeli kupovati dizajnerski namještaj jer se to protivilo njihovoj viziji konačnog izgleda kuće, ali su zato obnovili stare Meblo fotelje, sami izradili stoliće, obnovili oko 100 godina star krevet od trešnjinog drveta tako da je sada udoban i zadovoljava današnje standarde, stolar im je po uzoru na stara vrata iz kuće napravio par novih, da su u istom stilu, spasili su par vrata iz starih kuća koje su se rušili i potom ih koristili kao klizna vrata u sobama.
- Gosti nam kažu da je kuća puna detalja koje rado istražuju. Na ulazu goste impresionira plavi kredenc. U jednoj od soba zadivljeni su velikim cvjetnim krugom - mobilom koji je izradila Sonja. Na zidovima vise mnoga umjetnička djela lokalnih umjetnika. U dnevnom boravku na zidu je tapeta s motivom iz stare razglednice te kartom planine Snežnik - pričaju i za kraj zaključuju kako su jako zadovoljni rezultatom.
Kažu, bilo je to puno zanimljivih anegdota.
- Recimo, htjela sam lustere od prirodnih materijala, ali nisam htjela bambus iz Kine. Andrej je otišao u vrt, ubrao vrbu, ispleo pola lustera (njegov prvi pokušaj pletenja vrbe) i donio mi ga... Što kažeš? Sviđa li ti se? - pitao me, a ja sam ostala paf. To su bili najljepši lusteri koje sam ikad vidjela - smije se Sonja i otkriva kako sada u dvije sobe više Andrejevi lusteri napravljeni po principu ‘Zerro KM‘, dok su lusteri u kuhinji i dnevnom boravku nekad visjeli na željezničkoj postaji. Sonja ih je našla na Facebooku, a napravljeni su u tvornici Zabok.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....