Ne znamo je li to zbog potresa ili pandemije, ali u posljednje vrijeme osjećamo sve veću privlačnost spram osamljenih prizemnica koje savršeno kombiniraju prirodne materijale poput drva i stakla u fantastične oaze koje kreiraju neke sasvim druge svjetove od ovoga na kojeg smo navikli.
Takvu jednu kuću smo pronašli 270 km sjeverno od glavnog grada Santiaga, točnije u gradu Huentelauquén, Canela, Čile. Građevina je smješteno je na površini od 5000 m2, a udaljena je svega 85 metara od obale. Osim očaravajućeg položaja i blizine mora, saznajemo i kako je kuća okupana suncem tijekom cijele godine. Mi već pakiramo kofere i radimo plan puta.
Projekt Kuće SS kako službeno nosi naziv potpisuju dva arhitekta - Pablo Saric (pablosaric) i Cristian Winckler (waa), obojica istaknuti čileanski arhitekti i profesori na fakultetu koji inače imaju zasebne biroe, ali im nije strano surađivati na projektima kao što je ovaj i još nekoliko drugih.
Pablo Saric nam na samom početku objašnjava kako kuća nema električne energije, nego se energija prikuplja putem solarnih panela, što je u potpunosti prikladno lokaciji i ideji ovog projekta. Osim što je ovo izrazito bitan korak ka održivom razvoju, romantična strana ove priče je noćni pogled na najčišće i najprozirnije nebo na svijetu, gdje vam iz ovog položaja ne može promaknuti ni jedna zvijezda. Osim prema nebu, kuća se otvara prema spomenutoj morskoj pučini, a zatvara na svim drugim frontama.
Horizontalni tlocrt kuće prati niska visina stropa od 2,3 metra tako da kuća ne bi ometala pogled na pučinu s nekog drugog mjesta. Različiti zidovi raspoređeni su u smjeru istok – zapad i stvaraju zaštitu od vjetra te na taj način poboljšavaju kvalitetu života u vanjskom dijelu gdje se oformila zatvorena terasa s kaminom, a jednako tako omogućavaju lakšu povezanost s unutarnjim dijelom kuće.
Glavni volumen ima pročelja dužine 22,8 metara, a širina je 5,5 metara. Spavaće sobe su smještene u samim krajevima kuće na taj način oslobađajući središte kuće za zajedničke prostore. Dio pročelja koji je okrenut prema pučini je u potpunosti ostakljen s pomičnim stjenkama koje kada se jednom otvore u potpunosti povezuju unutarnji otvoreni prostor dnevnog boravka, blagovaonice i kuhinje s vanjskom terasom.
Arhitekt nam kaže da je divan prizor zalazećeg sunca koje prožima sve ove prostore u predvečerje. Također saznajemo kako je odabrana montažna modularna konstrukcija kuće izgrađene u Santiagu i kako je prenesena na lokaciju te sastavljena uz pomoć male dizalice.
Moduli se oslanjaju na malu betonsku podlogu, izrađenu na licu mjesta, od brušenih borovih dasaka. Pod, strop i zidovi izrađeni su od strukturno izoliranih ploča i također su prekriveni borovim pločama. Kuća se u bilo kojem trenutku može razmontirati i neće ostati nikakav trag da je nekada bila tu što pokazuje izrazito projektantsko poštovanje prema ovoj predivnoj i netaknutoj lokaciji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....