![36151893](https://static.jutarnji.hr/images/slike/2025/01/31/k_36151893_640.jpg)
Václav i Marie posjećivali su svoju baku u Dobříšu, gradu u okrugu Příbram u Srednjočeškom kraju u Češkoj, smještenom u podnožju brežuljkastog lanca Brdy. Kad se ukazala prilika da kupe zemljište sa starom kamenom štalom tik uz njezin vrt, nisu dvojili ni trenutka. Htjeli su stvoriti vlastiti prostor za sebe i svoju djecu, pustiti ih da istražuju i kroz tajne prolaze u ogradi posjećuju njihovu baku, pomažu joj plijeviti cvjetne gredice, slušaju njezine priče i njeguju odnos, stvarajući uspomene koji će im ostati za cijeli život.
Ali što je sa štalom i njezinim sjećanjima? Srušiti ju i izgraditi nanovo? Pa..., prvotno je to bio jedan od planova. Jer, nakon prijašnjih iskustava, nisu htjeli ići putem obnove. Međutim, kada su zavirili unutra, odmah su znali što im je činiti.
Stara, zaboravljena štala, tiho skrivena iza niza gradskih kuća, a ipak nedaleko od trga, smještena u dvorištu između visokih stabala i istrošenih zidova od opeke, očarala ih je. Odlučili su stoga izgraditi novi dom unutar nje. Doslovno.
Naime, od štale je ostala samo kamena "ljuska"; konstrukcija je stabilizirana, a unutra je postavljena montažna drvena kućica! Tlocrtno je prilagođena izvornim gabaritima i presvođenim otvorima, ali je ostala konstruktivno potpuno odvojena. Drugim riječima, granica između interijera i eksterijera je nestala. Slikovito su to opisali i arhitekti zaduženi za projekt; Michael Karnet i suautor Vojtěch Kramář iz češkog arhitektonskog ureda Karnet architekti.
"Novo se protkalo kroz povijest, a danas je teško odrediti gdje počinje unutrašnjost, a završava vanjština. Put van vodi samo kroz atmosferu prošlosti i tragove prošlih generacija", opisuju autori projekta.
Zgrada, čija povijest seže barem u 1912. godinu, jasno je zahtijevala očuvanje. Ispod ručno izrađenih krovnih greda spremalo se sijeno, a seljaci su svojim kolima prolazili kroz nadsvođene kamene prolaze. No, tijekom godina štala je nakupila slojeve žbuke, dogradnje i drvenih elemenata. Trebalo je stoga napraviti "mjesta" za njezinu novu namjenu.
Ogoljenoj natrag do cigle i kamena, zgradi se pristupilo s pažnjom gotovo sličnom očuvanju baštine. Kameni zidovi, bez temelja, stabilizirani su betonskim slojem, a u nekim dijelovima i oblogom, čime su očuvani i zaštićeni od daljnjeg propadanja.
"Uklonili smo stari krov i nakon godina ponovno otvorili izvorne ventilacijske otvore. Zbog lošeg tehničkog stanja unutarnji okomiti potporni zid morao je biti zamijenjen čeličnom konstrukcijom koja nadsvođuje prolaz u sjevernom dijelu. Nova temeljna ploča postavljena je unutar zgrade s dovoljno prostora da se izbjegnu kompromitacije kamenih zidova. U ovom trenutku zgrada je bila spremna za svoju novu fazu", prepričavaju arhitekti.
PROČITAJTE VIŠE Veliki vodič za montažne kuće
Od prvog koncepta arhitekti su znali da stabilnost temelja izvornih zidova ne smije biti ugrožena, pa je bilo jasno da će drvena konstrukcija biti "umetnuta" u štalu.
"Veliki izazov bilo je rješavanje krovne konstrukcije, stropnih konstrukcija i izdašnih krovnih prepusta dizajniranih na način da se protežu preko vrha kamenih zidova radi njihove zaštite, u kombinaciji s uzdužnim krovnim prozorom. Zahvaljujući suradnji s inženjerima Martinice Grupe, sve je riješeno bez potrebe za izmjenama izvornog koncepta, a "ljuska" zgrade završena je u samo desetak dana", navode.
S obzirom na visinu izvornog zida, izvođači su projektirali kose potpore za rogove prepusta, što se pokazalo vrlo elegantnim rješenjem, čak i u područjima ispod krovnih prozora.
"Struktura perimetra dizajnirana je tako da bude vrlo vitka, što nam je omogućilo da dobijemo nekoliko centimetara dodatnog unutarnjeg prostora. Zidni sklop je debeo samo 333 mm i difuzno je otvoren, što je bilo bitno za prirodnu ventilaciju. Dodatno, ima instalacijsku šupljinu, koju često koristimo za podešavanje položaja rasvjetnih tijela, prekidača i utičnica", nabrajaju.
Štala dijeli parcelu na dvije polovice, stvarajući dva vrta različitih karakteristika, bilo u pogledu privatnosti ili doba dana kada na njih pada direktna sunčeva svjetlost. Svaka polovica nudi drugačiji način korištenja, bilo za opuštanje ili praktične svrhe, što se pokazalo presudnim za raspored "umetnute" drvene konstrukcije.
Pristup kući je sa zapadne strane, što je omogućilo korištenje gornjeg sjevernog para zasvođenih prolaza kao otvorenog parkirnog prostora, a ujedno i prostora za prolaz veće opreme na drugu polovicu parcele. Odmah do prolaza, u gornjem dijelu kuće, nalazi se radionica i vanjski prostor za skladištenje sezonske sportske opreme, natkriven gornjom etažom.
Glavni stambeni dio smješten je između drugog para nadsvođenih prolaza, u južnom dijelu kuće. Ispred prolaza su dvije terase, jedna je okrenuta prema mirnijoj polovici parcele, ispunjena popodnevnim suncem, dok nasuprotna terasa dočekuje jutarnje zrake. Kao rezultat toga, nije bilo potrebe vizualno narušavati kameni zid štale tradicionalnom pergolom. Na korisnicima je da jednostavno odaberu terasu na kojoj im je u određenom trenutku najudobnije te nastave čuvati izvornu kamenu ruševinu, u koju je ugrađena nova obiteljska kuća.
PROČITAJTE VIŠE Od garaže do luksuznog stana
U konačnici, kuća je površine 287 kvadrata, a uređenje interijera, u kojem prevladavaju čiste jednostavnije linije i drvo kao primarni materijal, potpisuje Filip Rajman.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....