I TO JE MOGUĆE

Čini vam se kao da ste neprestano prehlađeni i kišete? Možda je za to kriv vaš namještaj

 BAILEY-COOPER PHOTOGRAPHY/ALAMY/PROFIMEDIA/BAILEY-COOPER PHOTOGRAPHY/ALAMY/PROFIMEDIA

Vlaknasta ploča srednje gustoće (MDF) široko je korišten građevinski materijal izrađen od drvnog otpada i vlakana, koja se obično povezuju ljepilima na bazi formaldehida, uz primjenu topline i pritiska. Ovaj svestrani materijal često se koristi u izradi ormarića, namještaja i u građevinarstvu zbog svoje pristupačne cijene i jednostavne obrade. Međutim, jedna od glavnih zabrinutosti u vezi s MDF-om jest njegovo potencijalno ispuštanje formaldehida, hlapljivog organskog spoja (VOC) kojeg je Američka agencija za zaštitu okoliša (EPA) klasificirala kao kancerogen. S obzirom na tu zabrinutost, važno je istražiti ispušta li MDF formaldehid u količinama koje bi mogle negativno utjecati na ljudsko zdravlje, prenosi Hunker.

image
/SHUTTERSTOCK

Emisije formaldehida i propisi

Formaldehid je organski spoj koji se prirodno nalazi u mnogim živim organizmima. Međutim, izloženost visokim razinama formaldehida može uzrokovati respiratorne iritacije i druge zdravstvene probleme. Problem isparavanja formaldehida iz MDF-a bio je izraženiji u prošlosti, no noviji propisi znatno su smanjili dopuštene emisije formaldehida iz ovih proizvoda.

Od 2020. godine, regulacije poput onih koje su donijeli Kalifornijski odbor za kontrolu zagađenja zraka (CARB) i Američka agencija za zaštitu okoliša (EPA) ograničile su dopuštenu emisiju formaldehida iz MDF-a na 0,11 dijelova na milijun (ppm). Zahvaljujući tim propisima, MDF danas ispušta znatno manje hlapljivih organskih spojeva u usporedbi s ranijim verzijama. Osim toga, emisija formaldehida iz MDF-a smanjuje se s vremenom, što znači da stariji MDF namještaj i materijali već imaju znatno niže razine emisije VOC-a.

PROČITAJTE VIŠE Oprez jedan uređaj je "tihi" ubojica

image
VALENTYN SEMENOV/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA/VALENTYN SEMENOV/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Faktori koji utječu na emisiju formaldehida iz MDF-a

Na brzinu oslobađanja formaldehida iz MDF-a utječu različiti faktori:

Starost MDF-a – Noviji MDF ispušta više VOC-a, dok stariji MDF većinom prestane ispuštati značajne količine formaldehida.

Temperatura i vlažnost zraka – Više temperature i veća vlažnost mogu ubrzati oslobađanje formaldehida, dok hladniji i suši uvjeti usporavaju proces.

Ventilacija – Bolja cirkulacija zraka u domu ili radnom prostoru može smanjiti koncentraciju VOC-a u zraku.

Površinska obrada – Premazivanje, bojanje ili laminiranje MDF-a može djelovati kao barijera koja smanjuje emisiju formaldehida.

image
MEDIADRUMWORLD.COM/@HOME.DIY.DIA/MEDIA DRUM WORLD/PROFIMEDIA/MEDIADRUMWORLD.COM/@HOME.DIY.DIA/MEDIA DRUM WORLD/PROFIMEDIA

Osjetljivost na izloženost formaldehidu

Istraživanja provedena tijekom posljednjih 30 godina pokazuju da osjetljivost na VOC spojeve značajno varira među pojedincima. Neki ljudi mogu osjetiti iritaciju nosa ili dišnih puteva pri izloženosti MDF-u, dok drugi možda neće osjetiti nikakve posljedice. Osobe s respiratornim stanjima poput astme mogu biti osjetljivije na formaldehid.

Važno je napomenuti da MDF nije jedini izvor formaldehida u domu. Ostali građevinski materijali, poput tepiha, laminiranih podova, izolacije od poliuretanske pjene i određenih boja, također ispuštaju VOC spojeve. Zbog toga može biti teško odrediti MDF kao glavni uzrok mogućih iritacija.

PROČITAJTE VIŠE Zavjese za zamračivanje mogu biti loše za vaše zdravlje

Koliko je formaldehida sigurno?

Određivanje sigurne razine izloženosti formaldehidu predstavlja izazov. Iako bi "nulta izloženost" mogla zvučati idealno, regulatorne agencije poput OSHA-e (Američke agencije za sigurnost i zdravlje na radu) dopuštaju niske razine izloženosti formaldehidu na radnim mjestima. S obzirom na to da moderni MDF proizvodi ostaju unutar reguliranih granica emisije, zdravstveni rizici u većini stambenih prostora smatraju se minimalnima, osim ako pojedinac nema specifičnu osjetljivost.

image
BAILEY-COOPER PHOTOGRAPHY/ALAMY/PROFIMEDIA/BAILEY-COOPER PHOTOGRAPHY/ALAMY/PROFIMEDIA

Alternativne MDF-u

Za one koji traže MDF s nižom emisijom formaldehida, dostupni su proizvodi označeni kao NAF (No Added Formaldehyde). Ove MDF ploče koriste alternativna vezivna sredstva koja ne sadrže formaldehid, čime se potencijalni zdravstveni rizici dodatno smanjuju. Također, neki proizvođači proizvode MDF od poljoprivrednih nusproizvoda poput rižine ili pšenične slame, što dodatno smanjuje utjecaj na okoliš i zdravlje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. veljača 2025 06:36